Besim Üstünel’in kemikleri sızlıyor!

Besim Üstünel'in kemikleri sızlıyor!

İle paylaş:


Besim Üstünel'in kemikleri sızlıyor!

Besim Üstünel’in kemikleri sızlıyor!

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ve CHP Adalar İlçe Başkanı Hıdır Delipınar, Besim Üstünel’in ismi verilen Büyükada Çınar Caddesi’nde hizmet verecek kreş ve çocuk yuvasının temeli geçtiğimiz günlerde ikinci kez attılar. İkinci kez attılar diyoruz çünkü aynı temel Adalar Belediyesi eski  Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu döneminde de atılmıştı.

Kreşin hikayesine gelince;

Büyükada’da yapılacak kreşe Besim Üstünel’in adının verilmesi şartı ile Üstünel ailesi tarafından 180 bin TL para bağışı yapılmış ve bu bağışı Üstünel ailesi Adalar Belediyesinin bağışı kötü yönetmesi neticesinde gelişen olayları izleyip kreşin bir türlü yapılmadığını ve verdikleri şartlı bağışın Adalar Belediyesi tarafından farklı kalemlerde harcanması üzerine Adalar Belediyesi’nden alacaklı bir müteahhit tarafından 4483 sayılı kanun kapsamında Adalar Kaymakamlığına şartlı bağışı harcayan sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunması ve bu suçlamaların kendilerine kadar gelmesi neticesinde belediyeden “ya kreşi yapın yada yaptığımız bağışı parasını iade edin siz yapamıyorsanız biz yaptıralım” demişler ve şartlı bağış tutarlarını zor zahmet tamamlayan Adalar Belediyesi bağış parasını Üstünel Ailesine iade etmişti.

Bir Belediye kreş yapımı için bağış alıyor ama belediye bir türlü kreşin yapımı için ihale yapamıyor. İhaleyi yapsa katılımcı olmuyor. Katılımcı olsa ihale iptal ediliyor. Sonuçta parası peşin alınan ödenek sorunu olmayan vatandaşın peşin parası ile bir türlü kreş yapılamıyor. 

Genel seçimlere propaganda malzemesi olarak kullanıldığı iddia edilen ve 2013 yılında eski dönemin Belediye Başkanı olan Dr. Mustafa Farsakoğlu zamanında yine şaşalı bir temel atma töreninin bir benzerini de 2014 yılında bu sefer CHP’li milletvekili olan Akif Hamzaçebi eşliğinde yapılıyor…

İlgili suç duyurularında ise ;

Adalar Belediyesine teftiş için gelen Müfettiş, şartlı bağış hesabında olması gereken 180.000.-TL paranın önce 150.000.-TL’ye daha sonrada 0(sıfır) bakiyeye inmesini görmezden gelmiş, incelenen tarihlerde şartlı bağış hesabının 180.000.-TL olmasını yeterli görmüş, şartlı bağış ile ilgili olan kreş ihalesine katılımın olmadığı gerekçesi ile ihalenin iptal edilmiş olduğu ve yetkilileri suçlayacak delil, bilgi, belgeye rastlamadığını belirterek ön inceleme raporu tutup suçu görmezden gediği iddia edilmekte.

Oysa ki şartlı bağış hesabı hiçbir surette maaş dağıtımında dahi kullanılamayacağı ilgili kanunlarla belirlenmişken müfettişin  ilgisiz bir sürü icra dosyasını ve süren davalardaki belgeleri incelediği gerekçesini öne sürerek  iddiaları çürütmeye çalıştığı da iddialar arasında. Kreş yapımı için bağışlanan şartlı bağışın ise kreş yapımından vazgeçilmesi veya kreş ihalesinin iptal edilmesi halinde ise yapılacak uygulama belli olup tüm paranın belediyenin başka bir giderinde kullanılması değil, şartlı bağışı yapana iade edilmesi olmalıydı. Kanunlarda şartlı bağışın ne şekilde kullanılacağı, kullanılamadığı takdirde ne şekilde davranılacağı belliyken usulsüz davranılmıştır. Suç duyurularında, müfettişin yapması gereken ilgili hesabın incelenmesi ve iddia edilen tarihlerde ve dolayısıyla daha sonraki tarihlerde şartlı bağışın durumunu incelemesi olması belirtiliyor. Şartlı bağışın harcanması gibi bir sorumlulukta tek başına eski Mali Hizmetler Müdürü tarafından yapılamayacağı, Mali Hizmetler Müdürüne söz konusu emri verenlerin de aynı derecede suçlu oldukları ve gerekenin yapılmasını istedikleri ancak konu ile ilgisiz davalardaki yine konu ile hiç bağlantısı olmayan kararları gerekçe göstererek aklama yapılması iddiası da kişilerin ve firmaların haklarını ararken karşılaşılabilinecek en büyük talihsizlik olduğu belirtiliyor.

Suç duyurusunda bulunan firma, Üstünel ailesinin şartlı bağışının harcandığını bilirkişilerin raporlarından görüyor. Kanun açık net, şartlı bağış kesinlikle başka bir amaç için harcanamaz diyor. Belediye ise sonunda  aileye parayı iade ediyor.

Üstünel Ailesi ise bir temel atıyor ancak devamını getiremiyor. İşleri bu olmadığı için  temel orada yatıyor başka bir iş yapılmamış bir tuğla bile konulmamış beklemekte. Durum böyle iken daha önce temeli atılan kreşin temeli yeni Belediye Başkanı Atilla Aytaç tarafından seçimlerden kısa bir süre önce CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi eşliğinde tekrar atılıyor.

Son temel atmanın bir seçim propagandası mı? Yoksa adaya gerçekten bir kreş ve çocuk yuvası kazandırılacak mı? Sorularının cevabını ilerleyen günlerde bulacağımızı umuyoruz.

Şükrü ABANOZ

Suç duyuruları için aşağıdaki linkleri tıklatın

şartlı bağış itirazları

şartlı bağış ağır cezaya itiraz

1 yorum

  1. Kişilik haklarıma Yönelik saldırı niteliğindeki bu haberinizi 5651 sayılı yasaya istinaden 24 saat içerisinde kaldırmamanız halinde hakkınızda cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunma dahil tüm yasal yollara başvuracağını tebliğen bildiririm

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*