Asude Cemre Kimdir?

Asude Cemre Kimdir?

İle paylaş:


ASUDE, 4 HAZİRAN 1994 YILINDA ŞAİR BİR ANNE VE TELEVİZYON YAPIMCISI BİR BABANIN KIZI OLARAK İSTANBUL KADIKÖY’DE DÜNYAYA GELDİ.

 Asude Cemre Kimdir?

İLK VE ORTA ÖĞRETİMİNİ KADIKÖY MODA İLKÖĞRETİM OKULUNDA TAMAMLAYAN ASUDE, BİRAZ DA OKUDUĞU ÇEVRE OLAN KADIKÖY’ÜN SOSYO/KÜLTÜREL YAPISINDAN VE MÜZİĞE OLAN DUYARLILIĞINDAN OLSA GEREK, DAHA O YILLARDA ÇEŞİTLİ MÜZİK AKIMLARIYLA TANIŞTI VE FARKLI MÜZİK TÜRLERİYLE YAKINDAN İLGİLENDİ.

KÜÇÜK BİR ÖĞRENCİYKEN GİTAR ÇALIP ŞARKI SÖYLEYEN, “MERENGE” İSİMLİ KENDİ LATİN DANS GRUBUNU KURAN ASUDE, ORTAOKUL YILLARINDA OPERAYLA TANIŞTI VE OPERAYI ÇOK SEVDİ.

O YILLARDA ÜÇ KİŞİDEN OLUŞAN KIZ ARKADAŞ GRUBUYLA, OPERA ŞARKILARINI BAŞARIYLA SESLENDİREN ASUDE, O DÖNEM ŞEBNEM SCHAEFER’İN SUNDUĞU BİR ÇOCUK PROGRAMINA KATILARAK, KIZ ARKADAŞLARIYLA CANLI PERFORMANS SERGİLEDİ VE MFÖ GRUBUNDAN FUAT GÜNER’İ KENDİSİNE HAYRAN BIRAKTI.

ASUDE O DÖNEM, ÇEŞİTLİ TELEVİZYON PROGRAMLARINA KATILDI. BAŞTA OKAN BAYÜLGEN’İN ASUDE’NİN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKEREK ONORE ETTİĞİ PROGRAM OLMAK ÜZERE, OYLUM TALU, SEDA SAYAN, BERNA LAÇİN GİBİ İSİMLERİN SUNDUĞU TELEVİZYON PROGRAMLARINA KONUK OLAN ASUDE, CANLI YAYINDA NİRAN ÜNSAL’LA DÜET YAPMASININ YANI SIRA, HAKAN AYSEV’İN CADDEBOSTAN KÜLTÜR MERKEZİ’NDE GERÇEKLEŞEN BİR KONSERİNDE DE KONUK SANATÇI OLARAK BOY GÖSTERDİ.

ASUDE’NİN ORTAOKUL YILLARINDA OPERAYLA YAKINDAN İLGİLENMESİ SONRASI, NTV’DE KATILDIĞI BİR 23 NİSAN PROGRAMINDA SESLENDİRDİĞİ “THE PHANTOM OF THE OPERA” İSİMLİ ŞARKI, HAYATININ AKIŞINI DEĞİŞTİREN İLK GİRİŞİMİ OLDU.

GANİ MÜJDE, GÜLBEN ERGEN, EROL EVGİN VE EMRE ALTUĞ GİBİ İSİMLERİN YER ALDIĞI ÖZEL PROGRAMDA DÖNEM KIYAFETLERİ İÇİNDE SUNDUĞU PERFORMANSLA BÜYÜK BEĞENİ TOPLAYAN ASUDE, PROGRAM SONRASI NTV SANTRALİNE GELEN BİR TELEFONLA, HAYATINI DEĞİŞTİREN ADIMLARIN İLKİNİ ATMA FIRSATI YAKALADI.

ASUDE’Yİ NTV EKRANINDA O GÜN TESADÜFEN İZLEYEN VE O DÖNEM İSPANYA KRALİYET MÜZİK AKADEMİSİ’NDE YÜKSEK LİSANS YAPAN ÜNLÜ TENOR ÜNÜŞAN KULOĞLU, ASUDE’NİN EBEVEYNLERİNE ULAŞMAK İSTEDİĞİNİ NTV SANTRALINA İLETTİ. ÜNÜŞAN BEY’İN TELEFONUNU ALAN SANTRAL GÖREVLİSİ, ASUDE’NİN EBEVEYNLERİNE GELEN TELEFONDAN BAHSEDİP, ÜNÜŞAN KULOĞLU’NUN TELEFONUNU ASUDE’NİN AİLESİNE VERDİ.

ASUDE’NİN AİLESİYLE TELEFONDA GÖRÜŞEN ÜNÜŞAN KULOĞLU, ASUDE’NİN SESİNDEN ÇOK ETKİLENDİĞİNİ VE HİÇ VAKİT KAYBETMEDEN İSTANBUL DEVLET KONSERVARUARI ÖĞRETİM GÖREVLİSİ FONIATRIST VE ŞAN PEDAGOGU PROF. DR. GÜZİN GÜREL’LE GÖRÜŞMELERİNİ AİLESİNDEN RİCA ETTİ. BU GÖRÜŞMENİN ARDINDAN ASUDE, AİLESİYLE BİRLİKTE ERTESİ GÜN SOLUĞU GÜZİN GÜREL’İN HUZURUNDA ALDI. TESADÜFEN ASUDE’Yİ NTV’DEKİ PROGRAMDA İZLEYEN GÜZİN GÜREL DE HEYECANINI GİZLEYEMEDİ VE ASUDE, İSTANBUL DEVLET KONSERVATUARINDA YARI ZAMANLI OLARAK GÜZİN GÜREL’İN HİMAYESİNDE OPERA-ŞAN EĞİTİMİNE BAŞLADI.

ORTAOKULDAN MEZUN OLAN ASUDE, LİSE EĞİTİMİ İÇİN ÖZEL MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR LİSESİ’NİN YOLUNU TUTTU. LİSE EĞİTİMİNİN YANI SIRA, İSTANBUL DEVLET KONSERVATUARI’NA YARI ZAMANLI OLARAK DEVAM EDEN ASUDE, HENÜZ LİSE BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİSİYKEN, OKUDUĞU LİSE ADINA KATILDIĞI KASDAV LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASINDA KENDİ BESTESİ OLAN “GEL” İLE “EN İYİ BESTE DALINDA” AÇIK ARA BİRİNCİ OLDU. AYNI LİSENİN SON SINIFINDA OKURKEN DE, OKUL ARKADAŞI ŞEBNEM KESKİN’LE BİRLİKTE SERGİLEDİĞİ “IT’S A MANS WORLD” PERFORMANSIYLA BU KEZ, EN İYİ SOLİST ÖDÜLÜNÜ KAZANDI.

HENÜZ LİSE BİRİNCİ SINIFTA 3 AYLIK ÖĞRENCİYKEN KATILDIĞI KASDAV LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASINDAKİ BESTE DALI BİRİNCİLİĞİNİN ARDINDAN, ÖDÜL OLARAK KENDİSİNE BİLGİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN ÖĞRENİM HAYATI BOYUNCA KULLANABİLECEEĞİ, YÜZDE YÜZ KARŞILIKSIZ BURS VERİLDİ VE BİR ANLAMDA ASUDE, DAHA LİSE BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİSİYKEN, ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİ GARANTİLEMİŞ OLDU.

OKUDUĞU LİSENİN MÜZİK BÖLÜMÜNÜ BİRİNCİLİKLE BİTİREN VE ARDINDAN BİLGİ ÜNİVERSİTESİ’NDE ÜNİVERSİTE YILLARI BAŞLAYAN ASUDE, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ YARI ZAMANLI OPERA-ŞAN BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLDU.

LİSE VE PARALELİNDE İLERLEYEN KONSERVATUAR YILLARINDA GÜZİN GÜREL’İN HİMAYESİNDE GEREK YURT İÇİNDE, GEREKSE YURT DIŞINDA VE ÖZELLİKLE AVUSTURYA VE BULGARİSTAN’DA DÜZENLENEN ÇEŞİTLİ OPERA/ŞAN YARIŞMALARINDA BOY GÖSTEREN ASUDE, BU YARIŞMALARDA BİRİNCİLİKLER VE ÇEŞİTLİ DERECELER ALDI.

ASUDE, YURT DIŞINDA EĞİTİM İMKANI YAKALAMIŞ OLMASINA KARŞILIK, MÜZİK ADINA TÜRKİYE’DE BİR ŞEYLER YAPMAK İSTEDİĞİNDEN DOLAYI, YURT DIŞI EĞİTİM FIRSATLARINI DEĞERLENDİRMEYEREK, KENDİ MÜZİK YOLCULUĞUNA ÇIKTI.

