DOLAR 17,9583
EURO 18,4277
ALTIN 1036,24
BIST 2864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Başbakan:Bunları ispat edemezsen alçaksın!

24.06.2014
A+
A-

Başbakan:Bunları ispat edemezsen alçaksın!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Başbakan Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli’nin konuşmasını ve üslubunu sert dille eleştirdi.


AK Parti Grup Toplantısında konuşan Erdoğan; “Bu şebekenin yargı içindeki maşaları ile nasıl hukuk cinayeti işlediklerini geçmişte fark edilebilmek kolay değildi. Mağdurlar, maruz kaldıkları zulmü biliyorlar da ama ateş düştüğü yeri yakıyor bizim de milletin de gerçeklerden haberdar olmamız çok ustaca engelleniyordu” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Cumhurbaşkanlığı seçiminde bulundukları ülkede oy kullanabileceklerini söyledi. Yurt dışında oy kullanma sürelerin 2 gün ile 4 gün arası olacağını açıklayan Erdoğan, yurt dışında oy kullanma tarihlerinin de farklı olacağını dile getirdi. Başbakan Erdoğan, ilk tur seçimlerinin 31 Temmuz-3 Ağustos, ikinci tur seçimlerinin ise 17-20 Ağustos arasında gerçekleşeceğini kaydetti.

MHP lideri Bahçeli’nin bugün grup toplantısında yaptığı konuşmayı eleştiren Başbakan Erdoğan; “Baştan aşağı, tamamiyle ağzından salyalar akıyor. Ama biz öyle konuşmayacağız. Ve tamamiyle bir müfteri edasıyla yaptığı bir konuşma, iftiralarla dolu. 16-17 yıldır o partinin başındasın, geldiğin yer ortada. MHP’li kardeşlerime hep sesleniyorum, MHP’yi küçülten bu adamla bir yere varamazsınız. Bu adam siyasette çırak bile olamadı ve olamayacakta. Yapısı buna müsait değil. Bunun varlığı MHP teşkilatı için bir tehlikedir” dedi.

“AYAKKABI KUTULARININ İÇİNE MİLYARLARCA NE AVRO NE DOLAR SIĞMAZ”

Erdoğan, Bahçeli’nin yolsuzlukla ilgili iddialarını yalanlayarak şunları söyledi; “Kalkıp evladıma hazine arazilerinin tahsisinden bahsediyor. Bakın bu kürsüden söylüyorum, terör örgütünün başıyla aynı sofrada oturup oturmamaktan bahsediyor. Ey Bahçeli, bunları ispat edemezsen sen alçaksın, adisin. 3,5 yıl bu ülkede Başbakan Yardımcılığı yaptın ve takımın yargılandı. Niye kaçıp gittin iktidardan? Düzce depremlerinin altında kalan sensin. Oraları ayağa kaldıramadınız. Bu ülkede faiz lobisinin ihya edilmesinin tek sebebi sizsiniz. Bu ülkede CHP’nin yavrusu DSP ile beraberdiniz. Ziraat Bankası’nı, Halk Bankası’nı batırdınız. Vakıfbank’ı kapanacak hale getirdiniz. Biz Halk Bankası’na kişiliğini kazandırdık. Esnafa yüzde 47 ile kredi verirken biz adete bunları adeta sıfırladık. Bu halka zulmeden siz oldunuz, biz ise bu zulmü kaldırdık. Farkımız bu. İkide bir ayakkabı kutularıyla konuşanlara sesleniyorum; Ayakkabı kutularının içine milyarlarca ne Avro ne Dolar sığmaz. O ancak sizin kasalarınıza sığar. Siz önce, bir defa bunu ortaya koyun. Bugünkü konuşmasıyla alakalı da, ben de gerekli olan davalarımı yine açacağım. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na ‘köksüz’ diyecek kadar kökten binasip olan bir kişi bunun hesabını verecektir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na despot diyen bir adam bunun hesabını verecektir. Türkiye böyle birileri aranıyorsa, aynaya baksınlar.”

“KENDİLERİ GULYABANİ OLMAYA BAŞLADILAR”

Konuşmasında HDP’yi de eleştiren Erdoğan, HDP’nin silahlarla korkutarak siyaset yaptığını savundu. Erdoğan şunları söyledi; “Çünkü arkalarında silahlı bir terör örgütü vardı. Silahların sustuğu bir ortamda siyaset yapamıyor olmanın hırçınlığını taşıyorlar. Ellerindeki Gulyabaniler birer birer gittiği için artık kendileri Gulyabani olmaya başladılar. Ne yaparlarsa yapsınlar, biz bu milleti korkutmak için kullanılan tüm vasıtaları tek tek ortadan kaldırmaya devam edeceğiz.”

“BİZİM DÖNEMİMİZDE GÜÇ KAZANDIKLARI İDDİASI TAMAMEN ASILSIZ BİR İDDİADIR”

Başbakan Erdoğan, cemaate dönük eleştirilerini yineleyerek şunları kaydetti; “Yaklaşık 40 yıl boyunca cemaat maskesi altında ince ince bir ihanet şebekesinin inşa edildiğini gördük. Bu şebeke öyle bir noktaya geldi ki, benden olmayanın faaliyet hakkı hatta yaşam hakkı dahi yoktur demeye başladılar…Kendileri gibi düşünmeyen herkesi son derece iğrenç metodlarla saf dışı bırakmaya başladılar… Bunların bizin dönemimizde büyüdükleri, güç kazandıkları iddiası tamamen asılsız bir iddiadır. 12 Eylül darbesine bakın, 28 Şubat darbesine bakın, bunların oradan güç devşirdiğini görürsünüz. Sadece Türkiye’deki darbecilerden değil, uluslararası bazı çevrelerden, özellikle istihbarat örgütlerinden güç devşirdiğini görürsünüz. Her işlerinde tedbir adı altında o 40 yıllık gizlenme taktiklerini kullandılar. Bu şebekenin yargı içindeki maşaları ile nasıl hukuk cinayeti işlediklerini geçmişte fark edilebilmek kolay değildi. Mağdurlar, maruz kaldıkları zulmü biliyorlar da ama ateş düştüğü yeri yakıyor bizim de milletin de gerçeklerden haberdar olmamız çok ustaca engelleniyordu. İşte böcek soruşturması, Bazıları ‘neden 2 yıl beklediniz’ diye soruyor. Biz 2 yıl beklemedik, ama onlar maşaları yoluyla 2 yıldır bu soruşturmanın üzerini örtüyor, bugün de hala üzerini örtmenin ahlaksızca mücadelesini veriyorlar. Biz bunun takipçisiyiz.”

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ OLMASA, ŞU ANDA DIŞARI ÇIKANLAR HALEN İÇERİDE OLACAKLARDI”

Erdoğan, 2010 yılındaki Anayasa referandumunun tahliyelere zemin hazırladığını kaydererek; “Sırf kendileri gibi düşünmüyor diye, sırf onları deşifre ediyor diye, masum insanları dahi nasıl zindana attıkları tek tek ortaya çıkıyor. Darbeyle, darbe girişimleriyle mücadele ediliyor görüntüsü altında gerçek zanlıların yanında masum insanların da nasıl mahkum edildiği bugün tek tek ortaya çıktı. 2010 yılında yaptığımız Anayasa değişikliği bugün geçte olsa hatadan dönüşün vasıtası olmuştur. O Anayasa değişikliği olmasa, şu anda dışarı çıkanlar halen içeride olacaklardı. Bugün Evet, Hayır’cılara yaradı. Bazıları cezaevinden çıkınca oradan intikam ifadeleriyle bağırıp çağırıyorlar. Sen bir defa intikam ifadelerini bırakta kendine gel, daha hala kendine gelememişsin. E ne olacak, kılavuz ortada kendileri de ortada” diye konuştu.

“ORTAYA DAHA ÇOK BİLGİ, BELGE ÇIKACAK”

Yargıda çok ciddi bir itibar kaybı olduğunu dile getiren Erdoğan; “Anayasa Mahkemesi, o Anayasa değişikliğinde HSYK seçimleriyle ilgili değişikliği yapmasa, yargı şu an bu kadar tartışılıyor olmayacaktı. Çok ciddi bir itibar kaybı var. Güvenilirlik diye bir şey kalmadı. Böyle bir durum var. Onun için yargının kendini check etmesi gerekiyor. 2010 yılına kadar CHP zihniyeti yargıda egemenliğini sürdüyordu. 2010 yılından sonra da CHP’nin yol arkadaşı olan Pensilvanya şebekesi yargıda egemenliği ele geçirmeye çalıştı. Biz buna izin vermedik, vermeyeceğiz. Yargı birilerinin arka bahçesi değil, söz verdiğimiz gibi milletin yargısı olacak. Ortaya daha çok bilgi, belge çıkacak. Yargı, emniyet içinde nasıl vicdan dışı komplolara giriştikleri tek tek ortaya çıkacak. Ben yargının içinde milliyetperver olan yargı mensuplarına güveniyorum. Bu süreci onlar, inşallah aslına dönüştürecekler” ifadelerini kullandı.

“KOYMADIKLARI DA NE MALUM?”

Böcek soruşturmasını değerlendiren Erdoğan; “Bir ülkenin başbakanın ofisine dinleme cihazı koyulması sadece başbakana değil, o ülkenin tamamına yapılmış çok büyük bir ihanettir. Başbakanın ofisine bu böcekleri koyanlar, kim bilir millete neler yaptılar, yapıyorlar. Onbinler kişiyi dinlemişler. Bu ülkede birileri çıkıp polis üniforması içinde başbakanın ofisine dinleme cihazı koyuyorsa yarın gidip hakimin savcının yatak odasına kamera koymaktan da çekinmez. Koymadıkları da ne malum? Bunu açıkca söyledim. Çekinmediler, bunu da yaptılar” dedi.

“KİTAP YAZMA HAZIRLIĞI YAPTI DİYE İNSANLAR MAHKUM EDİLİYOR”

Erdoğan, “Pensilvanya çetesi hakkında yazı yazdılar diye hergün gazeteciler savcıya ifade veriyorlar” diyerek şunları kaydetti; “Pensilvanya şebekesi hakkında kitap yazma hazırlığı yaptı diye, bakın kitap yazdı diye değil, hazırlığını yaptı diye insanlar mahkum ediliyor. Ama başbakanın ofisine dinleme cihazı koyan zanlılar, Dışişeri Bakanlığı’ndaki en mahrem toplantının dinlenmesinden haberi olanlar ellerini kollarını sallayarak dolaşabiliyoruz. Biz bu ifadelerimizle yargıya müdahale etmiyoruz, tam tersine yargıya görevini hatırlatıyor, yargıya çok ciddi bir sorunun varlığını gösteriyoruz. 17 Aralık’ta, 25 Aralık’ta biz dik durmasaydık ortada yargı diye bir şey kalmayacaktı. Selam örgütü diye bir şey uydurdular. Şahsımı örgüt lideri yaparak hazırladıkları fezlekeyle kendilerine tabi olmayan kim varsa alıp götüreceklerdi.”

“ADAYIMIZI 1 TEMMUZ SALI GÜNÜ AÇIKLAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin açıklama yapan Erdoğan; “Son değerlendirmeleri, istişareleri yapıp, adayımızı 1 Temmuz Salı günü açıklayacağız” dedi.

