Bir Meclis üyesine neden cevap verilmez?

Bir Meclis üyesine neden cevap verilmez

İle paylaş:


Bir Meclis üyesine neden cevap verilmez

Bir Meclis üyesine neden cevap verilmez?

Adalar İlçesi Ak Parti Gurubunun, 26.03.2015 günü Yazı İşlerine Müdürlüğü’ne  2222 sayılı evrak ile verilen, Adalar Belediyesi Meclis toplantısında Başkanlık Makamına verdiği soru önergesine aradan 2.5 ay geçmesine rağmen bir cevap verilmedi.

Soru, bilgi edinme araçlarından biri olmakla birlikte, h kuşkusuz yetkililerin birbirini uyarılması bakımından önemli rol oynayan siyasi bir denetim şeklidir. Bu denetim, yetkililerden somut bilgi almak ve konuyu  kamuoyunun bilgisine sunarak sorunları gidermeye yöneliktir. Ayrıca soru, kamuoyunda tartışma zemini oluşturulmasını, kurumun aksayan yönlerinin ortaya konulmasını, böylece yetkililerin kendisine bir çeki düzen vermesini sağlar…

Daha önceki belediye yönetiminde de rastladığımız bu uygulamalar artık ada halkının kafasında soru işaretleri bırakıyor. Başlığımız gibi, halk tarafından seçilmiş bir Meclis üyesine neden cevap verilmez? Gazetemiz tarafından önceki dönemlerde defalarca uyarılarımıza rağmen her hangi bir düzelme görülmemektedir. Bu sebeple, Adalıların cebinden alınan vergilerle hizmet yürüten bu kurumların harcadığı veya harcayacağı paraları, Adalıların görebileceği bir şekilde panolara asması şeffaflık ilkesi gereği elzemdir…

Bu yapılmadığı taktirde Ada Gazetesi bu belgeleri ele geçirip yayınlamaya devam edecektir. Ayrıca şimdilik yorumsuz olarak yayınladığımız bu evraklardaki yanlışları, eksiklikleri ve cevap verilmeyen soruların cevaplarını  Ada Gazetesinin yeni sayısında uzman görüşleriyle Adalılarla paylaşacağız…

Ak Parti Meclis Üyesi Ramazan Dokuzkardeş’in Denetim Raporunu hazırlayabilmesi için belediyeye yazmış olduğu 19 Maddelik dilekçesi 26.03.2015 günü kayda alınmış, kendisinin söz konusu Denetim Raporunu 06.03.2015 tarihinde şerhli imzalaması çelişki doğursa da yine de belediyenin menfi, müspet kanuni süresi olan 1 ay içerisinde cevap verme zorunluluğunu ortadan kaldırmamaktadır…

Bu sebeplerle;

Adalar Belediyesinin Başkan yardımcıları, Müdürleri ve yetkilileri;

1) Ak Parti Gurubunun veya herhangi bir siyasi parti temsilcilerinin sorularını neden cevapla mıyorsunuz?

2-) Sorulara cevap vermediğiniz durumda Adalıların kafasında bir usulsüzlük veya bir yolsuzluk sorularının gelebileceğini düşünmüyor musunuz?

3-) Halk tarafından seçilmiş bir Meclis üyesinin sorusunu cevaplamayarak soruların cevabını öğrenmek isteyen ada halkına saygısızlık yaptığınızı düşünüyor musunuz?

4-) Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekillerin de iktidar partisi Ak Partinin Bakan, Başbakan ve yetkililerine sorup bir çoğuna bir türlü cevap alamadığı soru önergelerine haklı olarak eleştiri getirdiği TBMM’de olanları izleyip, aynı tavrı sizde Adalar Belediye Meclisi’nde Ak Parti Gurubuna mı uygulamaya çalışıyorsunuz? Yanlışı yanlışla mı düzelteceksiniz?

5-) Bu belgeleri gazetelerin ele geçirip yayınlaması yerine, ada halkının cebinden aldığınız vergilerle yaptığınız harcamaları Adalıların görebileceği panolara cevaplarıyla birlikte asmayı düşünmüyor musunuz? Bunu yapmak size çok zor mu geliyor?

Bir Meclis üyesine neden cevap verilmez

Bir Meclis üyesine neden cevap verilmez? Bir Meclis üyesine neden cevap verilmez? Bir Meclis üyesine neden cevap verilmez? Bir Meclis üyesine neden cevap verilmez?

Bir Meclis üyesine neden cevap verilmez?

Bir Meclis üyesine neden cevap verilmez

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*