logo

üsküdar evden eve nakliyat sex izle seks izle

01 Ekim 2014

Bebeğiniz için emzirin

Bebeğiniz için emzirin

Bebeğiniz için emzirin

 

Bebek sahibi olmak fikri belirdiği andan itibaren anne baba adayları, bebek için en iyi ve en doğru kararları vermeye ve en iyi şekilde onu büyütmeye niyetlenirler. Bu niyet doğrultusunda bazen şartlar zorlanır bazen en büyük fedakarlıklara imza atılır.

 

Gebelik süreci hem anne hem baba için ciddi bir eğitim sürecidir. 9 ay içerisinde duyguları düşünceleri, ihtiyaçları, bedenlerinin çalışma şekli ve kimyaları değişen bireyler yavrularını büyütmek için de hazırlanırlar. Çağın getirdiği teknik imkanlar ve maalesef dezenformasyon aileleri bu dönemde aldıkları çok önemli kararlarda yanıltıcı olabilmektedir. Biz tam bu noktada kendimizi sorumluluk sahibi hissediyor ve doğru bilgileri vermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda belirlenmiş özel günlerde de farkındalığı arttırmak ve kişileri doğru bilgi sahibi edebilmek amaçlanmaktadır.

 

Tıpkı doğal yolla doğumun tıbbi faydalarının anlatılıp kolaylaştırılıp, özendirilmesi gibi yeni doğanın doğal süreç bozulmadan ve duygusal, mekanik, fizyolojik olarak sabote edilmeden, anne sütüyle beslenmesi son derece önemlidir. Bebeğin doğar doğmaz anne ve memesi ile tanışması, doğru şekilde bilgilendirilmiş ve desteklenmiş annenin kendinden emin bir şekilde bebeğini emzirmesi belki de yeni doğanın en temel ve ilk haklarından biridir. Anne sütü ilk 6 ay süresince bebeğin beslenme için ihtiyaç duyduğu bütün gıdayı karşılar.

 

Anne sütünün ilk 6 ay tek başına ve bundan sonra ek gıdalarla desteklenerek bebeğin iki yaşına kadar anne sütünden kopartılmaması amacımızdır. Bu şekilde beslenen  bebekler pek çok bulaşıcı, alerjik hastalıklara daha az yakalanır ve daha sağlıklı büyürler. Sayısız yararlarına her gün yeni bir tanesi eklenen anne sütünün bebeğiniz için özel ve eşsiz olduğu da unutulmamalıdır. Doğum anından itibaren hem annenin bedenindeki toparlanma ve iyileşme sürecinde, hem de bebeğin en ideal şekilde büyümesini sağlayacak gıda maddesi olması dışında, bebeği sayısız olumsuzluktan koruyan anne sütünün bebeğe ulaştırılmasında engel teşkil eden tüm hatalı uygulamaların önlenmesi, uygun davranışların daha bebek doğmadan gebelerde oturtulması, bebeğini beslemeye ve büyütmeye azimli, kararlı ,doğru hazırlanmış annelerin yetiştirilmesi, sağlık hizmetinin en ciddi amaçlarındandır.

 

Anne sütü sahip olduğunuz bebeğin, doğum yaşından kilosuna, öğün başından öğün sonu bileşimine kadar, içerdiği eşsiz ve katıksız muhteviyatıyla, sevgiden sonra sahip olabileceği en değerli şeydir.Emzirme sadece anneyi ve bebeği korumakla kalmaz, ayrıca anneyle bebek arasında doğru iletişimin başlamasında da kilit önemi vardır. Anne sütüyle beslenen bebek; daha doğru büyür daha sağlıklı olur, daha sakindir, sosyal gelişimi daha iyidir.

 

Sosyoekonomik koşullardan pek az etkilenen, bedava ve her zaman temiz anne sütü hazinesinin korunması ve hakkı olan bebeğe tesliminde en ufak bir katkı sağlanması her bir sağlıkçı için onur kaynağıdır.

 

Uz. Dr. Murat Cengiz AŞICIOĞLU

 İstanbul İli Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği

 Yakacık  Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?