BAKAN AVCI: İMAM HATİPLERE GIDA YARDIMINI ENSAR VAKFI VERMEKTEDİR

BAKAN AVCI: İMAM HATİPLERE GIDA YARDIMINI ENSAR VAKFI VERMEKTEDİR

 

BAKAN AVCI: İMAM HATİPLERE GIDA YARDIMINI ENSAR VAKFI VERMEKTEDİR

 

İmam hatip ortaokulu öğrencilerin yemek, servis gibi ihtiyaçlarının ücretsiz karşılandığı iddialarını daha önce hazırladığı önergeyle Meclis’e taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, aynı soruları bu kez de Meclis Genel Kurulu’nda dile getirdi.

 

Bazı imam hatip okullarının kapılarında “ücretsiz servis” ve “ücretsiz yemek” adı altında duyurular yer aldığını, ilanları Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği algısının hakim olduğunu ifade eden Öğüt, Mili Eğitim Bakanı’na bu yardımların kaynağını sordu.

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da imam hatip okullarına sağlanan olanaklarla Bakanlığın hiçbir ilgisi olmadığını, tüm  yemek ve yardımların imam hatip mezunlarının kurduğu Ensar Vakfı tarafından karşılandığını ifade etti.

 

“Bu inşallah diğer okullarımızın mezunları için de iyi bir örnek teşkil eder, onlar da kendi okullarında benzer bir çalışmayı başlatırlar” diyen Bakan Avcı, Öğüt’ün Ataşehir’de faaliyet gösteren ve tabelasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın ibaresi olmayan anaokulunun kaçak eğitim verdiği iddiaları ile ilgili sorusuna ise konunun araştırılacağı yanıtını verdi.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı 24. Dönem 5. Yasama Yılı 10. Birleşim 05/Kasım /2014 Çarşamba

 

KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (İstanbul) – Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

Sayın Bakanım, dün de sormaya çalıştım ama biraz yarım kaldı. Bazı imam hatip okullarının kapılarında “ücretsiz servis” ve “ücretsiz yemek” adı altında duyurular yer almaktadır. Bunu kimin verdiği de belli olmadığı için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından verildiği düşünülmektedir. Birçok okulun imam hatibe çevrilmesi dolayısıyla yerlerinden yurtlarından olan, çocuklarını servislerle uzak yerlere yollamak zorunda kalan ailelerin birçoğu zorunluluktan dolayı bu imam hatipleri tercih etmektedir. Bu konuda diğer okullara da servis ve yemek düşünülmekte midir? Onu sormak istiyorum.

İkincisi: Ataşehir’de bir sokakta -soru önergesi olarak da verdim- Bakanlığınıza bağlı olduğu belli olmayan bir ana sınıfı, yuva var. Bu yuva kontrolünüz altında mıdır, değil midir? Bunu bir daha burada öğrenmek istiyorum çünkü dışarıda hiçbir belirti yoktur.

 

MİLLÎ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI (Eskişehir) – 0Sayın Öğüt’ün imam-hatip okullarında ücretsiz yemek verildiği, başka okullarda da bunun… Bu, imam-hatip okullarında verilen yemekler imam-hatip mezunlarının kurduğu Ensar Vakfı tarafından veriliyor, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından verilmiyor, EnsarVakfı tarafından veriliyor.

KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (İstanbul) – Öyle anlaşılmıyor ama efendim.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI (Eskişehir) – Öyle anlaşılmıyor, doğru.

KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (İstanbul) – Yani, tabelalarda öyle anlaşılmıyor. Onun için de tartışma sebebi oluyor.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI (Eskişehir) – Yani, birçok yanlış anlaşılmaya neden oluyor. Sanki Millî Eğitim Bakanlığı belli okullara yemek verirken belli okullara vermiyormuş gibi algılanıyor, bu soru o bakımdan iyi oldu, teşekkür ederim. Yani, bu genel yanlış anlaşılmayı da düzeltmeye vesile olur diye ümit ediyorum.

Ensar Vakfı imam-hatip mezunlarının kurduğu bir vakıf ve o vakıf mezun oldukları okullara yemek veriyor. Bu inşallah diğer okullarımızın mezunları için de iyi bir örnek teşkil eder, onlar da kendi okullarında benzer bir çalışmayı başlatırlar. Ama şu var: Taşımalı eğitimle gelen öğrencilere biz ayrıca Millî Eğitim Bakanlığı olarak veriyoruz. Geçen yıllarda orada bir adaletsizlik veya bir yakışıksız uygulama vardı. Taşımayla gelen öğrencilere veriliyordu, taşımayla gelmemiş olan öğrencilere yemek verilmiyordu. Şimdi, bu yıldan itibaren bir okulda taşımalı gelen öğrencilere yemek veriliyorsa, ihtiyacı olan, talep eden, taşımayla gelmeyen öğrencilere de o yemek imkânı veriliyor.

Ataşehir’deki okulun durumunu araştıracağım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz