Baradey istifa etti

Baradey istifa etti
Share

Baradey istifa etti

 

Baradey istifa etti

 

Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Baradey, görevinden istifa etti
Darbe sonrasında göreve getirilen Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Baradey, görevinden istifa etti

Mısır’daki darbeye destek veren ve cunta yönetiminin Cumhurbaşkanı Yardımcısı yaptığı Baradey, 2005 yılında “Nükleer enerjinin askeri amaçlar için kullanımını engellemeye yönelik çabalarından dolayı” Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

DARBEYİ İTİRAF ETMİŞTİ

Mısır’daki askeri darbeye destek veren Baradey, Mursi’nin askeri yolla devrilmesi için Batı’yla uzun süre ikna ve pazarlık çalışması yaptığını itiraf etmişti. New York Times’a açıklamalarda bulunan Baradey, Batılı ülkeleri, Mısır’ın meşru başkanı Muhammed Mursi’yi devirmeye ikna etmek için çok fazla çalıştığını ve Mursi’nin cebren devrilmesinin gerekli olduğunu belirtmişti.

BAŞBAKAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Nobel Barış Ödülü sahibi Baradey’in darbe destekçiliğine Başbakan Erdoğan da tepki göstermişti. Erdoğan, yaptığı konuşmada “Barış ödülü alan Baradey askeri darbeyi yapan hükümetin Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı” demişti.

TEMERRÜD HAREKETİ’NDAN BARADEY’E SUÇLAMA

Mısır’da Temerrüd (İsyan) Hareketi, ordunun yönetime el koymasının ardından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed el-Baradai’yi “sorumluluktan kaçmak” ile suçladı.

Ülkede “30 Haziran gösterilerini” başlatan Temerrüd Hareketi’nin resmi internet sayfasında yer ala açıklamada, “Böyle tarihi bir anda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed el-Baradai’nin istifa etmesi sorumluluktan kaçmaktır. Kendisinden uluslararası kamuoyuna ve uluslararası topluma durumu izah etmesini ve ülkenin milli güvenliğini tehdit eden çok tehlikeli, örgütlenmiş bir terörizm ile mücadele edildiğini anlatmasını bekliyorduk” denildi.

Baradai, “uzlaşı için siyasi alternatif yolları açık olduğu halde güvenlik güçlerinin darbe karşıtı göstericilere müdahale etmesine” tepki göstererek görevinden istifa etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*