DOLAR 8,3682
EURO 10,2308
ALTIN 502,915
BIST 1459,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Aytaç, ödemeleri yapma derken iyi, müfettiş gelince sorumluk bende değil de

15.11.2019
A+
A-

14/11/2019 tarihinde yani dün İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından imzalı, tam 92 sayfa olan 21/02/2019 tarih ve 20 sayılı Kararında  eski Belediye Başkanı Atilla AYTAÇ ve diğer görevliler hakkında(Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut YERLİKAYA) SORUŞTURMA İZNİ VERİLMESİNE karar verildiğini, belgeleri ile bilginize sunmuştuk.

Tüm adalıları, kendilerini 5 yıl boyunca yöneten kişilerin, yaptıkları usulsüzlüklerin yanlarına kar kalmadığını ve soruşturma sonucunda yargı karşısında hesap verebileceklerini, mahkumiyet alabileceklerini ve işlenen suçların er geç tecelli edeceğine dair güzel bir örnek olduğu, kamu vicdanının rahatlaması bakımından Adalar Kamuoyunun  haberdar olması gerektiğini düşündük.

Bildiğimiz kadarıyla eski Belediye başkanı Atilla AYTAÇ’ın bu soruşturma izninden başka, soruşturma izinlerinin de verildiği, AYTAÇ’ın kararlara itiraz ettiğini, İdari Mahkemeden soruşturma kararlarını iptal ettirmek ve yargı karşısına dikilmemek için partili, partisiz, AKP kişiler ve nüfusu olan kişileri, yoğun çaba harcayarak aracı kılmaya, çalıştığını,  duymaktayız.

Kendisinden savunma isteyen Mülkiye Müfettişlerine verdiği beyan beş senedir beraberce mesai arkadaşlığı yapan memurlar için hayal kırıcı olmuştur. Memurlarına şifahen verdiği talimatlar ile ilgisinin olamayacağı(yazılı olmayan talimatlar), bütün suçun tek başına Muhasebe Yetkilisinde olduğunu, Müdürlerin sorumlulukları olan işlemlerden ne alakası olabileceği gibi savunmalar veriyor olması, belediyesinde olanlardan sanki haberi yokmuşçasına savunmalar yapması ve varsa bir suçun kendisinde olamayacağı, ilgili kanunları ve yönetmelikleri sıralayarak tek sorumlu kişinin, Mali Hizmetler Müdürü olduğu anlamına gelen, ibretlik beyanınını sizlerin takdirine bırakıyoruz.

Yapılması gereken ne miydi?

Tabiî ki sorumluluk bendedir, tabiî ki Mali Hizmetler Müdürü ne talimat verdiysem onu yerine getirmiştir, hesabı bana sorun, neyse ceremesi kanunlar karşısında boynum kıldan incedir demesiydi.

İşte saygın sevilen insan olmak yada olmamak böyle bir şey diye düşünüyoruz.

Şimdiler de ise Atiila AYTAÇ’ın, CHP’nin 37’nci Olağan Kurultayına göre  8 Kasım-1 Aralık 2019 arasında mahalle delegeleri seçimi, 14 Aralık 2019-27 Ocak 2020 arasında ilçe kongreleri, 3 Şubat-2 Mart 2020 arasında da il kongrelerinde adının geçmesi için kulis yapıp kendini destekleyecek delegeler için  kulisler yaptığı, ancak en ufak zorlukta müdürlerini ve memurlarını bir çırpıda harcayan, suçlayan, birisine,hiçbir delegenin itibar etmeyeceği Adalar Kamuoyunda sıkça beyan edilmektedir.

Yinede bizce belli olan karakterinin, sorgulamasını Kamu oyununa bırakıyor ve konumuza dönüyoruz. 

Belediye başkanı olarak emrini yerine getirmeyen Mali Hizmetler Müdürünün akşama kalmadan değiştirme hakkına sahip olan Atilla AYTAÇ, beyanında müdürünün yaptıklarından kendisinin sorumlu tutulamayacağını, ilgili kanun maddelerini sıralamış ve İç İşleri Bakanlığının Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığınca hazırlanmış raporun 43/92 sayfasının “Adalar Belediye Başkanı Atilla AYTAÇ, Adalar Belediye Başkan Yardımcısı İsmail ŞENER’in ifadelerinde;” paragrafında özetle denen şu.

5018/61.maddesinde…..gelirlerin ve alacakların tahsili, giderlerin hak sahiplerine ödenmesi, para ve parayla ifade edilebilen değerler ile emanete alınması,saklanması, ilgililere verilmesi,gönderilmesi ve diğer tüm mali işlerin kayıtlarının yapılması ve raporlanmasını yapacak, aynı maddesinin ikinci fıkrasında…. tüm bu işlemlere ait kayıtları usulüne uygun, saydam ve erişebilir şekilde tutması gerektiğini, Muhasebe Yetkililerinin Eğitimi, Sertifika Verilmesi ile Çalışma Usül ve Esasları Hakkında  Yönetmeliğin 23’üncü Maddesinde…. mali rapor ve tabloları her tür müdahaleden bağımsız olarak düzenlemek muhasebe yetkilisinin görevi olduğunu, aynı yönetmeliğin 32’inci maddesinde de idarelerce ilgili kanunlara göre tarh ve tahakkuk ettirilerek tahsil edilebilinir hale gelmiş kamu gelir alacaklarının yükümlülükleri ve sorumluları adına ilgili hesaplara kaydedilerek tahsi edilmesinden muhasebe yetkilisinin sorumlu olduğunu ….. bu işlemlerden Muhasebe Yetkilisinin tek başına sorumlu olduğunu” beyanında bulunmuştur.

Atilla AYTAÇ, Mali Hizmetler Müdürünün boynuna davulu koymuş, tokmakla her türlü çalmayı yapmış, arada bir de bağıra çağıra kurumda serenat yapmış sonrasında da Mülkiyeli Müfettişine, böyle bir beyan verip vallahi benim bu işlerle bir alakam yoktur, tek başına Mali Hizmetler Müdürü sorumludur diyebilmiştir. Denecek tek laf PESS yani.

Belediyedeki her Birim Amirinin ve memurun A.AYTAÇ’ın bu beyanından ders çıkartıp, takkelerini önlerine alıp düşünmeleri gereken bir durum. Dün kendilerine böyle yapacaksın diye talimat veren, Belediye Başkanı iş müfettişe hesap vermeye gelince, ben ne karışırım, Mali Hizmetler Müdürlüğü bu işlemlerden tek başına sorumludur. 5018 sayılı kanununa göre işlem yapsaydı, diyebiliyor. Adam satma ne demek diye soranlara verilecek bir örnek olur. A.AYTAÇ’ın ve İ.ŞENER’in Mülkiye Müfettişine verdikleri savunma, Başkanların bırakın Müdürlerin ve memurların arkasında olmayı, kendilerini kurtarmak  için tümünü suçlayabileceklerini anlamış olduk.

İşte onun içinde yeni bir dönemin başlayacağını söylememizin nedenide işte bundan dolayıdır. A.AYTAÇ’ın gerçek yüzüne başkanlığı bittikten sonra anlayan memurlarda onun için nekahet dönemi olan emekliliğinde ellerini ovuştura ovuştura pişkinlikle rahatça gezmemesi için suç duyurularında bulunacakları haberleri devamlı surette gazetemize kadar Rüzgar eken fırtına biçer misali. Hadi hayırlı olsun A.AYTAÇ sana bu yollar.

Ne zaman adam oluruz?  Kendini kurtarmak için emrine uymak zorunda olan memurlarını harcamadığın zaman demiş rahmetli Ali TOPUZ ama onun lafını düstur edinme ama onun misyonuna göz dikip Adalarda siyaset yapıp delege pazarlıkları için aklı sıra köşe kapmaca oynamaya çalış de git kumda oyna.

YORUMLAR
 1. Şebboy Kertenkele dedi ki:

  Ya bu herif uçmuş. Adam eserlikli, bir geliyor bir gidiyor. Tek bildiği şey insanlara pislik yapmak. Adalar tarihine kara bir leke. Kendi gelinine, dünürüne ihale verip sonra suçu personele atan heriften ne beklenir ki… Başkanlığı boyunca hiçbir icraatı olmadı herkese kötülük yaptı. Para gücüyle her olaydan yırtarım diye düşünüyor ama bunun birde öte tarafı var. Allahından bulur inşallah. Bu herifi Adalardan kovmak lazım. Boşuna oksijen israfı.

 2. Cerahat Atoş dedi ki:

  Ne carahat adamsın sen atoş. Yürüyüşündede var zaten bir tuhaflık. Büktüre büktüre gidiyosun. Sen nasıl bir tipsin.İşine gelmeyince ben bilmem macermi bilir diyon. Ulan karıya bir sürü paraları ödettirirken iyi şimdi tüm sorumlu o oldu demi. Ödettirmediğin paralarda da ödeseydi oldu demi. 10 numara beş yıldız ……… olum. Birde büktüre büktüre dazlak halinle siyaset yapıp delege peşinde koşuyon demi. O delege olacak adam müsvetteleri sana uyupta hareket ederse onlarda …… Adada senin ….liğin bulaştı çoğuna ya. Bakalım senle beraber haeket eden varmı yokmu anlıcaz ….lerin kim olduğunu. …. yemez artık senin ipinle kuyuya inilmeyeceğini herkes öğrendi gerçi ya. Ama adanında ….. bitmez. Görecez.

 3. Başkan mı dedi ki:

  İşte Ada belediyesinin gerçeği. Başkan herkese sözlü talimat verir. Yerine gtetirmeyeni anında yerinde alma yetkisi vardır. Dedikleri şifai yapılır sonrasındada başkan çıkar müfettişe ifade verirken döt korkusu ağır basınca önce mali hizmetler müdürünü satar. Ödeme yapması yapmaması paraları toplayıp toplamaması beni bağlamaz kanuna göre hareket etseydi der çıkar. Demek ki ne yapılması lazımmış. Başkan diye kanunlara aykırı iş ve işlemelerden uzak durmak kanunlara uymak lazımmış. Arkanda başkan var da nereye kadar var o başkan efendi bu soruşturma ile öğrenilmiştir. Ada gazetesine teşekkürler başkanların kapalı kapılar ardındaki gizli savunmaları ortaya dökülmese başkanın cibiliyetini veya cibiliyetsizliğini nasıl anlayacaktk. Şimdi anladık. Neyimi. Cibiliyetsiz başkanın elinde tam 5 senemiz heba olmuş. Verdiğimiz emeklere yazıklar olsun. Zehir zıkkım olsun. İnşallah yargılanıp ceza alır.

 4. Falcı dedi ki:

  Ne sızlanıp duruyorsunuz. Bu herif bize azmı dötlük yaptı. Bizi 201/97 dosyasından mahkemeye dikmedimi. Mütahite para ödememekiçin bizi önce orda satmıştı.

 5. Asım dedi ki:

  Falcı yanlış söylüyosun. Memurları 2014/97 dosyasında farsakoğlu satmıştı. Atişte geldiğinde önüne yapılan ortaya devam etti. Diyebilirdiki manyakmısınız benim çalıştığım memurları ateşe atıyorsunuz deyip memurlar beraat alınca istinafa veya temyize gitmezdi. Bu gitti. Neden iki başkanda aynı şekilde memurunu satan cinsinden. Peki biz şimdi beraat aldık. Attıkları iftira noldu. O müfettiş olacak Maciyeistifaetmesi lazım yok yine benzer bir rapor tutup onuda savcılığa verdirtti atiş. Bunlar başkan değil kumpasçı. Aynen fetö kumpasçıları gibi çalışıyorlar. Sistemleri böyle . inşallah oda ortaya çıkar.