Başbakan Yıldırım Ak Parti Bartın 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı

Başbakan Yıldırım Ak Parti Bartın 6. Olağan İl Kongresi'ne katıldı

İle paylaş:


Başbakan Yıldırım, partisinin Bartın 6. Olağan İl Kongresi’ndeki konuşmasına, “Türkiye’nin incisi Bartın’ı, Bartınlı kardeşlerimi sevgiyle saygıyla muhabbetle selamlıyorum.” diyerek başladı.

Başbakan Yıldırım Ak Parti Bartın 6. Olağan İl Kongresi'ne katıldı

Kurucaşile, Ulus ve Fatih Sultan Mehmet’in şehri Amasra ile Bartınlıların şahsında 81 ildeki 80 milyon vatan evladını, milleti saygı ve sevgiyle selamladığını belirten Başbakan Yıldırım, kongrenin hayırlı olmasını diledi.

Yıldırım, referandum öncesi 3 Mart’ta Bartın’a gelmek istediğini, ancak hava şartlarından dolayı o gün gelmenin nasip olmadığını ve Sinop’a geçtiğini vurgulayarak, Sinop’taki mitingin ardından dört saat geçmesine rağmen, “Bartınlılar bekliyor” sözleri üzerine, video konferansla Bartınlılara hitap ettiğini anımsattı.

Bartın’ın 16 Nisan’daki referandumda bir destan yazdığını vurgulayan Yıldırım, “Bartın, yüzde 57 ile cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ‘evet’ dedi. Allah sizden razı olsun. Bugün de hava şartları iyi değil yağmur, kar var. Helikopter kalkmıyor, uçak kalkmıyor. ‘Arkadaş, mazeret yok, hiç kimse bizi Bartın’a gitmekten alıkoyamaz’ dedik, ‘geç olsa da güç olsa da muhakkak Bartın’a gideceğiz kardeşlerimizle bir araya geleceğiz’ dedik ve buradayız. Sizi gördük heyecanımız daha çok arttı. Sizi gördük, ülkemizin geleceğine, ülkemizin aydınlık yarınlarına olan güvenimiz daha da arttı.” ifadesini kullandı.

 

Dün TBMM’de AK Parti hükümetlerinin, bugüne kadar hiçbir iktidara nasip olmayan, 16. bütçesini yaptıklarını kaydeden Başbakan Yıldırım, “16 bütçe, 16 sene demektir. Türkiye’de 94 yıllık cumhuriyet tarihinde bu kadar üst üste memlekete hizmet eden başka hiçbir iktidar olmadı. Sadece bize nasip oldu, milletin iktidarına, milletin partisine, AK Parti’ye, sizin partinize nasip oldu.” dedi.

Bütçenin Meclis’te kabul edildiğine işaret ederek, ülkeye ve millete hayırlı olması temennisinde bulunan  Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2018’in bütçesinde ne var? Çok şey konuşuldu. Eleştirenler, beğenmeyenler, her şeye bir kulp takanlar burada da boş durmadı. Ama 2018 bütçesinde ne var diye sorarsanız; büyüme var, kalkınma var, refahın artması var, iş var, aş var, aydınlık Türkiye’nin açılan kapıları var. AK Parti ailesi olarak 15 yıl boyunca milletin bize verdiği emanete sahip çıktık. Sayısız fırtınayı, kasırgayı, vesayeti ve darbe girişimlerini milletle birlikte, milletle dayanışma halinde bertaraf ettik. Bütün hain saldırılara rağmen ülkemizde güvenin ve siyasi istikrarın bozulmasına izin vermedik. Demokrasiden, hukuk devletinden asla taviz vermedik. Vatandaşlarımızın huzuru, refahı ve esenliği en öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Hamdolsun. Sizlerin, milletimizin duası ve desteğiyle hiçbir kimse bu güne kadar milletin iktidarı, AK Parti’nin bileğini bükemedi, inşallah bundan sonra da aynısı olacak.”

