DOLAR 15,8769
EURO 16,8435
ALTIN 945,599
BIST 2372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Asgari ücretliden gelir vergisi kesilmesin

06.04.2015
A+
A-

Asgari ücretliden gelir vergisi kesilmesin,yaşı beklemeye gerek kalmadı

CHP “asgari ücretliden gelir vergisi kesilmesin” teklifi verdi

 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, asgari ücretli işçiden gelir vergisi kesilmemesi için yasa teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sundu. Böylece bir asgari ücretlinin maaşı 63 TL artacak, toplamda ise 5 milyon asgari ücretli aylık toplam 315 milyon TL daha fazla maaş alacak.

 

Yasa değişmezse bir işçinin sene sonunda alacağı asgari ücretin de 34 TL kesileceğine işaret eden Umut Oran acilen yasanın değişmesi gerektiğini bildirdi.

 

ANKARA

 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, asgari ücretli işçiden gelir vergisi kesilmemesi için yasa teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sundu. Bu yasa teklifinin kabul edilmesi halinde 5 milyon asgari ücretlinin aylık olarak 315 milyon TL daha fazla aylık alması olanaklı hale gelecek. Yasa değişmezse bir işçinin sene sonunda alacağı asgari ücretin dahi 34 TL kesileceğine işaret eden Umut Oran yasanın acilen değişmesi gerektiğini bildirdi.

 

CHP asgari ücreti 1500 TL seviyesine çıkarılacak

 

Umut Oran, “193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Teklifi” hazırlayarak TBM Başkanlığı’na sundu. Tek maddelik yasa değişikliği teklifinin gerekçesinde CHP’li Oran, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Asgari ücret bir işçinin gıda, barınma, beslenme, ulaşım, eğitim, giysi gibi temel gereksinimlerini karşılayacak miktar olarak belirlendiği öne sürülmesine karşın AKP iktidarları döneminde sefalet ücretine dönüşmüştür. CHP iktidarında asgari ücret 1500 TL seviyesine çıkartılacaktır ve adı üstünde zaten “asgari” olan bu ücretten gelir vergisi kesintisi yapılmayacaktır, bu partimin seçim taahhütlerinden birisidir!

 

22 milyon yoksul var !

 

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2013 yılı için hesapladığı medyan gelirin yüzde 70’i oranında aylık 835 TL olarak baz alınan “yoksulluk sınırına”  göre Türkiye’de halen 22 milyon civarında yoksul yurttaşımız bulunmaktadır. Kısacası Türkiye’de yoksulluk oranı yüzde 30’u aşmaktadır, yani her 3 kişiden biri yoksuldur. Baz alınacak gerçekçi bir yoksulluk sınırı ile yapılacak hesaplamada ise yoksul sayısı bunun kat kat üzerinde çıkacaktır.

 

Açlık sınırı zaten 1308 TL

 

Ayrıca Türk-İş’e göre 4 kişilik ailenin “açlık” sınırı yani aylık asgari gıda harcaması 1.308 TL, diğer gereksinimleri ile birlikte yoksulluk sınırı 4 bin 259 TL; yetişkin tek kişinin yaşama maliyeti ise 1.593 TL’dir. Türkiye’de 26 milyon dolayında çalışanın 8.5 milyonla üçte biri kayıt dışı istihdam edilmekte ve bunların ne ücret aldığı bilinmemektedir. 5 milyon kişi ise asgari ücretle çalışmaktadır.

 

Şu an bir işçi 63 TL vergi ödüyor

 

2015 yılının ilk yarısı için belirlenmiş olan asgari ücret brüt 1201,50 TL, net asgari ücret ise 949,07 TL’dir. Yılın ikinci yarısında brüt asgari ücret 1273,50 TL’ye net asgari ücret ise 1000,54 TL’ye çıkacaktır. Halen asgari ücretle çalışan bir işçinin maaşından her ay 63,08 TL gelir vergisi kesilmektedir, bu vergi 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren ise 72.26 TL’ye çıkacaktır. Zaten güç koşullarda yaşayan asgari ücretli bir işçinin brüt maaşından bugün itibariyle her ay toplam 252 TL prim, fon, vergi kesintisi yapılmaktadır.

 

Yasa değişmezse sene sonunda maaş düşecek uyarısı!

 

2015 yılı içerisinde asgari ücretliler öngörülmeyen bir sorun daha yaşayacaklar ve aralık 2015 maaşları 34 TL daha düşük olacak. Çünkü gelir vergisinde ilk dilim olan 12 bin TL’lik sınır aralık 2015’te aşılacak. Bu nedenle 12 bin TL’ye kadar yüzde 15’lik gelir vergisi ödeyen asgari ücretli, aralık ayında 12 bin TL’yi geçen 684,76 TL’lik maaş için yüzde 20 vergi ödeyecek ve sonuçta eline geçecek maaş 34,19 TL daha düşük olacak, bu durumun acilen önlenmesi gerekmektedir.

 

İşçiler 315 milyon TL fazla maaş alacak

 

Aylık geliri, 4 kişilik ailenin açlık sınırı olan 1308 TL’yi bile bulmayan asgari ücretlinin 2015 yılı aylık net maaşlarının hiç olmazsa 63-72 TL oranında artabilmesi için gelir vergisinde bu değişikliğin yapılması yararlı olacaktır. Böylece 5 milyon asgari ücretlinin aylık gelirlerinde toplam 315 milyon TL’lik artış sağlanmış olacaktır. Bu meblağ ise sosyal devletin rahatlıkla altından kalkabileceği bir miktar olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.