DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
ALTIN 473,903
BIST 1111,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Rüzgarlı

Belediyede ihale mi? Yoksa ihale adı altında soygun mu?

17.01.2020
A+
A-

17/01/2020 tarihinde Adalar Belediyesi’nde“352 GÜN SÜRE İLE KIŞ DÖNEMİNDE 12 ADET ARAÇ VE 8 ADET OPERATÖR , YAZ DÖNEMİNDE 18 ADET ARAÇ VE 11 ADET OPERATÖR OLMAK ÜZERE ARAÇ KİRALAMA İŞİ” ihale ediliyor.

Belediyede ihale mi? Yoksa ihale adı altında soygun mu?

İşin sahibinin belli olduğu, her zamanki gibi CHP’nin kadrolu müteahhidi ALTAŞ’ın yada onun alt firmasının alacağı iddia ediliyor.

 İşin Teknik,İdari Şartnamesi ile sözleşme tasarısı elimize geçti ve Yaklaşık Maliyetinin kabaca hesaplanması üzerine 2 milyonun üzerinde bir tutar olduğu anlaşılınca ve bu para da Adalılardan alınan vergilerle yapılacak olması nedeniyle tabiî ki işi mercek altına aldık.

Adalar Belediyesi her döneminde parasal kıtlık içinde olduğu biliniyor. Kaynaklar belli. Ruhsat emlak vergileri kiralamalar vb. Emlak vergilerinde tarihi eser istisnası zaten emlak vergi gelirlerini kuşa çeviriyor. Geriye kaldı İller Bankasından gelecek pay. Nüfus Bakırköy’ün mahallesinden az olunca oda fasarya. Geriye ne kaldı. Elde avuçta kasada bir şey olmayınca yatırım nasıl yapılacak.

 Tabiki yapılamıyor. Gelelim eldeki avuçtaki tüm parayı Altaş’a nasıl peşkeş çekildiğine.

İşin uzmanları ile konuştuğumuzda vahim tablo ortaya çıktı. Kışın 8 yazın 12 araç kiralaması.

Araçlarda yaş sınırı yok.

Yani 30 senelik araç getirilse idareye verilse idare eyvallah diyecek.

Hesaplamayı şöyle düşününce yapılan ihale değil soygun diyeceğinizden eminiz. Sözleşmede karakomikten sayfaların birleştirilmesi ile ortaya çıkmış sanki.

İhalenin firmanın adresine teslim için gerekli düzenlemeler yapılmış. Araçlardan spesifik olan iki tanesi kendi malı olarak talep edilmiş iş bitirilmiş. Gerisini Nuh Tufanından kalan içinde pistonlu bujili motorlar bulunan kamyonları getirsen de olur.

Hani hurda teşviği almak için kilo hesabı hurdacıya verilen kamyonları bulup bedava fiyatına alıp idareye teslim etsen de olur.

İhalenin sözleşmesi ve şartnameleri buna uygun hazırlanmış. Hani deseniz ki ihaleyi alacak firma, ihale şartnameleri ile sözleşmeyi kendisine göre kendisi ancak bu kadar hazırlayabilirdi.

İhaleye katılımda şart olarak koşulan, yüklenicinin kendi malı olması istenen araçlar, bakınız neymiş ?

1- %100 elektirikli, asgari 10KW motor gücünde, asgari 2 m3 kapasiteli damperli/hidrolik kasalı kamyonet.

2-  En az 25 HP  motor gücünde,asgari 0,5m3 kapasiteli atık hazneli, min 150 lt su hazneli, ön iki teker  arasından vakumlu, 4X4 özellikli, kar küreme  ve tuz serpme ekipmanlı,yol ve kaldırım üstü süpürme aracı.

Bakarsan çok komplike araç görünüyor değil mi?

Hele vakumu iki ön teker arasında  olmazsa olmaz demişler.

Arkada olsa, yok ihale dışı.