Bugün Türk ekonomisinin, güven ve istikrar ortamında büyümeye devam ettiğini belirten Yıldırım, “Bu yılın ilk 9 ayında, son 3’üncü çeyreğinde yüzde 11,1 büyüme gerçekleştirdik. Bu, Türkiye’nin iyi yolda olduğunun en açık göstergesidir. Dünyada en fazla büyüme sağlayan ülkeler Çin ve Hindistan. Ancak Türkiye, üçüncü çeyrekte bu ülkeleri de solladı, açık ara öne geçti. Listenin başına oturdu. Türkiye’ye yakışan da budur, bu millete yakışan da budur.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, Türkiye’ye darbe vurmak isteyenlerin bir kez daha hüsrana uğradığına vurgu yaparak, “Bu başarı, sizin bu başarınızdır. Bu başarı, milletin başarısıdır. Bu başarı büyüyen, kalkınan Türkiye’nin başarısıdır. Bu destan, sizin eserinizdir kardeşlerim, sağ olun, var olun, Allah sizlerden razı olsun.” ifadesini kullandı.

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına değinen Yıldırım, “Amerikan Başkanı bir gün çıktı, böyle de böbürlenerek, imzasını da göstererek bir kağıda imza attı. Neymiş? Kudüs’ü Amerika’nın başkenti yapacakmış, Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapacakmış. Neyse aralarında fark yok. Ha Kudüs ha İsrail ha Amerika.” diye konuştu.

“Ben yaptım oldu” demekle olmadığını ifade eden Yıldırım, “O gün ‘yanlış hesap Kudüs’ten döner’ dedik. ‘Kudüs sahipsiz değil’ dedik.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın dönem başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bütün üye ülkelerin devlet başkanlarını, hükümet başkanlarını İstanbul’da acil toplantıya çağırdığını anımsattı.

Bütün devlet başkanları, hükümet başkanları ve bakanların bir araya gelerek uluslararası hukuka karşı, tek taraflı bu kibirli karara karşı gür bir sesle, “Biz bu kararı tanımıyoruz, Kudüs Filistin’in başkentidir” diye yeni bir karar alındığını belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

“Daha sonra işi burada bırakmadık. Meseleyi BM’ye götürdük, diğer İslam ülkeleriyle beraber. Önce Güvenlik Konseyi’ne. Güvenlik Konseyi’nin 14 üyesi Amerika’ya karşı bu kararı kınayan, tanımayan oy verdi. Sadece Amerika tek başına kararın arkasında kaldı. Bundan da sonuç çıkmayınca bu sefer doğrudan Genel Kurul’a bir karar getirildi. Bu karar ABD Başkanı’nın aldığı kararı tekzip eden, tanımayan bir karar tasarısıydı. Bu karar gelir gelmez Amerika Başkanı bütün ülkeleri arayarak, aramakla kalmayıp tehdit ederek ‘bu karara karşı oy kullanırsanız sizlere para vermeyeceğiz, destek vermeyeceğiz. Şöyle yapacağız, böyle yapacağız. Amerika biz büyük ülkeyiz karışmam’ diye gözdağı vermeye çalıştı. Ama bir şeyi hesap edemedi. Hesap edemediği şey, siz ne kadar büyük olursanız olun dünyada her ülke, bayrağı olan, toprağı olan, egemenliği olan her ülke kendi kararını kendi verir, kendi kaderini kendi belirler.”

Bartın’a ilk kez 2003’te geldiğini, o günden bugüne Bartın ve Türkiye’nin çok değiştiğini ifade eden Yıldırım, daha sonraki gelişinde ise Kurucaşile’ye gittiğini anlattı.

Başbakan Binali Yıldırım, “O yollarda dön, dön başımız dönüyor ama yol bitmiyor. ‘Bu ne kadar uzun yol, bu ne biçim iş?’ dedim. 80 senedir bu memlekete uğraşan olmamış mı? ‘Bu yolların hali nedir’ diye soran olmamış mı? Maalesef tabiatın heybeti karşısında çaresizlik hakim olmuş. Dağı görmüş boynunu bükmüş, geri dönmüş. Dedik ki ‘ey dağlar inatta bir murattır. Karşımıza çıkarsanız başımızı eğmeyiz, deleriz geçeriz. O gün o kararı verdik.” ifadesini kullandı.

Kurucaşile yolunda 20 kilometrenin üstünde tünel yapıldığını, Amasra’ya tünel yapıldığını belirterek, şimdi o yolun yarı yarıya kısaldığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Yol medeniyettir. Medeniyetin gereği de yolları yapmak, yolları bölmek ve milleti birleştirmektir. Yolları böleriz de Türkiye’yi böldürtmeyiz.” dedi.

