DOLAR 8,1118
EURO 9,7805
ALTIN 463,028
BIST 1371,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Gök Gürültülü

Başbakan Yıldırım:” Gençlere yönelik destekler kapsamında 8 milyar lira ayrıldı”

28.01.2017
A+
A-

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen GENÇDES 2017 Projesi Lansmanı’nda yaptığı konuşmada, en büyük desteklerinin, gençlerin siyasete girmesi olduğunu belirtti. Yıldırım, bu kapsamda 2017 yılı için 54 milyar lira ayırdıklarını bildirdi. Yıldırım, gençlere yönelik destekler kapsamında geçen dönem 8 milyar lira ayrıldığını, daha az gencin bu desteklerden istifade ettiğini hatırlattı.

Başbakan Yıldırım:" Gençlere yönelik destekler kapsamında 8 milyar lira ayrıldı"
Seçme hakkını 18 yaşına indirdiklerine işaret eden Yıldırım, “Sonra dedik ki ‘Kardeşim seçmeye gelince buyurun gelin, seçin. Seçilmeye gelince sen daha gençsin, biraz daha bekle, 25 yaşına gel, ondan sonra seçilirsin.’ Öyle iş olmaz. ‘Seçen, seçilir’ dedik ve kararı verdik. Anayasa değişikliğiyle 18 yaşına giren her kız, erkek, bütün gençler siyasete girecek. Hem seçecek hem de seçilecek. Memleketin kaderi üzerinde söz sahibi olacak. En büyük destek bu.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, sanat, kültür, şiir, bilim ve teknoloji alanında yenilikçi fikirleri olan gençlere fırsat sağladıklarına dikkati çeken Yıldırım, bu kapsamda 2017 yılı için 54 milyar lira ayırdıklarını bildirdi. Yıldırım, gençlere yönelik destekler kapsamında geçen dönem 8 milyar lira ayrıldığını, daha az gencin bu desteklerden istifade ettiğini hatırlattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya seslenen Başbakan Yıldırım, “Hocam, burada epey edebi yazılar var, isterseniz şimdi resmi konuşmaya geçelim. Siz bilirsiniz, iletişimcisiniz, bu yazıları bir zamanlar siz yazıyordunuz. Bunları okumayınca mutsuz oluyorlar. ‘Bu kadar emek veriyoruz, göz nuru döküyoruz, gece yarılarına kadar hazırlıyoruz. İşte çıkıyor Başbakan, kafasına göre konuşuyor. Bu da iyi olmuyor.’ Onun için ben söyleyeceklerimi söyledim, şimdi bakalım kartlarda ne var.” ifadesini kullandı.
Bugünün gençlerin hayalleri, umutları adına heyecan verici bir gün olduğunu belirten Yıldırım, GENÇDES Projesi’ni hayata geçirme yolunda önemli bir adımın atıldığına dikkati çekti.

 
Başbakan Yıldırım, proje çerçevesinde gerçekleştirilecek eserlerin, Türkiye’ye yeni ufuklar kazandıracağını, herkese ilham verecek ve yol gösterecek neticeler ortaya çıkaracağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

 
“Daha büyük bir hızla değişiyor, her gün birçok yeniliklerle karşı karşıya kalıyoruz. Açıkçası zaman zaman ‘Keşke bu imkanlar bizim gençliğimizde de olsaydı.’ diye düşünmeden edemiyoruz. İdealleri, hayalleri olan genç insanların geçmişte nasıl büyük engellerle karşılaştığını birebir yaşadık ve gördük. Yoksulluklar, imkansızlıklar nedeniyle umudunu kaybeden, hayalleri yıkılan, ideallerinden vazgeçmek zorunda kalan pek çok insan oldu. Belki bu yüzden Türkiye, nice fikir adamlarını, sanatçılarını, düşünürlerini daha yolun başında kaybetti.

 
Onların ne bir elinden tutan oldu ne de kendilerine imkan sağlayan. İşte bu yönüyle bu müstesna gördüğüm bu projeyi çıkış noktası olarak görüyorum. Türkiye’nin gençleri umutlarını yaşatsın, hayallerini gerçeğe dönüştürsün istiyoruz. Fikirleriyle, heyecanlarıyla, dinamik bakışlarıyla, zengin dünyalarıyla bize yeni açılımlar getirsin. Bu ülkenin gençleri, genç fikirleri, taptaze hissiyatlarıyla ülkemize heyecan katsınlar istiyoruz. Bütün bu beklentilerimizi dile getirirken bile inanın büyük bir heyecan duyuyorum. Gençlerimizin de yüreklerinin kıpır kıpır ettiğine emimin.”