İlla önde olacak

Çok mu düşündünüz de ön tekerlek aralı vakumlu elektirikli aracı ihaleye katılım şartı olarak koymaya. Hakikaten komiksiniz. Ağlanacak halimize güldürüyorsunuz bizleri. Halkın cebinden giden para 2 milyon ama olsun güldürdünüz yinede.

Şimdi internetten şöyle bir araştırma yapınca ön tekerlek aralı emişli elektrikli araç yine her nedense Altaş firmasının iş başında olduğu Belediyelerin ihalelerinde hep konmuş.

En yakında Kartal Belediyesi var. Peki bu araç çok mu pahalıdır. Yok basit 4 – 6 akü ile çalışan dört tekerlekli araç. Şimdi merak konusu kar küreme ve tuz serpme aparatıda olacakmış.

Aklımızla dalgamı geçiyorsunuz.

Bırakın laf kalabalığını da aracın ederi ne kadar bir yılda kiralama bedeli ne ödeyeceksiniz onu söyleyin desek konuşan bir yetkili bulamazsın.

Başka firmaların ballı börekli hazırladınız ihaleye katılmasının önüne geçmek içinde %100 elektrikli, iki ön tekerlek arası emiş uydurmaları falan. Ayıptır, bu milletin parasına günahtır. İhaleyi birilerine peşkeş çekeceksiniz diye rezil uydurmalar yapmanıza seyirci kalmayacağız elbet.

Şimdi ERDEM GÜL’e düşen görev şudur. Yaklaşık maliyet Komisyonunun karşısına alacak diyecek ki; Belediyeyi ben size teslim ettim, sizde istediğiniz gibi at koşturup af kalabalığı ile pireyi deve gösterip, bana mı satıyorsunuz.

Beni Adalılar ile karşı karşıya mı getireceksiniz. Her işin bir adabı var bu halk aptal mı yaptıklarınızı anlamayacak, yada siz kendinizi çok mu akıllı zannediyorsunuz da tekerlek aralı emişler falan uydurup ihalelere katılımı engelleyip 2. Dünya savaşından kalma araçlarla temizlik yaptırıp beni tüm Türkiye’ye madara mı edeceksiniz deyip ihale şartnamelerini, sözleşmelerini hazırlayanlar ile yaklaşık maliyeti hazırlayanları, ihale dosyasını incelemeyen ihale komisyon üyelerini sıraya dizip gereğini yapması gerekmektedir.

Sessiz kaldığında ALTAŞ’ın ortağı yakıştırması ile muhatap kalabileceğini bilmelidir.

Erdem Gül bunu yapmadığı takdirde dönemi içerisinde bu ihalenin gelecek yıllarda katlanarak artmasınada mani olamayacak ve dönemi bittiğinde Adalıların parası ile ALTAŞ firmasına 15 milyona yakın parayı ödemek için 9 takla atacaktır. Tabi söylentilerde takla sayısından bahsedilmeyecek cebine şu kadar para girdi denecek. Adalar’da Belediye koridorlarında bugün yapılacak olan Araç Kiralama ihalesinin Hizmet İhalesi değil birilerine hizmet edilip rant sağlanma ihalesi olduğudur.

İhaledeki, tüm araçların piyasa ederi yılına göre değişir. Sıfır araba fiyatı ile 10 yıllık arabanın fiyatı nasıl aynı değilse. Ama ihale sıfır araba fiyatları baz alınarak hazırlanmışsa ki öyle görünüyor ortadaki karı açıklamak için FAHİŞ kelimesi yetersizdir.

Düşünün ki hiçbir masrafınız olmayan hurda araçlardan bir filonuz var. Yağ Akaryakıt Belediyeden, sizin hurda araç filonuz yıl sonu aynı ederde ama cebinizde KDV dahil 2,5 milyon var. Ne para değil mi?

Belediye bu işi neden yapmaz. İşte milliyetçilik veya rantçılık çizgisi bu arada gider gelir. Bakalım göreceğiz çizginin neresinde olmayı tercih edecekler.

İhaledeki araçların yaşını, sıfır yada 2 yaşında istemediğinize göre adaya gelecek araçlar en az 10 senelik olursa şaşırmayacağız.

 İhaledeki araçların 10 yaş üstü piyasa ederi toplamda 400 bini bulmaz. Akaryakıt,yağ bizden olursa 11 ayda 2 milyon para ödeyeceğiz. Siz Belediyeyi mi satıyorsunuz deyip hemen soruşturma açılması lazım değil mi?

Bu hafta Erdem GÜL’ü Belediyede gören yokmuş. Muhtemelen haftanın son günüde olmayacağı söyleniyor. Ama belki Fayton plaka işleri hallolduğuna göre artık Belediyeye gelebilir de. Gelip gelmeyeceği üzerine yüksek bahisler var bakalım ne olacak.

Ama inanıyoruz ki Erdem GÜL yarın yerinde olursa ihaleyi hemen iptal edecek, olmazsa da ihaleyi İhale komisyonu onaylasa da mevzunun vahametini  öğrendiğinde yetkisini kullanıp iptal edecektir.

Ortadaki kamu zararının boyutu çok büyük olduğu ortadadır. Hurda araç ihalesi yapılmış 2 milyon rakamı ödenecektir. İhaleyi hazırlayan yaklaşık maliyet üyelerinin işin bilincinde olduğunu sanmıyoruz.

2 milyon TL gibi fahiş bir tutar, ALTAŞ’a ödenecekse, ihale yapılmadan, alacak firma biliniyorsa, bunlar bile ihalenin iptali için yeterlidir.

Belediye bu tip araçları kendisi satın alıp hizmete sokması halinde 5 senedeki Belediye kazancı KDV dahil en az 15 milyon TL olduğunun farkına varılacağını ümit ediyor ve Adagazetesi olarak Adalar Belediyesinin ihale Yetkililerini, Komisyonlarını ve yanlış iş ve işlemlerden kaçınmaları, kamu zararı meydana getirmemeleri hususunda bir kez daha uyarıyoruz.

Şükrü Abanoz

Aşağıdaki linki tıklayarak ihale ile ilgili dökümanları zip dosyası olarak indirebilirsiniz

https://www.adagazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2020/01/iHALE-DoKuMANLARI.zip

YORUMLAR
 1. Bermuda şeytan üçgeni dedi ki:

  her zamanki gibi bu ihalenin arkasında mevgi şebboy macer üçlüsü var. bu ihalenin açıklarını kendileri bildiği için takma isimle pttden bir şikayet mektubu belediyeye yollanır .mektubu da mevgi hazırlar.eğer ihale süreci istenildiği gibi gitmezse o mektubu baz aldık diyerek ihale iptal edilir.altaş yada altaşın dikkat çekmemek için başka isimle kurdugu bir şirkete ihale teslim hazırlanmış .mevgi eski çöp ihalesinde geriye dönüp memurları yargıya göndermişti.oysa asıl ihale cambazı kendisidir.memurları yargılamaya gönderme karşılıgında aytaç onu destek müdürü yapacaktı.ama avucunu yaladı.bekledi bekledi olamadı.şimdi şebbboy ile birlik ihaleleri götürüyorlar.macer ve mali hizmetlerin muhasebesini götüren meşimde ödeme kısmında malı götürüyorlar.hatırlarsanız erdem gülün ilk meclisin de macer şebboy ikilisi yurtdışına tatile gitmişlerdi.işte o altaşdan aldıkları haram paralarla tatile gittiler.üstelik yeni kazanan bir belediye başkanının ilk haftasında izin yaptılar.ne macer ne meşim böyle paralar harcayıp yurt dışına tatile gidecek insanlar değildir.meşim o türbanın altında her türlü dalavereyi çeviren biri olarak bizi çok şaşırttı.eteklerini savura savura ne kadar sahtekarlık varsa imza atar hiç korkmaz.türbanlı diye sakın yanılmayın türban sahtekarlık yapmaya engel olmuyor.mevgi farsak zamanında fen işlerindeyken kimlerle çekmeceden tomar tomar parayı paylaştıgını ve dağıttığını biliyoruz .farsak uzaklaştırdı mevgiyi bu yüzden.daha sonraki çöp firması altaşa imza atarak avantaları götürenleri yaptıkları yurt dışı turlarından tespit edebilirsiniz.hakedişler ödenir seyahatler başlar.şebbboyla kukla oynatıcısı gibi arka planda sinsi sinsi süreci yönetir ortada görünmez malu götürür.eksi kocasının mal varlığını ve para trafiğini incelemek lazım.

 2. Atilla dedi ki:

  Mevgi basın yayının gerçekleştirmecisi. şebboyla birlikte doğrudan temin ve diğer alım şekilleriyle belediyeyinin parasını çalıyorlar. naylon faturalar koyuyorlar.erdeme üç beş kuruş köpek öldüren şarap parası verip mutlu ediyorlar.erdem ankaradaki icra dosyalarını bir bir temizlemiş.belediyenin parası var bunlar yiyor.nerde terörist vatan haini varsa bu belediyeye kapağı atıyor.pkk yuvası oldu.altaş da fetöye para aktarıyor.fetö pkk adalar belediyesinde birlikte hareket halinde.

 3. Soyguna 5 kala dedi ki:

  Soygunun ilk raundu gerçekleşti. Altaş iki firma ile katıldı. Tabili iş Altaş’a kaldı. Bunu sağır sultan biliyordu. Erdem efendi biliyordu bilmez mi. Personel salak zannediyorda adam cin cin. Gelsin gelsin paralar diyor. Geriye ihalenin onaylanması ile soyguna start verilecek. Kolaymı Erdem efendinin Ankaradaki icralık borçlarını ödemek. Hadi bakalım Erdem efendi soyguna devam. Niye geldin adaya sanki. Borçlarını öde diye gönderdi seni kılıçdaroğlu efendi . Ce-ha-pe-lilerden çektiğini bu Ada hiçbir patiden çekmedi. Allah belanızı versin yediğiniz lokmalar aldığınız avantalar zehir zıkkım olsun. Utanmaz r.şvetçi f.töcüler.

  1. Memure dedi ki:

   Azcık edep be kardeşim. Ağzına almışın CHP yi vermişin Erdem başkana. Erdem Başkanın ihaleler ile işi olmaz bir defa. Adalar şimdiye kadar en efendi, insani başkanı Erdem Başkan ile gördü. Tam bir beyefendi. Vicdani duyguları yüksek. Szinkiler gibi camiye gidip sabah akşam yatıp kalkmıyor,cumaya gitmiyor belki ama sizinkilerden 100 kere daha insan ve vicdanlı onu kabul edin. Belediyeye geldinizde AKP li diye size olacak işinize yok mu dedi. Demezde. Parti ayırt etmeden önüne bakar. Haksızlık etme. Ettiğin bedduaları 100 mislini sana iade ediyoruz. Namaza gidiyorsan edebin ne olduğunu bilecen iftira atmayacan. Altaşatan para aldığını gördünde öyle klavye canavarı oldun. Yukarıda Allah var dersiniz iftiraya başladığınızda unutursunuz. Ayıptır yapmayın günah almayın ölünce Allah bile kabul etmyecek sizin gibileri.

   1. Memur dedi ki:

    Sen memureysen bende memur. Ne güzel yağlama yıkama yapmışsın. Vicdan varmış. Vicdan varsa Altaşın bürosunda hazırlanıp İlkerin eline verip ihaleyi istedikleri gibi hazırlatıp ihale ettirecekler, ihale komisyondakilerine 5’şer bin tl eline verecekler, yaklaşık maliyettekiler pazarlığın farkına bile varmayacaklar, efsun denilen yemişte helaya gitmemiş olan atlaşın bürosundan çıkmayacak cebine paraları dolduracak sonu. İşte 2 milyon bide kdv sini ekle 2,400,000 tl lik cillop gibi iş. Adamın gideri ne bak bakalım. Ne akaryakıt var nede yağ gideri. Gelen para doğrudan cebe. Araçlarsa mozabikin araba pazarından alınan araçlara benzer. Direk cebe inen para tutarı belli işte denecek laf kaldımı. SOYGUNNNNNN.

 4. Bilirkişi dedi ki:

  İhale gerekli mi? Değil mi? Ona bakmak lazım. Çöp toplama temizlik önemlidir. Salgın hastalıklar falan ciddi iş. Soru cevap gidilerse daha rahat anlaşılır. Adalar’da çöpler toplanamıyormuydu da araç ihalesi yapılmış. Toplanıyordu da niye yapılmış. İşte çöplerin toplanıyor olması yada toplanamıyor olması işte bütün mesele bu. Adalar’da Belediyenin kendi malı 13 çöp kamyonu var. İhaleyle yaz için 2 kamyon daha kiralama yapılmış. Onun dışındaki kiralama listesinde istenen araçlar hikaye. Şov amaçlı elektrikli küçük araçlar falan. Hiç kafa alıyor mu? 25 hp gücünde aracın kar küreme aparatı olacak. Yani dalgamı geçiyorsunuz. Kar küreme araçları ağır hizmet tipi araçlar ile yapılır. Motor güçleri yüksek ve dizel araçlar ile ancak yapılır. 25 hp Gücündeki araca kar küreme aparatı istenmiş. Böyle bir araç dünyada yoktur. Olması da mümkün ihtimalide yoktur. Çünkü dünyada hiçbir sanayi de böyle fantezi salakça üretim yapmazlar. İşlevsel olmaz. İş görmez. Çok çok kar küreme aparatını güçlükle taşırsa o bile başarıdır. Kar küreme aparatının ağırlığı 700-800 kg gelir. Hidrolik yere inme kaldırma pistonları falan 25 hp gücündeki aracın aparatı taşıması bile söz konusu olamaz. Böyle bir araç varsa anca ihalelerde başkaları katılmasın diye normalde üretimde olmayan özellikteki aracın ihaleye katılım için kasıtlı konmasıyla olmuştur. Yani anlayacağınız derin tezgah olmuş. İhaleyi Altaşın üzerine yapmak için uydurulmuş araç. Tam tezgah yani. Satışı olmayan araç ihalede kendi malı olarak konulmasının anlamı ne olabilir. Sizin aklınıza gelen işte.

 5. Selim Bulut dedi ki:

  “Hele vakumu iki ön teker arasında olmazsa olmaz demişler.Arkada olsa, yok ihale dışı.İlla önde olacak ve bacak arası.” Nedir bu iki teker arası emiş. Aklıma tuhaf şeyler geliyor ama neyse yine düzgününü söyliyeyim. Altaş Belediyeyi emiyor hortumlamaya çalışıyor diyeyim. Efendilik bende kalsın.

 6. Saniye Demirkıran dedi ki:

  Hemen tiiye alıp vurun abalıya demeyin. Bekleyin sonuca göre vurun kırın. İhale neticelenmedi. İhale komisyonu belki işi onaylamayacak. Herkesi itham altına sokmayın. Onlar onaylasa Başkan onaylamayacak. Başkanın her aşamada iptal yetkisi var. Hemen saldırmayın. Sanki İhale sonuçlanmış gibi. Sonuçlansın içinizi sonra dökersiniz. Tamam tuhaflık olduğu bellide önce zaman verin. Sonra verin veriştirin.