Yıldırım, şunları söyledi:

“Dert insanı yollara düşürür. Biz milletimizin derdiyle dertlenerek ve o dertlere çare bulmak için yollara düştük. Bizi arayan Hakkari’nin dağlarında bulur, bizi arayan Tekirdağ’ın, Malkara’nın yollarında, Erzurum’da, Aşkale’de, Kırşehir’de, Siirt’te, Trabzon’da, Sakarya’da görür. 780 bin kilometrekare vatan toprağının her köşesinde görür.”

Yıldırım15 yılda eğitimden sağlığa, tarımdan ulaşıma Türkiye için Bartın için çalıştıklarını dile getiren Yıldırım, Bartın’ın 1994’te il olduğunu ancak uzun süre beklediği ilgiyi, desteği göremediğini belirti. Yıldırım, AK Parti’nin böyle yapmadığını, diğer iller gibi Bartın’ı da seçimden seçime kapısı çalınacak bir il olarak görmediklerini ifade etti.

Sadece Bartın’a 15 yılda 5,5 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiklerine işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti:

“Toplu konuttan, dersliklerden, spor tesislerinden… Yapılan hizmetleri sizler biliyorsunuz. Bartın’a 2008’de üniversite kurduk mu? Üniversite kısa sürede ülkemizin sayılı üniversitelerinden biri haline geldi. Bartın’a hastane, ağız diş sağlığı merkezlerinin de aralarında bulunduğu 12 sağlık tesisini yaptık, hizmete verdik. Yetmez dedik, şimdi Bartın’ın girişinde 400 yataklı yeni bir hastane daha yapıyoruz. Sadece binalar yapmak yetmez dedik. İçine uzman da personel de doktor da koymak lazım. Koskoca Bartın’da 2003’te sadece 81 doktor vardı. Şimdi tam 700 doktor var. Koskoca Bartın’da sadece 4 ambulans vardı, şimdi 26 ambulans var.”

 

Yıldırım, çiftçileri de unutmadıklarını, bugüne kadar çiftçilere 120 milyon lira nakit hibe desteği verdiklerini söyledi.

Bartın OSB’nin alanını genişlettiklerini, yeni alanlarla birlikte 3 bin 500 kişiye istihdam sağladıklarını aktaran Yıldırım, şimdi yeni ilave bir alan daha yapılacağını belirtti.

2002’den önce Bartın’da sanayi sitesi olmadığına işaret eden Yıldırım, bugün iki sanayi sitesinde 758 çalışan bulunduğunu dile getirdi.

Bartın’ı büyütmeye, geliştirmeye devam ettiklerini vurgulayan Yıldırım, Bartın’da sadece 7 kilometre bölünmüş yol olduğunu, bugün ise bunun 73 kilometreye çıktığını ifade etti.

Safranbolu yolunu bölünmüş olarak yapacaklarına söz verdiklerini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“15 kilometresini yaptık, gerisi de devam ediyor. Çaycuma, Perşembe, Kozcağız yolunu tamamladık. Ankara’ya giden yolun bir tüneli vardı, Dorukhan Tüneli. Tünelde bir araba bekliyor, öbürü geçiyor, tünel güya yolu kısaltacak ama geçmesi 20 dakika sürüyor. Şimdi onun yanına bir tünel daha yaptık. Yaz kış yolumuz açık. Yolun açık Türkiye, merak etme. 2023, 2053, 2071 hedef ve vizyonuna emin adımlarla gidiyoruz. Amasra Tüneli’ni açtık. İnsanlar şehre nasıl girdiğinin farkına varamıyor. Tarlaağzı Balıkçı Barınağı’nı hizmete verdik. Kirazlıköprü ve Kışla barajlarını inşa ettik. Şimdi de Kozcağız Barajı’nı yapıyoruz. Bartın’ın en önemli konusu taşkın koruma, dere ıslahı. 34 taşkın koruma projesini tamamladık. 11 milyon fidan diktik, yeşil Bartın daha da yeşillendi. Şehir merkezindeki dere ıslahlarını da tamamlıyoruz. Bartın’da taşkın ve sellerin zararını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Ayrıca TOKİ marifetiyle 320 konut daha inşa ediyoruz.”

Bartın’ın yüzde 28 oy oranıyla başladığını, anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan’da yapılan halk oylamasına yüzde 57 oranında destek verdiğini hatırlatan Yıldırım, “İş yapmazsanız, ortaya eser koymazsanız vatandaş sizin kara kaşınıza, kara gözünüze mi meraklı? Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Ne diyoruz? Laf üstüne laf koyan değil taş üstüne taş koyan bir iktidar olduk, böyle olmaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*