Azerbaycan IAEE ile “enerji kazanacak”

Azerbaycan IAEE ile “enerji kazanacak”

İle paylaş:


Azerbaycan IAEE ile “enerji kazanacak”

Azerbaycan IAEE ile “enerji kazanacak”

-IAEE Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ile

Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı Ekonomik Reformlar Bilimsel

Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Vilayet Veliyev, Azerbaycan’da

IAEE’nin daha aktif çalışabilmesi ve işbirliğinin artırılması

noktasında işbirliği yapma kararı aldı

-IAEE Başkanı Prof. Dr. Kumbaroğlu:

Dev enerji işbirliği ile bölge ülkelerinin çıkarlarının korunmasını sağlayacağız”

 

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ile Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı Ekonomik Reformlar Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Vilayet Veliyev, Azerbaycan’da IAEE’nin daha etkin çalışabilmesi için kuvvetli bir altyapı ile etkin bir üye tabanı oluşturulması noktasında daha sıkı bir işbirliği yapılabilmesi için ortak adımlar atılacağını açıkladı.

Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı Ekonomik Reformlar Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Vilayet Veliyev, Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nu ziyaret ederek enerji ekonomisine yönelik karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Azerbaycan’ın her alanda Türkiye’nin kardeş ülkesi olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

Bu kardeşlik duygusu ortak tarih üzerinden ilerlediği kadar ortak gelecek üzerine de kurulabilecek bir duygu. Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan programımız kapsamında Enerji Bakan Yardımcısı Gulmammod Javadov ile Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Novruz Guıliyev’la çeşitli temaslarda bulunmuştum. O ziyarette Avrasya Birliği projemizin Azerbaycan’dan başlamasına yönelik mutabakatımızın ardından bu görüşmemizde de Sayın Veliyev ile Azerbaycan’da IAEE’nın çalışmalarının yoğunlaşması başta olmak üzere olası işbirlikleri üzerine fikir birliğine vardık.”

Bölge ülkelerinin çıkarlarının korunmasını sağlayacağız”

Prof. Dr. Kumbaroğlu ayrıca, Avrasya bölgesinin enerji açısından Ortadoğu’dan zengin olduğunun altını çizerek, “Yapacağımız dev enerji işbirlikleri ile bölge ülkelerinin çıkarlarını korumasını sağlayacağız. Azerbaycan’da gördüğüm yakın ilgi ve destek Avrasya enerji birliğinde başlangıç için doğru adres seçtiğimizi gösteriyor. Bundan sonra Bakü’ye daha sık geleceğiz” dedi.

Azerbaycan’da IAEE’nin örgütlenmesi için elimizden geleni yapacağız”

Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı Ekonomik Reformlar Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Vilayet Veliyev ise IAEE’nin Azerbaycan’da güçlü bir şekilde örgütlenmesi için destek vereceklerini belirterek, şunları söyledi:

Azerbaycan’da IAEE’ye hemen üye olacak, Avrasya Birliği ve Bakü Konferansı için aktif çalışmaya hazır 20’nin üstünde sektör temsilcisi sizi bekliyor. Faydasına ve gücüne inancım tam olan IAEE gibi küresel çapta prestijli bir örgütün başkanının Türkiye’den seçilmiş olması kardeş coğrafyasındaki bölge ülkeleri için büyük şans. IAEE ile enerji politikalarında sinerji ve işbirliği konusunda daha da güçleneceğimizi öngörüyoruz.”

Görüşme sonrası Başkan Kumbaroğlu Veliyev’e IAEE rozeti takarak ziyaret ve desteğinden dolayı teşekkür etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*