Akraba evliliğinden doğabilecek risk genetik tarama ile ortadan kaldırıldı

Akraba evliliğinden doğabilecek risk genetik tarama ile ortadan kaldırıldı

İle paylaş:


Gülsüm-İlker İleri çifti akraba evliliği yaparak 7 yıl önce dünya evine girdi. İleri çiftinin aile genetik geçmişinde Down Sendromu görüldüğü için doğacak bebeğin taşıyabileceği riskler çoktu.

Akraba evliliğinden doğabilecek risk genetik tarama ile ortadan kaldırıldı

GENETİK MİRAS “İSMAİL” BEBEK İÇİN KADER OLMADI

Gülsüm-İlker İleri çifti akraba evliliği yaparak 7 yıl önce dünya evine girdi. İleri çiftinin aile genetik geçmişinde Down Sendromu görüldüğü için doğacak bebeğin taşıyabileceği riskler çoktu. Son yıllarca tüp bebek tedavisinde kullanılan genetik tarama  yöntemi Gülsüm- İlker İleri çifti için daha da önemli hale geldi. Genetik tarama sonucu elde edilen sağlıklı embriyo ile “İsmail” bebek dünyaya geldi. Bahçeci Sağlık Grubu doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Remzi Abalı;  akraba evliliğinin sıkça görüldüğü Türkiye’de çocuk sahibi olacak çiftler mutlaka genetik tarama kapsamında değerlendirilmeli ve önemi dikkate alınmalı” dedi.

 

GENETİK MİRAS “İSMAİL” BEBEK İÇİN KADER OLMADI

Çocuk sahibi olmak isteyen, bu doğrultuda plan ve hazırlık yapmaya başlayan çiftlerin kafalarındaki en önemli sorular, “Acaba çocuğum sağlıklı olacak mı? Doğacak çocuğuma ciddi bir genetik hastalık geçiriyor olabilir miyim?” şeklinde. Özellikle Türkiye gibi akraba evliliğinin oldukça yaygın olduğu bir ülkede bu sorular daha da ciddi anlam kazanmakta.

Bir kimya fabrikasında işçi olarak görev yapan İlker İleri ve ev hanımı Gülsüm İleri 7 yıl önce evlenerek dünya evine girdiler. Akraba evliliği yaparak hayatlarını birleştiren çift ilerleyen yıllarda mutluluklarını bir bebekle taçlandırmak istedi. Önlerine çıkan bazı sağlık problemleri çiftin anne-baba olmasına engel oldu. Çeşitli merkezlere tedavi amaçlı başvuran çifte yumurtalıklardan kaynaklı bir problem olduğu ve tüp bebek tedavisi olsalar bile çocuk sahibi olamayacakları söylendi. Buna rağmen yıllarca ilaç tedavisi gören ve bir kez tüp bebek tedavisi deneyen çiftin çabaları olumsuz sonuçlandı. Hayallerinin tükendiği noktada Doç. Dr. Remzi Abalı ile tanışan “İleri” çiftine doğru en tedavi uygulayabilmek için gerekli tüm testler yapıldı. Çiftin çocuk sahibi olamamasının haricinde akraba evliliği yapmalarından kaynaklı olarak çocuklarına aktarılabilecek hastalık riski vardı. Tüm bunlarında dışında İlker İleri’nin 24 yaşındaki kız kardeşi Down Sendromluydu. Doğacak olan bebeğe aktarılması yüksek olan tüm riskler Doç. Dr. Remzi Abalı tarafından çifte aktarıldı. Çift tüp bebek tedavisine alındı ve kendilerine havuz yöntemi uygulandı. Elde edilen embriyolardan sağlıklı olan tespit edilerek 28  yaşındaki Gülsüm İleri’nin rahmine transfer edildi. Kısa bir süre sonra hamilelik haberini alan çiftin bebekleri iki hafta önce sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Minik oğulları “İsmail” sayesinde anne-baba olmanın heyecanını yaşayan çift; “tarifsiz bir duygu, kendimizden önce onu düşünüyoruz. Umutlarımızın tükendiği noktada bir mucize gibi geldi, çok şükür sağlıklı bir şekilde kucağımıza aldık” dedi.

 

Gülsüm-İlker İleri çiftinin  tedavisini başarıyla yürüten Doç. Dr. Remzi Abalı; “Başka merkezde başarısız tüp bebek denemesi,  ailede genetik hastalık ve akraba evliliği nedeniyle çiftimiz korku ve endişe ile merkezimize geldi.  Bu nedenle standart tüp bebek tedavi uygulamalarının dışında embriyolara genetik inceleme planlandı. Genetik inceleme için embriyoların 5 gün büyümesi ve blastokist aşamasına gelmesi gerekiyordu. Bu aşamaya ulaşan embriyolara genetik inceleme için biyopsi yapılarak birkaç tane hücresi alındı ve embriyolar donduruldu. 5 embriyonun içerisinden normal bulunan iki embriyodan biri transfer edildi ve gebelik elde edildi. Geride kalan bir embriyo ise dondurulmaya devam edildi. Böylelikle uyguladığımız tedaviden olumlu sonuç alarak bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almalarını sağladık” dedi.

 

MLER GENETİK TANI TESTİ YAPTIRMALI?

Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı ülkelerde sıklıkla görülen akraba evliliklerinde anne ve babadaki benzer mutasyonlar çocukta hastalık oluşturabilir. Bu durumdaki çiftlerin taşıyıcılık testleri yaptırmaları önerilmektedir. Böylece taşıyor olabilecekleri ve doğacak çocuklarına aktarılabilecek muhtemel genetik hastalık riskini azaltabilirler diyen Doç. Dr. Remzi Abalı;  “Bunun yanı sıra daha önce genetik bir hastalık taşıdığı belirlenmiş çocuk sahibi olan çiftler, ailesinde genetik hastalık taşıyıcılığı hikayesi olan bireyler, etnik olarak genetik hastalık taşıma riski yüksek bir gruba mensup bireylerin de sağlıklı bebek dünyaya getirebilmeleri için bu testi yaptırmaları önerilir” şeklinde konuştu.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*