Aya Fotini Ayazması’nda neler oluyor?

Aya Fotini Ayazması'nda neler oluyor?
Share

Aya Fotini Ayazması'nda neler oluyor?

Aya Fotini Ayazması’nda neler oluyor?

Kınalıada’da bulunan, Rum manastırının biraz aşağısında, adanın arka tarafına giderken yokuşun ortasında yıllardan beri kadınların çocuklarıyla gelerek mum yakıp dua ettikleri  Aya Fotini Ayazması, kimliği belirsiz şahıslar tarafından işgal edildi. Ayazmanın içine dolap, iskemle ve sandalye koyan işgalcilerin, ilerleyen zamanlarda burayı bir ticarethaneye çevirerek gelir elde etmek istedikleri iddia ediliyor.

Rum yetkililerin ise konudan haberi yok. Rum Vakfı’na ait olan yer için resmi bir kiralama talebi gelmediği bildiriliyor. İşgal edilmeye çalışılan yerin insanların dua edip mum yaktıkları kutsal bir mekan olduğu için kiralamanın söz konusu olamayacağı bildiriliyor.

Kınalıada’da Rum manastırının biraz aşağısında bulunan 150 senelik Aya Fotini Ayazması, restore edilerek Cuma günleri saat 08.00 ile 13.00 arası halka açılmıştı.

Aya Fotini Ayazmasını senelerce kandilini yakan, yaşatan manastırın altında oturan Ramiz Efendi, Rum asıllı Augustin ile birlikte çiçek ve sebze yetiştirirlerdi. Bahçesinin ortasında büyük mimoza ağaçları olan Ayazma, Ramiz efendinin ölümüyle bakımsızlıktan çökmüş ve harap olmuştu. 30-35 sene harabe şeklinde duran ayazmayı, dönemin muhtarı Seyfi Tetik tarafından onarılarak  hizmete sokulmuştu.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*