Asgari ücretliye vergi zengine af

Asgari ücretliye vergi zengine af

İle paylaş:


Asgari ücretliye vergi zengine af

Asgari ücretliye vergi zengine af

Maliye Bakanlığı Merkezi Uzlaşma Komisyonu’nun, hükümete yakınlığı ile bilinen Cengiz İnşaat ile Yeni Şafak Gazetesi’nin sahipleri Albayrak Grubu’nun ve Kanal A televizyonunun sahibi Elektromed Şirketi’nin 608.8 milyon liralık borcunu sildiği ortaya çıktı. Kurul, üç şirket ile yaptığı uzlaşmada toplam 615.9 milyon liralık vergi borcunu, 7 milyon liraya düşürdü

 

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL; alnının teriyle, emeğiyle çalışan vatandaşlarımızın aldığı üç kuruş paranın dahi vergisinin alındığını ancak bu insanları sömüren onların emekleri üzerinden artık değer sağlayarak her gün biraz daha zenginleşen patronların vergilerini ödememesini ve Devletin vergi alımında Adaletsiz davranmasının Anayasamıza aykırı olduğunu belirtti.

Anayasamızın 73’üncü maddesinde verginin vatandaştan genellik ve eşitlik ilkesine uygun bir şekilde alınması gerektiği ve herkesin mali gücüne göre vergi ödemesi gerektiğini belirten Tanal, “Demek ki o büyük patronlar yanlarında çalıştırdıkları asgari ücretliden daha az para kazanıyorlarmış ki vergilerini ödemiyorlar.” dedi. Biz asgari ücretliye 1.500 TL vereceğiz, asgari ücretliden vergi almayacağız derken Maliye Bakanı kaynak yok diyordu. Kaynak ellerinin altında ama istediklerine kullanıyorlar. Garibana, yoksul kaynak yok vergi çok, zengine kaynak çok vergi yok. Bu adaletsiz sistem 7 Haziran’da son bulacak.

1-      Firmaların vergi borçlarında uzlaşmaya gidilmesinin kriterleri nelerdir?

2-      Bir firmanın vergi borçlarının tamamının silinmesinin sebepleri nelerdir?

3-      Basına düşen Maliye Bakanlığı Merkezi uzlaşma komisyonunun 2010/36 ve 2010/38 Karar Sayılı Uzlaşma tutanakları gerçek midir?

4-      Bu tutanaklar gerçek ise bazı firmaların vergi borçlarının tamamının ya da tamamına yakınının silinmesinin sebepleri nelerdir?

5-      Uzlaşma bir ortak nokta bulmak demek iken vergi borcu tamamen veya tamamına yakını silinen firmalar ortak nokta bulmak adına Bakanlığınıza ne vermişlerdir?

6-      Bakanlığınız bu şekilde 2002 senesinden işbu yazılı soru önergesinin verildiği tarihe kadar uzlaşma komisyonlarında toplamda ne kadar vergi borcunu affetmiştir?

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*