Avni Kurtuldu Milletvekili aday adayı

Avni Kurtuldu Milletvekili aday adayı

İle paylaş:


Avni Kurtuldu Milletvekili aday adayı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde tüzüğün 58. maddesi  gereği  Milletvekili adayları ön seçim ile belirleyecek. 3 büyük şehirde ve ülkenin çok büyük bir kesiminde Ön Seçim yapılacak…

 

CHP’nin 26 Şubat 2012 tarihli kurultayında tüzük değişikliği yapılmış ve Genel merkezin merkez yoklaması ile aday belirleme hakkı yüzde 15 ile sınırlanmıştı.  CHP’nin mevcut yönetimi  ise 5-6 Eylül tarihinde toplanan olağanüstü kurultay öncesinde söz konusu maddeyi değiştirmek istemiş, ancak tepkiler üzerine hazırlanan öneriyi geri çekilmişti. Söz konusu öneride merkez yoklama oranı yüzde 50’ye çıkarılıyordu. Genel Merkez bu önerisini kabul ettiremeyince tüzüğe son genel seçimde yüzde 10’un altında kalınan kentlerde uygulanacak yöntemin bu yüzde 15’in dışında sayılması hükmünü ekletti…

 

Avni Kurtuldu Milletvekili aday adayı

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nde, Adaların da içinde olduğu 1. Bölgede de ön seçim yapılacak olması, bu partiye gönül vermiş adalıların “Demokrasi” adına seçime katılma kararları aldırdı. Bunlardan biri de  adalarımızın sevilen esnafı  Avni Kurtuldu

 

Kurtuldu neden ön seçime katılacağını şu sözlerle açıkladı;

 

NEDEN ADAY ADAYIYIM ?

CHP 7 Haziran 2015 Genel seçimleri öncesi bir devrim gerçekleştirerek Türkiye’ye adeta demokrasi dersi verdi.

CHP 1980 sonrası ilk defa bu kadar geniş çaplı bir önseçim uygulamasının altına imza atarak umut oldu.

Önseçim parti içi demokrasinin olmazsa olmazıdır ve partisinde demokrasiyi tesis edemeyenler ülkeye demokrasi vaadedemezler.

CHP önce partiye sonra ülkeye demokrasi getirmek amacıyla yola çıktı.

Tüm aday adayları gibi ben de önseçime ve parti içi demokrasiye inandığım için yola çıktım ve İstanbul 1.Bölgeden Milletvekili aday adayı oldum.

Anti-emperyalist Kuvay-i Milliye’den, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ne, oradan da günümüze dek gelen ve M.Kemal Atatürk’ün devrimlerini sembolize eden altı oku kendineşiar edinmiş Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili aday adayı olmanın gururu ile yola çıktım.

Parlamenter Demokratik sistemin devamı, Başkanlık sistemi kandırmacası altında eyalet sistemine geçişin önlenmesi ve Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünün devamı için aday adayıyım.

Haziran direnişi ruhu ile Türkiye’nin tüm demokrasi ve cumhuriyetçi güçleriyle beraber küresel sermayenin egemenliğine dur demek için aday adayıyım.

Annelerimizin diz üstünü tahrik unsuru olarak niteleyen sapıklara ”Cennet annelerin ayakları altındadır” diyerek hadlerini bildirmek için aday adayıyım.

Kızlarımızın mini eteğini tahrik unsuru kabul eden, dekolte giyen kadınlarımıza tecavüzü hak gören, hamile eşlerimizin sokakta dolaşmasını edepsizlik sayan, üretime ve ailesine ekonomik katkı sağlamak için çalışan eşlerimizi, kızlarımızı fuhuşa hazırlık yapma iddiasıyla karalayan kör zihniyete dur demek için aday adayıyım.

Önseçimle seçilecek Milletvekilinin yüzü ve gönlü halka, sola, ezilenlere, mağdurlara dönük olacağı için aday adayıyım.

Bu yöntemle halk kendi vekilini kendisi seçebileceği için aday adayıyım

CHP’nin değerli tüm üyelerine sesleniyorum; ülke için, demokrasi için, çocuklarımızın geleceği için önseçime katılın iradenizi ortaya koyun.

13 yıllık karanlıktan ve cumhuriyet dönemini reklam arası olarak niteleyen lale tüccarlarından kurtulmak CHP’yi iktidara taşımayla mümkündür.

CHP halkın umududur, umut CHP’dir.

Avni KURTULDU

 

TÜZÜK ne diyor!

“Merkez yoklaması yöntemi uygulanarak belirlenecek adayların toplam sayısı, Genel Merkezce Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına sunulan Partinin gösterdiği milletvekili  adaylarının yüzde on beşinden fazla olamaz. Partinin son genel seçimlerde yüzde onundan az oy aldığı seçim çevrelerinden gösterilen toplam milletvekili aday sayısı bu orana göre hesaplanan milletvekili aday sayısına dahil değildir.”

Parti Meclisinin Tüzüğün dışına çıkıp başka bir şey yapma şansı olmadığı için Tüzüğe uymak zorunda. Öncelikle % 10’un altında oy alınan İller hesaplanarak, bu illerin çıkaracağı milletvekili sayısı tespit edildikten sonra kalan sayının % 85 ve % 15’i tespit edilerek Merkez yoklaması ve ön seçim yapılacak bölgeler tespit edildi…

Genel Merkez, ayrıca Siyasi Partiler Yasası gereği ön seçim yapılan yerlerde yüzde 5 “merkez adayı” kontenjan hakkını kullanabiliyor. Ön seçim yapılacak yerlerde toplam belirlenecek milletvekili adayı sayısı ise 27’yi geçemiyor…

Türkiye’de 85 seçim bölgesi bulunmaktadır. İstanbul 3, İzmir 2, Ankara 2, diğer iller tek seçim bölgesidir. Adaların içinde olduğu “1. Bölge” de 31 milletvekili çıkarmaktadır. CHP yönetiminin yukarıda da belirttiğimiz gibi toplam 67 milletvekili çıkaran bölgelerde merkez yoklaması hakkı bulunmaktadır…

 

CHP tüzüğü, TBMM adaylarının belirlenmesi ve  ve Siyasi Partiler kanunu için TIKLAYIN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*