Başbakan Erdoğan, MHP lideri Bahçeli’nin ‘Pınarhisar’da yattığın günleri arayacaksın’ sözlerine tepki gösterek şunları söyledi; “Ey Bahçeli, o Pensilvanya’daki yatışımın nedeni benim asilliğimin ifadesidir. Sen bir defa kendine bak. Pınarhisar günleri, senin düşündüğün günler değil zaten. Eğer bizim için o tür günler yine gelecekse, biz öper başımıza koyarız. CHP – MHP bu Pensilvanya çetesinin arkasında duruyor. CHP’yle MHP’yle işlerini görecekler, son kullanma tarihleri geçince onları da sırtlarından hançerleyecekler. Kim bunlarak karşı dik duracak? CHP’nin eski genel başkanına kurdukları tuzağın aynısını şimdiki genel müdüre kurmayacaklarını mı zannediyorsunuz? Kılıçdaroğlu, o kasetle geldi, o kaset olmasa kendisi bugün buralarda olmayacaktı. Bunlar kasetlerle gelirler kasetlerle giderler. MHP’li vekillere kurdukları tuzağın aynısını Bahçeli’ye kurmayacaklar mı? Yıllarca CHP Genel Merkezi’ni, MHP’yi dinlemişler. Bu Pensilvanya çetesi var oldukça o kayıtları da muhafaza edecek. Gün gelecek CHP’yi, MHP’yi yeniden dizayn etmek, bunlar için önemli, o kayıtlarda ortaya çıkacak.

“MİLLİ İRADENİN KARŞISINDA DEVLET İRADESİNİ TEMSİL EDEN BİR CUMHURBAŞKANI MAKAMI OLMAYACAK”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 47 gün, adaylık başvurusu için ise 10 gün kaldığını dile getirerek; “Son değerlendirmeleri, istişareleri yapıp, adayımızı 1 Temmuz Salı günü açıklayacağız. Hemen ardından daha yoğun şekilde yollara revan olacak, milletimizden adayımız için yetki isteyeceğiz. Biz daha detaylı, daha anlaşılır biçimde bu seçimin önemini milletimizle paylaşacağız. Artık seçilmiş hükümetin, yani milli iradenin karşısında devlet iradesini temsil eden bir Cumhurbaşkanı makamı olmayacak. Bir protokol makamı olmayacak. Anayasa’nın verdiği yetkileri, milletin verdiği yetkiyle bütünleştiren bir Cumhurbaşkanı olacak. Bugüne kadar hükümet milleti, Cumhurbaşkanı devleti temsil ediyor gibi bir konumlama yapılmıştı. Devlet ile millet arasındaki bu mesafeyi de kaldırıyoruz. Seçilmiş hükümetle seçilmiş Cumhurbaşkanı birlikte ülkeyi idare edecek, devlet ve millet tam manasıyla kucaklaşmış olacak” diye kaydetti.

“GANİMET PAYLAŞIMI PEŞİNDE OLMAYI ARZU ETMEK ASLA BİZİM ŞİARIMIZ DEĞİLDİR”

Başbakan Erdoğan, AK Parti’nin ‘kulislerin partisi’ olmadığını kaydederek şunları söyledi; “Baki olan davalar, fanilerden öte hizmetkarlarıyla yürür. Önemli olan şahıslar isimler değil muhtevadır. Allah’a çok şükür mayası sağlam, ilkeleri politikaları sağlam bir partimiz var. AK Parti şahıslara göre istikameti değişen değil, şahıslara istikamet belirleyen bir partidir. AK Parti başta parlamento grubu olmak üzere tüm teşkilatımız olmak üzere, kulislerin bir partisi olmamalıdır, olamaz. Şunu da açıkça söylüyorum: Uhud’ta ganimet paylaşımı peşinde olmayı arzu etmek asla bizim şiarımız değildir, olamaz. Bizim hedefimizde sadece Cumhurbaşkanlığı seçimi vardır. 2015’ten sonrası nasıl gidecek, bunları konuşmanın yanlış bir yaklaşım türü olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu dava milletin davasıdır. Bırakın küçük hesapların peşinden başkaları koşsun. Küçük tuzakların peşinden muhalefet koşsun. Biz büyük bir dava çınarının kollarıyız, büyük hedeflerin peşinden koşacağız. Küçük hesapların peşinden küçük insanlar koşar.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.