 7. Kivi Adası Başkanı dedi ki:

  Kivi adasının başkanının etrafı çevrilmiş. Hırsızlar ile dolu. <kivi adasının başlkanı alkolik. Kivi belediyesine haftada bir gelirse iyi. Cuma hayırlı gün diye geldi ihaleyi kucağında buldu. Kendisi hırsız değil. Diyen yalancıdır. Ama sarhoş. Değil diyende yalancıdır. Kivi belediyesinde olsa işleri takip etse böyle ihalede yapamzlar soygunada kalkışamazlardı. Kivi adası ancak kivi başkanının her gün sabah 8 akşam 8 de çalışırsa düzelir. Yeni getirdiği muhasebe müdürü atlaşın sıkı adamı. Eski muhasebe müdürü kivi başkan yardımcısı olunca atlaş telefon edip kmühürün kendisine geçtiğini söylemiş ve 200 bini ödeyivermiş. Tabi gelsin 20 bin cebe. Eskisi hiddetlenmiş ama boş. Kivi belediyesi başkanı ne yapmış. Alkolü meyhanelerde rakının dibine vurmuş. Milyonlarca kere özür dilerim ama aynen böyle olmuş. Kivi belediyesi başkanı kendini kullandırmaktan başka günahı yoktur. bana göre tabi. Sizi bi,lmem

 8. Fadime dedi ki:

  Fadime temele ne demiş.Siyaset yapaydın adanın başına ayyaş geçeceğine belki sen geçerdin demiş

 9. Şakir Duru dedi ki:

  Düşünün ki hiçbir masrafınız olmayan hurda araçlardan bir filonuz var. Yağ Akaryakıt Belediyeden, sizin hurda araç filonuz yıl sonu aynı ederde ama cebinizde KDV dahil 2,5 milyon var. Ne para değil mi?
  Bu tespit çok önemli. Bu işin gideri nedir. Yani şimdi sırf işçilik bedeli ihale olsa aldığını işçiye verecek, bu arada işçinin doğan tazminatı, iş kazaları, işçilerin kendilerini mahkemeye vermesi vermesi halinde kazandıkları tazminatlar üst üste koyunca işçilik hizmet alımlarında kar kalmıyordu bile. Şimdi sırf araç ihalesi. Masrafı nedir. Yani kar nasıl hesaplanır. İş bitimi kesilen faturadan harcadıklarını çıkartırsan kalan kardır değilmi. Araçta yaş sınırı olmayınca amortismanda olmayacak demektir. Yani kesilen fatura kdv ile beraber 2.000.000 + kdv ile 2.360.000 yapıyorsa mazot yağ belediyeden ise sadece aracın filitresinin değişimi masraf olarak kalacak demektir. Yılın sonunda eski araç filonuzun değeri yine aynı ama cepte bukadar para. İnanılacak rakam değil. Bu işte bukadar para varsa ihale balık doğru TAM BİR SOYGUN OLUYOR DEMEKTİR.Savcılarımıza güveniyoruz. Gereğini yapacaklardır.

 10. 15 milyon dedi ki:

  Eskiden işçilikle yapılan temizlik hizmet işlerinde kar marjı %15 geçmezdi. Alınan paranın çoğu işçiye ödenince geriye çok bişi kalmazdı. Şimdiki araç kiralama ihalelelerindeki hesaplar korkunç. Kar adamın kafasını uçurur. Devletin bu ihaleleri sıkı denetlemesi lazım. Arçlarda yaş sınırı olmaması nasıl bir devleti satmaktır. Bu ihalede görev alıp ihaleyi yapanların alayı ş.refsizmiş. 3-5 liraya satmışlar. Allahlarından bulsun ş.refsizler.

 11. Meraklı Melahat dedi ki:

  Merak buyurmayın olayı Erdem Başkan öğrenmiştir. Bu ihale iptal. Bu saten sonra böyle ihalede çıkmaz mdürülerde hazırlamazlar. İptal olmazsa herkes ayaklanır. Göz var nizam var ama böyle bir avanta hesabı yok. Bunu kabul etmez başkan. Panik olmayın. Onaylanırsa bende yanınızdayım amk.