Başbakan Yıldırım İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunları Zirvesinde bir konuşma yaptı.

Başbakan Yıldırım İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunları Zirvesinde bir konuşma yaptı.

İle paylaş:


Başbakan Yıldırım, Ankara’da bir otelde düzenlenen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunları Zirvesinde bir konuşma yaptı.

Başbakan Yıldırım İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunları Zirvesinde bir konuşma yaptı.

Başbakan Yıldırım, Ankara’da bir otelde düzenlenen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunları Zirvesinde yaptığı konuşmasında “Türkiye’nin kalkınması, refahı, huzuru; üniversitelerin bilgi ve değer üretmesine bağlıdır” dedi.

İTÜ‘nün, Türkiye’nin son 40 yılına hükmettiğini, yönetimdeki siyasetçileri yetiştirdiğini, ülkenin imar, kalkınma, bilim ve teknoloji alanında gelişmesine önemli katkı sunan 244 yıllık geçmişe sahip bir üniversite olduğuna değinen Yıldırım, “Türkiye’nin yüz akı ve medarı iftiharı olan, benim de mensubu olduğum bir üniversite. Dolayısıyla bu üniversitemizin mezunlarıyla bir arada bulunmak beni heyecanlandırıyor.” dedi.

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin 1960’tan itibaren siyasi tarihine bakıldığında rahmetli Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve Turgut Özal’ın özellikle son dönem siyasi tarihin unutulmaz simaları olduğunu vurgulayarak, İTÜ mezunu olan bu isimlerin artısıyla eksisiyle Türkiye’ye çok büyük hizmetler yaptıklarını bildirdi.

Başbakan Yıldırım, toplantıya katılan bakanlardan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın İTÜ mezunu olduğunu ifade etti.

Yıldırım, ayrıca, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, salonda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaldı’nın yanı sıra bürokraside üst düzey görevde olan İTÜ mezunlarının da bulunduğunu belirtti.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin emin adımlarla bu yönde yoluna devam ettiğini, İTÜ‘nün tekno parklar içerisinde Türkiye’de en fazla ihracat yapan konuma geldiğini, bunun gurur verici olduğunu anlatan Yıldırım, son 10 yıl içerisinde Türkiye’de tekno parklarla ilgili çok gelişme sağlandığını, şu anda 69 tekno parktan 57’sinin faaliyette bulunduğunu kaydetti.

Bu tekno parklarda 40 binin üzerinde araştırmacının bulunduğunu aktaran Başbakan Yıldırım, “Teknik üniversiteler, ülkenin kalkınmasında, ilerlemesinde, büyük mesafeler katetmesinde ciddi katkısı olan bir üniversite. Bunu biz, 15 yıllık dönemde çok açık bir şekilde gördük.” diye konuştu.

Türkiye’nin kalkınması, refahı, huzurunun üniversitelerin bilgi ve değer üretmesine bağlı olduğuna işaret eden Başbakan Yıldırım, bu bilinçle gençlere hizmet üretmek, iyi bir gelecek sağlamak için 15 yıldır milletten aldıkları güçle çalıştıklarını anlattı.

Herkesin eğitim hakkına sahip olması, eğitimde fırsat eşitliğini yakalaması için üniversitelerin gelişmesine çok önem verdiklerini vurgulayan Yıldırım, “Çünkü Türkiye’nin dünyanın güçlü devletleri arasında yer alma hedefini, ancak ve ancak gelişmiş üniversitelerle tutturabileceğiz. Bu hedeflere doğru, azim ve kararlılıkla ilerliyoruz.” dedi.

Başbakan Yıldırım, yeni yayımlanan OECD raporuna göre, Türkiye’nin bütçe içindeki eğitim harcamasının 160 milyar liraya ulaştığına işaret ederek, bunun milli gelire oranının yüzde 6,2 olduğunu bildirdi.

OECD ortalamasının yüzde 5,2 olduğunu belirten Yıldırım, “OECD ortalamasının üzerinde eğitme kaynak ayırıyoruz. Bu, Türkiye’nin eğitime ne kadar önem verdiğini ve ne kadar büyük kaynak ayırdığını ortaya koyuyor.” diye konuştu.

Son 15 yılda milletle beraber çalışarak, üreterek Türkiye’yi tam 3 kat büyüttüklerine vurgu yapan Yıldırım, üniversite sayısını 76’dan 186’ya çıkardıklarını, üniversite öğrencilerinin sayısının 7 milyon 200 bine ulaştığını kaydetti.

Yıldırım, bugün ortaöğretimden mezun olan her gencin kapasite olarak bir üniversiteye girecek durumda olduğunu belirterek, geçmişten gelen beklemeler sayılmadığında, lise mezunuyla üniversite kapasitesinin birbirine eşitlendiğini, bundan sonra kaliteye önem verilmesi gerektiğini, 158 bin akademisyenin gençleri geleceğe hazırladığını ifade etti.

Üniversite öğrencilerinin barınma, burs ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tarihi adımlar attıklarını kaydeden Yıldırım, Türkiye’nin hayallerini gerçekleştirmenin peşinde olduklarını ve bu konuda önemli mesafeler katettiklerini vurguladı.

Başbakan Yıldırım, geçen yıllarda demokrasinin, vesayet unsurlarının elinde bir oyuncak haline geldiğini, bütün özgürlüklerin önünde engellerin bulunduğunu anımsatarak, “Bir yandan ekonomik krizleri aşa aşa bugünlere geldik. Diğer yandan da ülkemizin, insanımızın arzu ettiği hizmetleri daha fazla geciktirmeden tamamlayarak ülkemizin daha üst sıralara yükselmesini sağladık.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, İTÜ‘nün Türkiye’nin bugüne kader kaydettiği her türlü ilerlemede etkin bir şekilde yer alan bir üniversite olduğuna işaret etti.

Bilimle, teknolojiyle Türkiye’nin öncülük ettiğini vurgulayan Yıldırım, bugün dünyadaki 100 üniversite arasında bir kaç üniversite olduğunu ama teknik üniversitenin 244 yıllık geçmişine bakıldığında 100’e yakın sırada yer almasının kendilerini çok mutlu etmediğini dile getirdi.

İstenirse İTÜ‘nün 2023’e kadar 23. sırada olması hedefini başarabileceğini belirten Yıldırım, “Yapacağımız, hepimizin bugünlere gelmesinde büyük emeği, desteği olan bu teknik üniversitemize sahip çıkmak. Burada teknik üniversitelilere, mezunlarımıza, müteahhitlerimize ve siyasetçilerimize büyük sorumluluk düşüyor. Teknik üniversite zaten bir dünya markası. Bu dünya markasının daha görünür hale getirilmesi bizim elimizde. Gayret edersek, daha çok mesai harcarsak bunu başaracağız.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*