BENZİN İSTASYONLARI TEHLİKE SAÇIYOR

BENZİN İSTASYONLARI TEHLİKE SAÇIYOR

BENZİN İSTASYONLARI TEHLİKE SAÇIYOR

 

2011 yılında Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Karaköprü Beldesi’nde bir akaryakıt istasyonunda meydana gelen patlamada 1 kişinin hayatını kaybederek 7 kişinin yaralanması, LPG tankındaki sızıntı yüzünden meydana gelen patlamada, çevredeki çok sayıda ev ve araçlarda maddi hasar meydana gelmesi,

 

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal;

2005 yılında İstanbul Maslak’ta yaşanan akaryakıt istasyonu patlamasında 5 kişinin ağır şekilde yaralanması,

Muş’un Sungu Beldesi girişinde bir petrol istasyonunun yakıt tankında meydana gelen patlamada iki kişinin yaralanması.

Niğde’de bir akaryakıt istasyonunda LPG deposunun patlayarak, 2 kişinin yaralanması.

2012 yılında Konya’nın Çeltik İlçesi’nde akaryakıt istasyonunda bulunan LPG yüklü tankın patlaması sonucu 2 kişinin yaralanması gibi olayları örnek göstererek bu konuda önlem alınması ve alınacak önlemlerin  TBMM’nin bu konu hakkında bir araştırma yapmasını talep etti. Bunun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya da konu ile ilgili soru önergesi verdi. Soru önergesinde İçişleri Bakanı Ala’ya;

1-      Türkiye’nin birçok noktasında yerleşim alanları ile iç içe olan akaryakıt istasyonları can güvenliği ve kamu güvenliğini tehlikeye atmakta mıdır?

2-      Ülkemizin terör tehlikesi altında olması nedeni ile akaryakıt istasyonu, petrokimya rafinerileri, LPG ve doğalgaz dolum-depolama tesisleri, boya ve kimya fabrikaları, solvent ve kimyasal tank çiftlikleri, kimyasal madde depoları, doğalgaz boru hatları, akaryakıt ve otogaz istasyonları, bina altlarındaki üretim atölyeleri gibi yerlerin yerleşim alanları ile iç içe olması konusunda Bakanlığınızca önlem amaçlı herhangi bir işlem gerçekleştirilmiş midir?

Sorularını yönelten Tanal, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye ise;

1-      Türkiye’de şehir içlerinde ve yerleşim alanları ile iç içe kaç adet akaryakıt ve otogaz istasyonu, petrokimya rafinerileri, LPG ve doğalgaz dolum-depolama tesisleri, boya ve kimya fabrikaları, solvent ve kimyasal tank çiftlikleri, kimyasal madde depoları, doğalgaz boru hattı, bina altı üretim atölyesi mevcuttur?

2-      Bu işyerlerine ruhsat verilirken, ruhsatın verildiği yerleşkenin terör tehlikesi altında olup olmadığı, deprem, sel gibi herhangi bir afet bölgesinde olup olmadığı dikkate alınmakta mıdır?

3-      Bu işyerlerine ruhsat verilirken yasal mevzuata uyulmakta mıdır? Bu ruhsatların tamamı yasal mevzuata uygun mudur?

4-      Özellikle tehlike altındaki bölgelerden bu işyerlerinin kaldırılarak, yerleşim yerlerinden uzak bir yere taşınması konusunda Bakanlığınızca başlatılan herhangi bir çalışma mevcut mudur?

Sorularını yöneltti.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Türkiye’de yerleşim yerleri ile iç içe yer alan  akaryakıt ve otogaz istasyonu, petrokimya rafinerileri, LPG ve doğalgaz dolum-depolama tesisleri, boya ve kimya fabrikaları, solvent ve kimyasal tank çiftlikleri, kimyasal madde depoları, doğalgaz boru hatları, bina altı üretim atölyelerinin can ve kamu güvenliği açısından tehlike arz etmesi ve İdarenin bu konudaki zaafiyetlerinin giderilmesi konusunda çözüm odaklı çalışmaları tespit etmek amacıyla Anayasanın 98, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104 ve 105’nci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim. 03.11.2014

 

Av. Mahmut TANAL

İstanbul Milletvekili

 

GEREKÇE

 

Türkiye’de yerleşim yerleri ile iç içe yer alan  akaryakıt ve otogaz istasyonu, petrokimya rafinerileri, LPG ve doğalgaz dolum-depolama tesisleri, boya ve kimya fabrikaları, solvent ve kimyasal tank çiftlikleri, kimyasal madde depoları, doğalgaz boru hatları, bina altı üretim atölyeleri can ve kamu güvenliği açısından tehlike arz etmektedir.

 

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin olası İstanbul depreminde oluşabilecek kaza senaryoları üzerine hazırladığı rapor, bu tesislerin yerleşim yerlerine yakın olmasının çok ciddi boyutlarda can ve mal kayıplarına sebebiyet verebileceğini açıkça ortaya koymaktadır. Akaryakıt istasyonlarının evlerin altında, okul önlerinde olması can güvenliğini açıkça tehdit etmektedir.

 

2011 yılında Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Karaköprü Beldesi’nde bir akaryakıt istasyonunda meydana gelen patlamada 1 kişi hayatını kaybederken 7 kişi yaralanmış, LPG tankındaki sızıntı yüzünden meydana gelen patlamada, çevredeki çok sayıda ev ve araçlarda maddi hasar meydana gelmişti.

 

2005 yılında İstanbul Maslak’ta yaşanan akaryakıt istasyonu patlamasında 5 kişi ağır şekilde yaralanmıştı.

 

Muş’un Sungu Beldesi girişinde bir petrol istasyonunun yakıt tankında meydana gelen patlamada iki kişi yaralandı.

 

Niğde’de bir akaryakıt istasyonunda LPG deposu patladı, 2 kişi yaralandı.

 

2012 yılında Konya’nın Çeltik İlçesi’nde akaryakıt istasyonunda bulunan LPG yüklü tankın patlaması sonucu 2 kişi yaralandı.

 

Yukarıda belirtilen örnekler, bu tesislerin sadece afet anında tehlike oluşturmadığının açık birer kanıtıdır.

 

İşbu nedenle gerekli önlemlerin alınarak vatandaşımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan bu istasyonların yerleşim yerlerinden daha uzak bir alana taşınması konusunda gerekenlerin araştırılması ve bu probleme yönelik çözüm odaklı çalışmaların ve alınması gereken tedbirlerin tespiti amacıyla Anayasanın 98, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104 ve 105’nci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

                                                                              ANKARA

 

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve T.B.M.M içtüzüğünün 96.maddeleri gereğince saygıyla talep ederim. 03.11.2014

Av. Mahmut TANAL

İstanbul Milletvekili

 

  • Türkiye’de şehir içlerinde ve yerleşim alanları ile iç içe kaç adet akaryakıt ve otogaz istasyonu, petrokimya rafinerileri, LPG ve doğalgaz dolum-depolama tesisleri, boya ve kimya fabrikaları, solvent ve kimyasal tank çiftlikleri, kimyasal madde depoları, doğalgaz boru hattı, bina altı üretim atölyesi mevcuttur?
  • Bu işyerlerine ruhsat verilirken, ruhsatın verildiği yerleşkenin terör tehlikesi altında olup olmadığı, deprem, sel gibi herhangi bir afet bölgesinde olup olmadığı dikkate alınmakta mıdır?
  • Bu işyerlerine ruhsat verilirken yasal mevzuata uyulmakta mıdır? Bu ruhsatların tamamı yasal mevzuata uygun mudur?
  • Özellikle tehlike altındaki bölgelerden bu işyerlerinin kaldırılarak, yerleşim yerlerinden uzak bir yere taşınması konusunda Bakanlığınızca başlatılan herhangi bir çalışma mevcut mudur?

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

                                                                              ANKARA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve T.B.M.M içtüzüğünün 96.maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

Av. Mahmut TANAL

İstanbul Milletvekili

 

  • Türkiye’nin birçok noktasında yerleşim alanları ile iç içe olan akaryakıt istasyonları can güvenliği ve kamu güvenliğini tehlikeye atmakta mıdır?
  • Ülkemizin terör tehlikesi altında olması nedeni ile akaryakıt istasyonu, petrokimya rafinerileri, LPG ve doğalgaz dolum-depolama tesisleri, boya ve kimya fabrikaları, solvent ve kimyasal tank çiftlikleri, kimyasal madde depoları, doğalgaz boru hatları, akaryakıt ve otogaz istasyonları, bina altlarındaki üretim atölyeleri gibi yerlerin yerleşim alanları ile iç içe olması konusunda Bakanlığınızca önlem amaçlı herhangi bir işlem gerçekleştirilmiş midir?
  • Valiliklere bu tehlikeye ilişkin herhangi bir genelge verilmiş midir?
  • Valilikler; Belediyelerin bu işyerlerine verdikleri ruhsatlara karşı herhangi bir hukuki işlemde bulunmuşlar mıdır?
  • Belediyelerin bu işlemlerine karşı hangi Valiliklerimiz hukuki işlem başlatmıştır?
  • Valilikler tarafından herhangi bir işlem başlatılmadı ise bunun yasal gerekçeleri nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz