Aşık Veysel’le röportaj yapan ünlü şair Nedret Gürcan vefat etti!

Share

88 yaşındaki efsane şair Nedret Gürcan’ın 2 gün önce vefat ettiği ve sessiz sedasız son yolculuğuna uğurlandığı öğrenildi.

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, Aşık Veysel’le 63 sene önce Dinar’da röportaj yapan ve Edebiyat dünyasının önemli isimlerinden olan şair Nedret Gürcan’ın vefat ettiğini duyurdu. Gürcan’ın Aşık Veysel’le 1956 yılında yaptığı “İlk şiirimi Atatürk için yazdım” başlıklı röportajı da yayınlayan Akay, “Başta Aşık Veysel olmak üzere çok sayıda efsane isimle röportajlar yapan ve 1950’li yıllarda şehirlerarası edebiyat trafiğini sağlayan, edebiyat ve kültür dünyasının önemli isimlerinden 88 yaşındaki efsane şair Nedret Gürcan’ı, sağlık sorunları nedeniyle 2 Eylül 2019 Pazartesi günü Ankara’da kaybettik. Gürcan’ın cenazesi ise, 3 Eylül Salı günü Ankara Kocatepe Camii’nde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası, son yolculuğuna uğurlandı ve Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.” ifadelerini kullanarak Aşık Veysel’le Nedret Gürcan’ın birlikte çekildiği fotoğrafı da yayınladı.

Nedret Gürcan Kimdir?

26 Haziran 1931 yılında Dinar’da dünyaya gelen şair ve roman yazarı Nedret Gürcan, şiir yazmaya 1948’de başladı. Şiirleri çok sayıda dergide yayınlandı. Çok sayıda kitabı olan Gürcan’ın siyaset, ekonomi ve Dinar depremine ilişkin dizi yazılarıysa Milliyet Gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlandı ve Nedret Gürcan’ın adı Dinar’da bir caddeye verildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*