AKP’li belediye başkanı Meclis gündeminde

AKP'li belediye başkanı Meclis gündeminde
Share

AKP'li belediye başkanı Meclis gündeminde

AKP‘li belediye başkanı Meclis gündeminde

AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANININ BAŞKANLIĞI HÜKÜMSÜZ İDDİALARI

 

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL; AKP’den Şanlıurfa İli Eyyübiye İlçesi Belediye Başkanı Mehmet EKİNCİ’nin daha önce Akçakale İlçe Tarım Müdürü iken hakkında rüşvet aldığına ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı olduğu, ancak bu mahkeme kararlarının bir şekilde karartılarak Adli Sicil Belgesinin temiz verildiği, bu sayede de Belediye Başkanı olması için engel kalmadığı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Tanal; Adalet Bakanı Kenan İPEK’e verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi;

1-      2001-2005 seneleri arasında Şanlıurfa ili Akçakale İlçesi’nde İlçe Tarım Müdürlüğü yapan ve şu an Şanlıurfa İli Eyyübiye İlçesi Belediye Başkanı olan Mehmet Ekinci’nin hakkında rüşvet suçlamasıyla soruşturma açıldığı iddiaları doğru mudur?

2-      Söz konusu şahsın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müfettişleri tarafından hazırlanan teftiş raporuna istinaden rüşvet alma suçunu işlediği ve yine bu raporlara istinaden hakkında dava açılarak rüşvet aldığına ilişkin hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı veya hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı olduğu iddiaları doğru mudur?

3-      Bu mahkeme kararlarının Belediye Başkanı olabilmesi için karartıldığı ve adli sicil belgesinde hiçbir suç işlememiş gibi gösterildiği iddiaları doğru mudur?

4-      Bu karartma iddiaları doğru ise bu suçu işleyen kamu görevlileri kimlerdir? Bu kamu görevlileri hakkında gerekli tahkikat başlatılacak mıdır?

5-      Söz konusu şahıs hakkında rüşvet suçundan kesinleşmiş mahkeme kararı olduğu halde ve bu suç Belediye Başkanı olmasına engel olan suçlar kapsamında olduğu halde söz konusu şahıs nasıl Eyyübiye Belediye Başkanı olabilmiştir?

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*