Bahtiyar Ölmez dizisi Gerzek Şaban filminden mi esinlendi?

Bahtiyar Ölmez dizisi Gerzek Şaban filminden mi esinlendi?

İle paylaş:


Cumartesi günlerinin ilgiyle izlenen ATV’nin dizisi Bahtiyar Ölmez, bu akşam yeni bölümüyle ekranlara geliyor.

Bahtiyar Ölmez dizisi Gerzek Şaban filminden mi esinlendi?

Yetkin Dikinciler, Hande Subaşı’nın başrolleri paylaştığı dizi Kemal Sunal’ın yıllar önce başrolünü oynadığı Gerzek Şaban filminin senaryosu ile benzerlik gösteriyor.

Reytingleri her geçen gün artan ATV’nin ilgiyle izlenen dizisi  Bahtiyar Ölmez, Gerzek Şaban filminin senaryosu ile benzerlik göstermesi dikkat çekiyor. Kemal Sunal’ın O filmde de Kemal Sunal birisi mafya babası olmak üzere iki ayrı rolde oynamıştı. Bahtiyar Ölmez dizisinde de Yetkin Dikinciler birisi mafya babası olmak üzere iki rolde ekrana geliyor.

80’li yıllarda ünlü yönetmen Natuk Baytan’ın çektiği Gerzek Şaban filminin senaryosunu ise Erdoğan Tünaş yazmıştı. Gerzek Şaban ve Bahtiyar Ölmez arasında bazı konulardaki hikaye benzerliği dikkatlerden kaçmadı.

Bahtiyar Ölmez dizisinde ünlü oyuncu Yetkin Dikinciler, “Rıfat Baba” lakaplı bir mafya babasını canlandırırken aynı zamanda diziye adını veren Bahtiyar Ölmez karakterini de canlandırıyor. Rıfat  Baba, dizinin ilk bölümünde düşmanı tarafından öldürülerek saf dışı kalıyor. Yetkin Dikinciler, ikinci bölümden itibaren yoluna sadece Bahtiyar Ölmez karakteriyle devam edecek. Rıfat Baba, sert mizaçlı acımasız ve kaba bir mafya babası. Oysa Bahtiyar Ölmez ise tam zıt naif ve sevecen hatta saf bir karakter olarak öne çıkıyor. Gerzek Şaban dizisinde de Kemal Sunal, hem bir mafya babasını hem de filmlerde figüranlık yapan bir garibanı canlandırıyordu.

Dizinin blümlerine baktığımızda  Kemal Sunal‘ın filmlerini andıran sahneler var. Sunal’ın “Sahte Kabadayı” filminden de biraz bir şeyler bulabilir; “Gerzek Şaban”filminden de bir tutam benzerlikler yakalayabilirsiniz…

Eski İstanbul semtlerinden birinde mukim kendi halinde mütevazı bir yaşantısı olan Bahtiyar Ölmez, babasının mezarcılık işlerinde çalışır. Görevi cenaze nakil aracı şoförlüğüdür. Ne ki hayatının sonuna dek bu işi sürdürmek istemez. İşte tam da bu sebeple, beklenmedik bir anda karşısına çıkan eski bir dostunun “deve kuşu çiftliği” teklifine balıklama atlar.

Babasının tüm birikimini büyük umutlarla bu işe yatırır. Ne ki, dolandırıldığını anlamakta gecikmez. Hayallerini ve babasının tüm birikimini kaybetmenin öfkesiyle son sürat cenaze arabasını sürerken, eski dostunun hatıra olarak verdiği “deve kuşu yumurtasını” hışımla camdan dışarı fırlatır.

Deve kuşu yumurtası öyle bir yere çarpar ki, Bahtiyar Ölmez’in hayatı bir daha geri dönülmez biçimde değişir. Artık bundan sonra kendisine tıpa tıp benzeyen ünlü mafya babası Rıfat Çakar’ın hayatını yaşamak zorunda kalacaktır. Yani, başkasının dostu, başkasının düşmanı, başkasının oğlu, başkasının babası, en önemlisi de başkasının eşi olacaktır.

Bahtiyar Ölmez, Rıfat Çakar’ın yeraltı dünyasında yükselmek için ünlü baronlardan Aytekin Yavuz’un kızı Aylin’le karşılıklı çıkar ilişkisi çerçevesinde “sahte evlilik” yaptığından habersizdir.Sahte Rıfat Çakar olarak “sahte bir evliliğin” içine düşen kahramanımız, Rıfat Çakar’ın azılı düşmanı (Aylin’in eski sevgilisi) Çivi Fuat’la da kıyasıya rekabet içine girecektir.

Bahtiyar Ölmez iki hayat arasında sıkışır kalır.
Bir yandan  babasının ve kız kardeşinin de içinde yer aldığı “eski hayatını” idare etmeye çalışırken, diğer yandan “yeni hayatına” uyum sağlamayı başarabilecek midir? En ufak hatanın kendisinin ve sevdiklerinin hayatına mal olacağını bilen kahramanımızı heyecan ve komedi dolu sayısız macera bekliyor

Bahtiyar Ölmez eğlenceli bölümleri ile Cumartesi günleri evlerimize girerek bizleri eğlendirmeye devam edecek gibi görünüyor…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*