Bakanlar Kurulu kararıyla atılacak adımlar var

Bakanlar Kurulu kararıyla atılacak adımlar var
Share

Bakanlar Kurulu kararıyla atılacak adımlar var

 

Bakanlar Kurulu kararıyla atılacak adımlar var

Başbakan Erdoğan, ”(terör örgütü üyelerinin sınır dışına çıkması) Bakanlar Kurulumuzun alacağı kararla atılabilecek adımlar vardır. Bu, TSK yetkileriyle alakalı adımlardır” dedi.

ULAN BATUR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moğolistan Başbakanı Noroviin Altankhuyag ile heyetler arası görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile Moğolistan arasında yaklaşık 36 milyon dolar olan ticaret hacmini 2015’te 250 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Erdoğan, bu konudaki ortak iradeyi iş adamlarının daha çok koşturarak gerçekleştireceğini kaydetti.

THY’nin Moğolistan uçuşlarına başlamasıyla ilişkileri ve işbirliğini geliştirmenin yolunun açıldığına dikkati çeken Erdoğan, haftada 3 gün olan sefer sayısını 7 güne çıkarmak, İstanbul, Bişkek, Ulan Batur ve Seul arasında da haftada 3 gün kargo seferleri düzenlemek istediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Moğolistan’daki canlı hayvan potansiyelinden, ortak yatırımlarla daha fazla yararlanılabileceğini belirterek, bu konuda her iki ülke iş adamlarının cesaretlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, Yunus Emre’nin, ”gelin tanış olalım, işi kolay kılalım” şeklindeki sözlerini hatırlatarak, şöyle konuştu:

”Şimdi tanış olmaya geldik, tekrar. Bu tanışıklığı çok daha güçlü ortaklığa dönüştürmemiz lazım. Başbakan Altankhuyag ve heyetiyle yukarıda zaten bu konularda mutabık kaldık. Ben bu ziyaretimizin, Türkiye-Moğolistan ilişkileri için çok önemli gelişmelere zemin hazırlayacağına inanıyorum. Hele hele şimdi Türkiye’den gelecek olanlara da vizenin kaldırılmış olması artık aramızdaki bu gidiş gelişleri hızlandıracaktır.”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Orhun Anıtları’nın bulunduğu Orhun Vadisi ile Tonyukuk Vadisi’nin bulunduğu bölgede 2004’te durdurulan kazı çalışmalarına yeniden başlanabileceğini söyledi.

Çözüm süreci

Erdoğan, ”terör unsurlarının sınır dışına çıkması sürecine yönelik Genelkurmay Başkanlığına yazılı bir talimat vermek gerekiyor mu, gerekiyorsa verecek misiniz ya da bu süreç terörle mücadele sürecinde olduğu gibi valilerin koordinasyonunda mı yürütülecek” sorusunu şöyle yanıtladı:

”Zannediyorum burada hala bir yanlış anlaşılma var. Türk Silahlı Kuvvetleri, diğer güvenlik güçlerimiz şüphesiz ki hepsi de Cumhuriyet hükümetinin verdiği, vereceği kararlarla hareket edecektir. Eğer Parlamento’yu ilgilendiren tarafı varsa bu da Parlamento’dan çıkacak kararla olur. Şu andaki süreçte Bakanlar Kurulumuzun alacağı kararla atılabilecek adımlar vardır ama bunlar sizlerin ifade ettiği konulara yönelik değildir. Bu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yetkileriyle alakalı adımlardır. Bu, yurt dışına yönelik ne gibi hareketler yapması gerekir, buna yönelik Bakanlar Kurulunun alacağı karardır. Yurt içinde de valililerimize verilen yetkilerdir, bununla ilgili kararlardır.”aa

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*