logo

üsküdar evden eve nakliyat sex izle seks izle

06 Temmuz 2017

Atatürk’ün Gezi Teknesi “TCG Acar” Çanakkale’ye Getirildi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir dönem gezi teknesi olarak da kullandığı “TCG Acar” gemisi Çanakkale’ye getirildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev yılını dolduran “TCG Acar” Çanakkale’deki Deniz Müzesi Komutanlığında sergilenecek

Çanakkale Boğaz Komutanlığı’na bağlı Deniz Müzesi Komutanlığı’nın bahçesinde ‘Müze Gemi’ olarak halkın ziyaretine açılmak üzere deniz yoluyla kente getirilen, Mustafa Kemal Atatürk’ün de gezi teknesi olarak kullandığı M/G Acar, vinç ile karaya çıkartıldı.

1937 yılında Almanya’da inşa edilen, bir süre Mustafa Kemal Atatürk tarafından gezi teknesi olarak kullanılan, son olarak da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde ‘TCG Acar’ adıyla kullanıldıktan sonra hizmet dışına ayrılan tarihi gemi, ‘Müze Gemi Acar’ olarak halkın ziyaretine açılması için Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı’na gönderildi. Saat 15.00 sıralarında Deniz Müzesi Komutanlığı’nın iskelesine yanaştırıldı. Müze Gemi Acar’a üç askeri gemi refakat etti.


Bir saat kadar süren hazırlıklarda 30 kadar sivil ve askeri personelin yanı sıra dalgıçlar da görev yaptı.
Halatlarla bağlanan 27.5 metre boyunda, 5 metre genişliğinde ve 65 ton ağırlığındaki gemi, 1000 ton yük kaldırma kapasitesine sahip büyük bir vinç yardımı ile sudan alınarak havaya kaldırıldı. Çimenlik Kalesi’nin de bulunduğu Deniz Müzesi Komutanlığı’nın bahçesindeki bir TIR’ın üzerine indirilen ‘Müze Gemi Acar’, yapımı ilerleyen günlerde tamamlanacak olan platform üzerine konacak. Çevre düzenleme çalışmaları tamamlandıktan sonra da halkın ziyaretine açılacak.

Deniz Müzesi Komutanlığı’nın bahçesinde, daha öncede batık Alman UB46 denizaltısının çıkarılan bir kısmı halkın ziyaretine açılmıştı.

Askeri gemilerin refakatinde Deniz Müzesi Komutanlığı iskelesine getirilen gemi büyük bir vinç yardımıyla kaldırılıp sudan çıkarıldı. Buradaki bir tırın üzerine yüklenen geminin müze bahçesinde oluşturulacak alanda sergileneceği öğrenildi.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?