Arz Niyaz Kalfa Sultan Abdülaziz’e ihanet etmiş

Arz Niyaz Kalfa Sultan Abdülaziz’e ihanet etmiş

İle paylaş:


Arz Niyaz Kalfa Sultan Abdülaziz’e ihanet etmiş

Arz Niyaz Kalfa,

Sultan Abdülaziz’e ihanet etmiş.

 

İhanet ne kadar ağır bir olaydır.

Güvendiğiniz, inandığınız birinin size ihanet etmesi inanılmaz can yakar. İhanete uğramayan var mıdır?

İhanet sadece kadın erkek ilişkilerinde mi vardır. Hayır, her tür ilişkilerde var.

Dostluklarda yok mu? Var elbette.

Dostum dediklerinizin sizi aldattığını, ihanet ettiğini öğrendiğinizde ne yaparsınız?

Çok yıpranırsınız. Önce inanmazsınız, inanmak istemezsiniz. Hatta ‘şakadır bu’ ya da onu savunursunuz ‘yok canım yanlış anlaşılmıştır’ kendinden duyarsanız da ‘şaka yapıyor bana bunu yapmaz’

Yapar canım bal gibi yapar. İşte o anda olanlar olur.

Dünya küçülür demi başınızın üstünde durur, yoksa dünya başınıza yıkılır kelimesinin anlamları içinde sizi yere mi çakar.

Allah yardımcınız olsun.

Kızarsınız, bağırırsınız, belki de ağzınıza geleni sayarsınız.

Kızgınlığınız acıya dönüşür ardından. Sevdiğiniz birini kaybetmişsinizdir. Ona alışkın olduğunuzdan mı bu kadar içiniz yanar, yoksa onu sevdiğinizden mi?

Umut ederim ki her şey gönlünce olsun.

Gönlün dediğinizde ve umut ettiğinizde bir çeşit dua ediyorsunuz, diliyorsunuz sevdiğinize, sevdiceğinize.

Sonra ne olur?

 

Hop birde öğreniyorsunuz ki, dost sandığınız dost değil, sevgili sandığınızın ise sevgiden haberi yok, o bir hain, hatta daha da ağır konuşabiliriz o bir alçak.

 

Doğru ihanet eden alçak değildir de nedir?

İhanet etmek kötü bir şey.

Kalbi yoruyor, ruhu sıkıştırıyor.

Hain birinin ruh durumunu da irdelemek gerek. O nasıl huzurlu olabilir, o nasıl rahat uyur.

Uyumak önemli midir? Elbette önemlidir. Dinlenmek, yenilerin karşısında durabilmek için güce ihtiyacımız vardır.

Huzurlu bir uyku bizi ayakta tutar.

Üzüntülü iseniz içiniz vesvese ile doluysa nasıl uyursunuz?

Bal gibi uyurum çünkü ben böyleyim.

Oldu canım. Allah senin bel …  diye sayabilirsiniz.

Bence buda çok tatmin edici bir hal değil. En iyisi onu Allah’a havale etmektir. Allah görendir bilendir. Takdiri ona bıraktıktan sonra meselenin hallolduğunu göreceksiniz.

 

Tarih boyunca hainlerin başlarına neler gelmiş.

Az çok biliriz. Bunları bilmek için ille de tarihçi olmak gerekmiyor. Hainler cezalarını bulurlar. Çekirge misali bir sıçrar iki sıçrarlar sonra?

Allah asıl o zaman onların yardımcısı olsun. Halleri zor.

Tarihte cezalarını en ağır şekilde ödemişler. İdam edilmişler, kurşuna dizilmişler ya da hapislerde ömürlerini tüketmişler.

Peki, ne oldu şimdi?

Kim kazandı?

Kim kaybetti?

Kısa zamanda kazananın sonu ne oldu?

 

İhanet etmek başarı değil, acizliktir.

İhanet etmek, erdem değil, rezilliktir.

İhanet etmek, insanlığını yitirmek, ahde vefayı unutmak, cezalanmayı hak etmektir.

 

Osmanlı’da da birçok ihanetleri araştırıyorum. Fırsat buldukça yazacağım. Bu günlerde yeni yazdığım kitapta bu konularla ilgili bir araştırma içindeyim. Sizleri de arada bir bilgilendirmek istiyorum.

Kadınlar biraz daha benim üstünde durduğum bir durum mu?

Bilmiyorum ama sizlere belki de kitaptaki kadın kahramanlarımın çokluğundan kadınlarla ilgili ihanetleri veya başka hoş olmayan durumları yazmak istiyorum.

 

Haremi sıkça yazıyorum okurlarım bilirler.

Haremde kalfaları biliyoruz.

Onların yetkilerinin de çok olduğunu biliyoruz.

Bildiğimiz en önemli olay ise onların kayıtsız şartsız Padişaha sadakat etmelerinin gerektiği.

Sadakat ne kadar güzel bir kelime.

İçten bağlılık, sağlam, güçlü dostlukanlamı bu… Tabi bu yazdığımda dostluk çok göreceli neye göre dost? Bir padişahla bir kalfa? Önemli olan padişaha sadakatte bulunması değil midir? Bence öyledir ve öyle olmalıdır. Bunun tersi bana hoş gelmiyor hiçbir anlamda.

 

Arz Niyaz Kalfa varmış bir tarihte Osmanlı’da ve ilk ve son ihaneti o yapmış. Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilmesi olayında padişahla ilgili gizli bilgileri sızdırmış. Arz Niyaz Kalfa idam edilmiş mi? Edilmemiş. Enteresan ama sadece haremden kovulmuş.

Ne yazık. Devlet içinde olanlar ayrı, haremde olanlar ayrı, özel hayatlarımızda olanlar ayrı.

Kimi gerekli denile bilinir, adına kurtuluş denilerek cesaretli olarak gösterile bilinir. Vatan için yapılıyorsa?

Ya özel hayatımızdaki ihanetler, eşimizin, yakınlarımınız, dostlarımızın, arkadaşlarımızın ihanetleri, onlar ne olacak?

Allah onları ıslah etsin, diyecek başka şey yok.

İşleri çok zor.

 

 Nazan Şara Şatana

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*