DOLAR 6,7096
EURO 7,5219
ALTIN 371,734
BIST 108097,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Gök Gürültülü

Arap baharı nereye kadar

02.01.2019
A+
A-

Arap Baharı devrimleri amaçlarına ulaştı mı? Arap bölgesinde sekiz yıl süren devrimlerden sonra vatandaşların hayatı değişti mi? Bu devrimler gerçek bir bahar mıydı? Durum bugün nasıl oldu?

Bunların hepsi, ilk devrimlerin ilk yıllarından sonra cevaplanması gereken sorulardır. Ancak önce bir sistemi yıkıp başka bir sistemi benimseyen herhangi bir devrimin başarılı veya başarısız olduğundan emin olmak için belli bir süreç geçmesi gerektiği konusunda hemfikir olmalıyız.

Başarı ve başarısızlık, birbiriyle örtüşen bağlamların sonucudur ve toplum yapısındaki köklü bir değişimin, devrimin hedefleriyle tutarlı yeni bir sosyal, kültürel ve politik değerler düzenini yeniden düzenlemesi gerekir.

Burada Arap bölgesinin şahit olduğu devrimleri analiz edeceğiz ve Libya’nın durumuyla başlayacağız.Burada 17 Şubat Devriminin hedefine ulaşıp ulaşmadiğini soracağız ? Barışçıl bir şekilde başlayıp daha sonra silahlı bir karakter kazanan bir devrim.

Libya’nın devrimi , kırk yıldan fazla ülke ve halkın üzerinde adete çökmuş bir rejimle çarpti, değişim isteği çok baskındı ve rejimi devirme isteği kısa sürede hız ve ciddiyet kazandi. Aslında Libyalılar bu konuda başarılı oldular ve yeni bir dönem başlattılar.

Devrim, eski rejimin eksikliğini   açığa çıkardı : Tek fikir ve tek adamın hükmü.Daha sonra bundan dolayı ve bu mirası bölüşmek  için savaşa sürüklendi ve  demokratik geçiş bozuntuya uğradı.

Çatışma yoğunlaştı ve bölünme durumlari derinleşti ve vatandaş bu kargaşanin bedelini ödedi. Ulkenin ekonomisi bozuldu .Yaşam koşulları kötüleşti,karaborsa aktifleşti ,suç  arttı. Ülkenin hemen hemen her yerinde yolsuzluk yayıldı.

Bütün bu sorunlara rağmen, yeni ortaya çıkan Libya deneyiminin ilerlemesini engelleyen tüm bu sorunlara rağmen Libyalılar siyasi bölünme durumunu sona erdirmeye ve uzun süredir devam eden krizi Birleşmiş Milletler ve uluslararası ortaklarla işbirliği içinde çözmeye çalışmaktadır.

Burada Arap Baharı’nın bütün bu nedenlerden dolayı Libya’da başarısız olduğunu söyleyebiliriz ve tüm bu sorunlara rağmen devrimin yeni bir demokratik ortam yarattığını söyleyebiliriz. Ancak demokrasinin Libyalılar için yeni bir tecrübe olduğunu unutmamalıyız.

Sömürgecilikten kraliyet sistemini ordunun yönetimine yakın bir diktatörlük sistemine kadar  Libyalılar siyasi hayatın gerçek anlamını , partilerin , parlamento sistemi veya iktidarın barışçıl değişimni bilmiyorlardı.

Suriye Baharı, Arap Baharı devrimlerinin bir başka yönüdür. Bu devrim bunca yıldan sonra başarılı kanaatimce.Devrimin başarısından bahsetmek hâlâ uzak görünüyor. , Çünkü Beşar Esad’ın rejimi hala ayakta ve istenen değişim gerçekleşmedi .

Rejım ,devrimin  uzunluğundan ve Suriyelilerin yaşadıklarından yararlanan ve halk taban desteği zayiflattirmaktan yararlanmaya çalişti.Esad rejimi uluslararası ve bölgesel müdahaleler olmasa da neredeyse çökecekti. 

Zamanla Suriye Devrimi, rejimin devrilmesini ve özgürlük ve hukuk devletinin kurulmasını talep eden izlerinden sapıp Suriye topraği adete bir savaş alanı ve  birçok uluslararası ve Arap güçlerin hesap sahasi oldu.

 Yemen devrimi .. Arap Baharı devrimlerinin bir başka öyküsü. Farklı bağlamlara rağmen .. Burada, gözlemciler ülkenin devriminin patlak vermesinden bu yana yıllarca sürdüğü ve maliyetinin Yemen halkına çok pahalı olduğunu söylüyorlar.

Ali Abdullah Saleh’in otuz üç yıldan fazla bir süre boyunca iktidara olmasına  rağmen, durum 2011 sonrası değişti ve insanlarda tecrit edildikten sonra tek bir grup veya tek bir güç tek başına yönetmesi zor oldu.

 Ancak Yemen Devrimi çarpıklıklardan yoksun değil, kıtlık , sürekli ölüm makinesine ve felaketler ve büyük insanların acı çekmesine neden olan kuşatma hayatın tüm yönlerini etkiledi.

Arap Baharı devrimlerinin ilk kıvılcımı olan Tunus, biraz farklı bir devrimdi. Devrim, otoriter rejimi çevirdi ve yeni bir anayasa kurdu ve Tunus halkını kendi kaderini tayininde söz sahibi haline getirdi.

Uluslararası toplum, Tunus Devrimin Arap bölgesindeki emsallerine kıyasla başarısını fark etmesine rağmen

Najeb Naser Qaddad.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.