DOLAR 7,1909
EURO 8,7303
ALTIN 415,213
BIST 1483,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Çok Bulutlu

Belediye Meclisi’nde skandal teklifin oylamasında ŞOK sonuç!

06.02.2021
A+
A-

Adalar Belediyesi Meclisinin 2021 yılı Şubat ayı toplantısı ikinci oturumunda belediye meclise getirilen skandal teklif oy çokluğuyla reddedildi.

Belediye Meclisi'nde skandal teklifin oylamasında ŞOK sonuç!

Vadi Altyapı İnş. Taah. LTD. ŞTİ’nin Büyükada Şehit Murat Yüksel İlköğretim okulu ile Kınalıada Mehmetçik İlkokullarının Mayıs sonuna kadar sürecek olan güçlendirilmesi işi esnasında 120 kamyon inşaat malzemesi ile beton taşınması işi için belediyeden meclis kararı ve Sayıştay’ın olumsuz görüşü olmasına rağmen çıkarma gemileriyle taşınacak olan atık ve malzemelerde indirim isteği içeren teklif duyarlı meclis üyelerinin olumsuz görüş bildirmesi üzerine 5 kabul oyuna karşılık 7 ret oyuyla reddedildi.

CHP kulislerinden aldığımız bilgilere göre CHP’de artık Karacalar köyü hegemonyasının bittiğini ve başka istifalarında geleceği belirtiliyor.

Böylece duyarlı Meclis Üyeleri sayesinde inşaat şirketinin cebine girecek para belediyenin kasasında kaldı. Teklife ret oyu vererek bir kamu zararının önüne geçen duyarlı meclis üyeleri ve partilere göre dağılımı şöyle,

Cumhuriyet halk partisi (CHP): Mehmet Dündar Tıraş, Nesrin Dayı Karanfil, Fatma Bucak.

Ak Parti (AKP): İsmail Hakkı Durmuş, Kemal Türkyılmaz, Ali Fuat Akalın.

Demokratik Sol Parti (DSP): Av. Muzaffer Yıldırım

Etik değil

Demokratik Sol Parti (DSP) Meclis üyesi Avukat Muzaffer Yıldırım, konunun iki açıdan yanlış olduğunu belirtti. Birincisinin, yapılmaya çalışılan indirimin etik olmadığını belirten Yıldırım, bir ticaret, inşaat şirketine istisna tanınmaya çalışıldığını ancak bir adalıdan, vatandaştan ise normal ücret alındığını bunun da etik olmadığının altını çizdi.

İkinci olarak, yapılmaya çalışılan indirimin hukuki olmadığını belirten Yıldırım, burada bir fiyat listesi olduğunu, indirim talebinde bulunan şirketin ise bir kamu kurumu, KİT  olmadığını, bir ticaret şirketi olduğunu, indirim yapılma ve bir de bunu meclisten geçirme isteğinin hukuki olmadığının söyledi. Yapılmaya çalışılan işlemlerin ortaya görevi kötüye kullanma suçu oluşturduğunu, yargılanma yolunun açıldığını belirten Av. Muzaffer Yıldırım, bir yanlışa geçit vermediklerini ve sonucun adanın iyiliğine olduğunun altını çizdi.

Müteahhit bu işi hayrına yapmıyor!

Ak Parti (AKP) Meclis Üyesi Kemal Türkyılmaz ise, Mecliste bugüne kadar başkanlık kararıyla gelen önergelerden dolayı 3 önergede de mecliste tartışma yaşandığını, okul müteahhidinin kamu yararına çalıştığı gibi söylemlerin yanlış olduğunu, okul müteahhidinin bu işi hayrına yapmadığını, bu işi 7.5 Milyon TL’ye aldığını sadece Adalar değil bu işi bir paket olarak aldığını, işin içinde Kartal, Maltepe vs. gibi ilçelerinde olduğunu, Adalar’a hayır yapmadığını, şirketin parasını aldığını, savunulmaya çalışılan tezin yanış olduğunu belirtti. Sayıştay’ın bu yönde bir raporu olduğunu, suç işlendiğini, yarın bunların önlerine çıkacağını belirten Türkyılmaz, böyle yanlışların yapılmaması gerektiğini ancak devamlı yanlış işler yapıldığını belirtti.

Yöneticilerin aldığı kararların arkasında durması gerektiğini söyleyen Türkyılmaz, daha önce verilen ruhsatların, karar alan yöneticiler tarafından iptal edilmeye çalışıldığını, çetrefilli kararların meclise getirildiğini sonrada toparlamaya çalıştığını altını çizdi. Verilen ruhsatlara kendilerinin zaten zamanında karşı çıktığını ancak şimdi ‘iptal edeceğim’ diyenlerin daha önce bu ruhsatlara ‘olur’ verdiğini, şimdi ise iptal etmek için uğraştığını belirtti.

Şükrü ABANOZ

YORUMLAR
 1. andrea dorya 2 dedi ki:

  Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi.
  CHP Genel Merkezi Ankara’dan gönderdiği kel alaka bir başkan ve pazarlıklar üzerine kurulu meclis listesi ve üstüne de Ataşehir-Maltepe dayatması ilçe başkanı ile yaptı yapacağını Adalar ilçesine.
  Ancak oluşan meclis aritmetiği bundan sonra işlerin farklı gideceğini göstermektedir.
  Eğer süreçte bu aritmetik 3E lehine bozulursa anlayın ki siyasi ve ekonomik yemleme gerçekleşmiştir. Bu durumda da verilen ret oylarının Adalar halkı menfaatine değil kişisel çıkar için verildiği ortaya çıkacaktır.
  Bu arada Sezar’ın hakkını Sezar’a verelim: Tebrikler Murat Pekin.

 2. bigicland dedi ki:

  İzleyip gorcez kişisel menfaatlermi ön planda olcak yoksa adalar halkının menfaatlerimi

 3. Gerçek CHP'li dedi ki:

  Ercan Akpolat tabi kadın meclis üyelerini tehdit eder. Çünkü işin içinde kendiside var. Müteahhitle birlikte işe kendi adamlarını dahil edecekti. Ama elinde patladı. Bu ilçe başkanının siyasi hayatı bitmişti. Erdem Gül ve Engin çelik’in zaten siyasi bir hayatı yok. CHP bu ve buna benzer zatlardan kurtulduğunda başarı gelecektir.