Aleyna Tilki ve Ebru Gündeş’e büyük şok!

İle paylaş:


Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, Aleyna Tilki’nin yorumladığı ve çalıntı olduğu iddia edilen ‘Dipsiz Kuyum’ isimli şarkının MESAM kararını paylaştı ve şarkının asıl bestecisini noter belgesi ile ortaya çıkardı.

Aleyna Tilki ve Ebru Gündeş'e büyük şok!Ünlü şarkıcı Aleyna Tilki’ye ve aranjör Emrah karaduman’a, ‘Dipsiz Kuyum’ şarkısı için 100 bin liralık tazminat davası açıldığı öğrenildi. Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, Aleyna Tilki’nin yorumladığı ve bestesi Emrah Karaduman’a ait olan ‘Dipsiz Kuyum’ isimli şarkının çalıntı olduğunu iddia etmiş ve haber geçtiğimiz günlerde magazin gündemine bomba gibi düşmüştü. Aynı zamanda MESAM asıl üyesi olan Onur Akay, sanat camiasını karıştıran ‘Dipsiz Kuyum’ şarkısı ile ilgili, magazin gündemine yine bomba gibi düşecek yeni açıklamalarını, bu sefer belgeleri ile paylaştı.

 

ONUR AKAY, ŞARKININ ASIL BESTECİSİNE ULAŞTI!

MESAM kararlarını paylaşarak şarkının asıl bestecisine ulaşan ünlü sanatçı Onur Akay, “Şarkının asıl bestecisi, geçtiğimiz aylarda Ebru Gündeş’e 50 bin liralık tazminat davası açan Ahmet Çakır’dır.” dedi. Akay, “Kim kimden çaldı ortaya çıktı!” başlıklı yazısında, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne dava dilekçesi veren Ahmet Çakır’ın, şimdi ise Aleyna Tilki ve Emrah Karaduman’dan 100 bin liralık tazminat istediğini duyurdu. Akay, “Şarkının artık Emrah’ın olmadığı ve Emrah’ın elinden beste haklarının alınacağı kesinleşti.” dedi.

Aleyna Tilki ve Ebru Gündeş'e büyük şok!İşte Onur Akay’ın iki şarkı ile ilgili paylaştığı MESAM belgeleri…

Akay, “Aleyna Tilki’nin yorumladığı ve bestesi Emrah Karaduman’a ait olan ‘Dipsiz Kuyum’ isimli şarkının çalıntı olduğunu iddiası hakkında, MESAM Teknik Bilim Kurulu kararını verdi. Aleyna Tilki tarafından icra edilen ‘Dipsiz Kuyum’, Bergen tarafından icra edilen ‘Yıllar Affetmez’, Ümit Besen tarafından icra edilen ‘Senden Öğrendim’ ve Zeki Müren tarafından icra edilen ‘Şarkılara Sordum’ isimli eserler incelendi ve MESAM, “Eserlerin sadece nakarat bölümlerinin işleme farkı olmakla birlikte benzerlik taşıdığı tespit edilmiştir.” dedi. Ayrıca MESAM kararında, hak sahipliği iddiasında bulunanların yargı yoluna başvurması gerektiğini ifade etti.” dedi.

ŞARKININ ASIL BESTECİSİ AHMET ÇAKIR ÇIKTI!

“Aleyna Tilki tarafından icra edilen ‘Dipsiz Kuyum’ isimli şarkının aslında hangi şarkıdan çalıntı olduğunu, şimdi sizlere belgeleri ile açıklayacağım.” diyen Onur Akay, “Şarkının asıl bestecisi, geçtiğimiz aylarda Ebru Gündeş’e 50 bin liralık tazminat davası açan Ahmet Çakır’dır.” dedi.

Aleyna Tilki ve Ebru Gündeş'e büyük şok!EBRU GÜNDEŞ’E DE BÜYÜK ŞOK!

Ünlü sanatçı Onur Akay, Ebru Gündeş’in ‘Annem İçin’ şarkısının da MESAM kararını açıkladı. Akay, “Ayrıca ‘Ölmüş Bil’ isimli şarkının da MESAM kararı çıktı ve MESAM, “Eserin aranağme ve nakarat bölümlerinin işleme farkı olmakla birlikte aynı olduğu tespit edildi.” dedi. MESAM, eserdeki pay oranın belirlenmesi için tarafların kendi aralarında anlaşması veya yargı yoluna başvurulması gerektiğini ifade etti. Ölmüş Bil isimli şarkı internette yok ve bestecisi Ahmet Çakır’ın yorumu ile benim arşivimde olan bu şarkıyı ilk kez sizlerle paylaşacağım ve ‘Annem İçin’ şarkısı ile benzerliğini de göreceksiniz.” diyerek şarkıyı Gündeş’in şarkısının hangi şarkıdan çalındığını da ilk kez arşivinden yayınladı.

NOTER TASDİK BELGESİNİ DE PAYLAŞTI!

Ayrıca OnurAkayMedya’da yer alan yazısında tüm şarkıların çıkış tarihlerini müzik şirketlerinden öğrenerek paylaşan Onur Akay, olayın perde arkasındaki bilinmeyenleri yazarak, Ahmet Çakır’la röportaj yaptı. Çakır, şarkısını Ümit Besen’e nasıl verdiğini ve diğer bestecilerin şarkısını nasıl duyduğunu anlattı. Akay, “MESAM, bu 4 şarkıdaki benzerliği tepsi etti ve bestecilere yargı yolunu gösterdi. Şarkının artık Emrah’ın olmadığı ve Emrah’ın elinden beste haklarının alınacağı kesinleşti. Peki şarkı Ahmet Çakır’a mı, Cengiz Tekin’e mi, Selahattin Altınbaş’a mı ait? İşte 24 Mayıs 1985 tarihli kapı gibi noter belgesi.” diyerek, Çakır’ın 1985 yılında tasdik ettirdiği belgeyi de paylaştı. Akay, “Şarkı Ahmet Çakır’a aittir ve Çakır, şarkıyı 1984 yılında ve 1985 yılında iki kez noterden tasdik ettirmiştir. Bu tarihlerden önce belge çıkaracak besteci varsa, hodri meydan!” dedi.

Akay’a konuşan Çakır, “Sezgin Büyük, “Davayı geri çek şarkının %60’ı benim, %40’ı senin olsun.” dedi ama ben kabul etmedim.” dedi. “Başka şarkılarınız izinsiz kullanıldı mı?” sorusuna ise, “TV8’de yayınlanan ‘Aşk-ı Roman’ isimli dizinin jenerik müziği de bana ait ve Ayşe Arman’a bestelediğim şarkımdan çalındı.” dedi.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne dava dilekçesi veren Ahmet Çakır, Ebru Gündeş ile Sezgin Büyük’ten 50 bin liralık tazminat istemişti. Şimdi ise Aleyna Tilki ve Emrah Karaduman’dan 100 bin liralık tazminat istiyor.

İşte Onur Akay’ın arşivimde yer alan ‘Ölmüş Bil’ ve ‘Ayşe Arman’a’ isimli şarkılar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*