YAYINLANDIĞI HER DÖNEMDE TÜRKİYE’NİN EN ÇOK SES GETİREN MÜZİK YARIŞMA PROGRAMI OLAN “O SES TÜRKİYE”DE SERGİLEDİĞİ “DİVA DANCE” PERFORMANSIYLA BÜTÜN JÜRİYİ DÖNDÜREN VE KENDİSİNE HAYRAN BIRAKAN ASUDE, GÖKHAN VE HAKAN’IN TAKIMINDA YER ALDI. PROGRAMDA BİR DE İLK YAŞANDI VE ASUDE’NİN JÜRİ SEÇİMİNİ YAPTIĞI ANLAR BÜYÜK SES GETİRİP, YILLARCA KONUŞULDU. HALA DA KONUŞULMAYA DEVAM EDİYOR.

KLASİK MÜZİK EĞİTİMİ ALAN VE POPÜLER KÜLTÜRE ASLINDA BİR HAYLİ UZAK OLAN ASUDE, “O SES TÜRKİYE” YARIŞMASINA KATILMAYA KARAR VERDİĞİ GÜN, ASLINDA KENDİNDEN SON DERECE EMİNDİ. ÖYLE Kİ; JÜRİNİN TAMAMININ DÖNECEĞİNİ ÖNCEDEN KESTİRMİŞ, EVDE TELEVİZYON YAPIMCISI BABASIYLA ORTAKLAŞA BİR ÖNGÖRÜYLE, BİR KURGU HAZIRLAMIŞTI.

ÇEKİMLER SIRASINDA SEÇECEĞİ JÜRİYİ GÜNLER ÖNCESİNDEN BİR KAĞIDA YAZAN ASUDE’NİN BU ÖNGÖRÜSÜ BİREBİR GERÇEKLEŞMİŞ, TÜM JÜRİ KENDİSİNE DÖNMÜŞ VE ALDIĞI BU RİSKİ, KENDİ LEHİNE ÇEVİRMEYİ BAŞARMIŞTI. ASUDE’NİN BU ÖNGÖRÜSÜ VE ÖNCEDEN KURGULADIĞI OLAYLAR ZİNCİRİNDE ACUN VE TÜM JÜRİYE, BU KURGUNUN BİR PARÇASI OLMAK VE ÇEKİMLER SIRASINDA HİÇBİR ŞEYDEN HABERSİZ ŞEKİLDE, KURGUYU BİREBİR UYGULAMAK KALMIŞTI.

BU DÖNEM İÇİNDE ÇEŞİTLİ YAPIMCILARLA GÖRÜŞEN ASUDE, BİR YANDAN BİLİNDİK ŞARKILARI KENDİ YORUMUYLA SESLENDİRİP, O ŞARKILARA KENDİ BAŞINA KLİP ÇEKERKEN VE KENDİ YOUTUBE KANALINDA YAYINLARKEN, DİĞER TARAFTAN KENDİ MÜZİK TARZINI BELİRLEMEK ADINA, MÜZİK YOLCULUĞUNA, ÜNLÜ MÜZİK ADAMI CENK EROĞLU İLE BİRLİKTE ÇIKTI.

BU YOLCULUĞUN İLK MEYVESİ OLAN “UNUTULURMUŞ” İSİMLİ ŞARKI, YILLAR ÖNCE LEVENT YÜKSEL VE ÖZGE FIŞKIN’IN ARDINDAN, YILLAR SONRA ASUDE’NİN KENDİNE HAS YORUMUYLA YENİDEN HAYAT BULDU.

BİR YANDAN, FİDOL OKULLARI MÜZİK BÖLÜM BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ YÜRÜTEN ASUDE, DİĞER TARAFTAN ALBÜM ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ VE CENK EROĞLU İLE ÇIKTIĞI MÜZİK YOLCULUĞUNDA, EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR.

ASUDE, İLK SINGLE ÇALIŞMASI OLAN UNUTULURMUŞ’U, PASAJ MÜZİK ETİKETİYLE MÜZİKSEVERLERLE BULUŞTURDU. ŞARKININ KLİBİ ASUDE’NİN ÖĞRENCİSİ OLDUĞU BİLGİ ÜNİVERSİTESİ SANTRAL KAMPÜSÜNDEKİ, TARİHİ SANTRAL BİNASINDA ÇEKİLDİ. KLİBİN YÖNETMENLİĞİNİ BARIŞ BENİCE YAPTI.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*