 
Yıldırım konuşmasında, projeye çok önem verdiklerini, beklentilerinin büyük olduğunu, bu kapsamda gençlerin kültüre ve sanata katılımının daha da artacağını söyledi.

 
Gençlerin çeşitli imkansızlıklar sebebiyle gerçekleştiremedikleri birçok düşünceyi hayata geçireceğine işaret eden Yıldırım, eserler ortaya çıktıkça başka gençlere de ilham verileceğini belirtti.

 
Başbakan Yıldırım, bir ülkedeki insan kaynağı yükseltilemediği zaman kurulan yapıların er ya da geç atıl kalacağına işaret etti. Ülkenin çalışkan, kültürlü, etkin ve olgun yetişmiş insan kaynağına ihtiyacının bulunduğunu kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti:

 
“Maddi güç ve yüksek teknolojinin sağladığı imkanlarla nasıl insanlık dışı suçların işlenebildiğine hep şahit oluyoruz. İnsan yetiştiremiyorsanız elinizdeki güç, bütün insanlık için büyük bir tehdide dönüşüyor. Gençlerimiz hem bilgili hem donanımlı yetişsinler istiyoruz hem de dünyaya zengin ve derinlikli bir bakış açısına sahip olmasını istiyoruz. Gençlerimiz insani değerlerini, ahlaklarını yitirmesinler, iyiye ve daima güzele yönelsinler istiyoruz. Bu yüzden onların kültür ve sanatla zenginleşmelerini ve ülkemizi de zenginleştirmelerini bekliyoruz.”

 
Yıldırım, 2002’den bu yana gençlere destek olmak için her alanda büyük bir gayret içinde olduklarını, 15 yıldır gerçekleştirilen projelerle, verilen desteklerle gençlerin yolunu açmaya, geleceklerini aydınlatmaya devam ettiklerini ifade etti.

 
“Her geçen gün büyüyen, güçlenen, zenginleşen Türkiye’nin artık insan kalitesini daha üst seviyeye çıkaracak adımlara yatırımını daha çok yapması lazım.” diyen Yıldırım, GENÇDES Projesi’nin bu anlamda örnek bir proje olduğunun altını çizdi.

 
Başbakan Yıldırım, söz konusu projeyle Türkiye’nin geleceğine damga vuracak büyük sanatçılar, kültür adamlarının açığa çıkacağını, ülkenin zenginliğine zenginlik katacak büyük eserlerin önünün açılacağını, sinema, tiyatro, edebiyat, müzik dersleri ve nice zengin sanat ürünlerinin de ortaya çıkacağını dile getirdi.

 
Yıldırım yaptığı konuşmada, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın hem kültür hem de sanatı iyi bilen ve gençleri yakından tanıyan çok naif bir insan olduğunu ifade ederek, “Genç ve dinamik Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya, efendim hepimizin amacı gençler. Geleceğimiz olan gençler. Mutlaka gençlere daha çok yatırım yapmamız lazım. Bizi bilgi toplumuna taşıyacak olan da gençler, ülkenin birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin teminatı da gençler.” diye konuştu.

Yıldırım, kültür ve sanat alanında Türkiye’yi daha ileri seviyeye taşımak için hükümet olarak kararlılıkla çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, 15 yılda önemli yol alındığını, daha büyük kazanımlar elde etmek için çalışmalara hız verdiklerini söyledi.

 
Kültür ve sanat alanında 15 yılda yapılanlar hakkında bilgi veren Yıldırım, 2016 yılı itibarıyla dünya miras listesine 16 kültür varlığını sokmayı başardıklarını, geçici listede 69 eserin bulunduğunu ve geçen yıl somut olmayan kültürel miras taşıyıcıları tespit çalışmaları kapsamında 3 bin 110 sanatçının kayıt altına alındığını kaydetti.

 
Başbakan Binali Yıldırım, teknoloji kullanımıyla ilgili Hakkari’de yaşadığı bir olaya ilişkin de şunları anlattı:

 
“2006, Hakkari’deyiz. Sokağa çıkmıyor insanlar. Sokakta çocuklardan başka kimse yok. Bizim etrafımızda da böyle 40, 50 tane güvenlikçi güya şehri dolaşacağız. Gittik, çocuklar etrafımızı sardı. Bizle fotoğraf çektiriyor hepsi. Fotoğraf birer birer, toplu bir ton fotoğraf çektirdik. Ayrılıp geleceğiz. ‘Peki çocuklar fotoğrafları çektirdik nasıl siz bunları edineceksiniz?’ dedim. ‘Kolay Bakanım’ dedi. Nasıl kolay? ‘e-mailimiz var, e-maile gönder’ dedi. Hakkari, 2006. Bu teröristler ne halt ettiklerini görsünler. Bu gençliği zehirleyemezsiniz, bu gençliğin geleceğini karartamazsınız. Çünkü dünyayı avucunun içine almış bir gençlikten bahsediyoruz. Bugün onların imkansızlıklarını istismar edebilirsiniz ama yarın onlar bu ülkenin en vatansever evladı olarak karşınıza çıkacak. Bayrağıyla, vatanıyla, milletiyle, devletiyle bir ve bütün olarak sizlere meydan okuyacak.”

 
Yıldırım, 15 yılda 140 müzenin bakımının ve onarımının yapılarak, ziyarete açıldığını da belirterek, müze sayısının 198’e, özel müze sayısının da 220’ye ulaştığını bildirdi. Yıldırım, “Özel müze de neymiş? Eskiden bilinmezdi, şimdi artık insanlar müze açıyorlar.” dedi.

2016-2017 sanat sezonunda 216 özel tiyatro projesine toplam 15 milyon lira destek verdiklerini ifade eden Yıldırım, tiyatro biletiyle ilgili şu anısını aktardı:
“Yıl 1973 veya 1974 o aralar. Atatürk Kültür Merkezi de yeni açılmış. Orada sanatsal gösteri var. Bize daha para lazım. Bilet bulamıyorlar. Saat 4’te gidip kuyruğa bilet alıp, millete veriyorduk. Ne o? Millet gidip orada tiyatro seyredecek. Tamam güzel bir şey, bizi ilgilendirmiyor da bizi bilet ilgilendiriyor. Bileti alıp, veriyorduk. Oradan yolumuzu buluyorduk. Şimdi her tarafta sanat, her tarafta tiyatro, her tarafta etkinlik. Nereden nereye geldik.”
Devlet Opera ve Balesinin 2016-2017 sanat sezonunda çocuklara, gençlere yönelik 90 temsil verdiğini ve 28 bin seyirciye ulaştığını belirten Yıldırım, 2005 yılından bu tarafa kültür, sanat, uzun metrajlı film, belgesel, senaryo çalışmalarında desteklerinin devam ettiğini söyledi. Yıldırım, kültürel etkinlik alanında bin 400 projeye önemli ölçüde maddi destek sağlandığını, uzun metrajlı 420 film projesine katkı ile 2 bin belgesel ve amatör yapım çalışmasına parasal destek verildiğini dile getirdi.

Türkiye’ye, millete ve gençlere her zaman güvendiklerini ve inandıklarını vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Bunu en son 15 Temmuz gecesi gördük. 15 Temmuz gecesi, ‘Bu ülkenin gençleri apolitiktir, memleket meseleleriyle uğraşmaz, boş işlerle uğraşır’ diye acımasızca eleştirenler, göğsünü o tanklara, toplara, mermilere siper eden o gençleri gördüler. Hayatını seve seve veren, bayrağını dalgalandıran o gençleri gördüler. Bu alçak darbe girişiminde şehit olan, bütün gençlerimiz de dahil hayatını kaybeden herkese Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık, selamet diliyorum.” diye konuştu.

“CHP’NİN KAFASI YAŞLANMIŞ”
Başbakan Yıldırım, “Bugüne kadar, ‘Gençler seçsin ama seçilmesin’ dediler. Gençlerimiz bugüne kadar sandığa gidip oy verdiler ama ülkelerine hizmet etmek için aday olamadılar. Yeni anayasa değişikliğiyle seçilme yaşı 18’e düşüyor. Ben anlamıyorum, CHP niye karşı çıkıyor? Gençlerin CHP’ye bir zararı mı var? CHP’nin kafası yaşlanmış. CHP dünde kalmayı tercih ediyor. Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni bir gün, yeni şeyler söylemek lazım. AK Parti yeni şeyler söyleyen, yeni şeyler yapan bir iktidardır.” diye konuştu.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin