“Biz Anadoluyuz” projesi

“Biz Anadoluyuz” projesi

İle paylaş:


Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve İçişleri Bakanlığı öncülüğünde hayata geçirilen “Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında Şırnak İli Uludere İlçesinden  İstanbul’a gelen 100 öğrenci 03-06 Mayıs 2018 Tarihleri arasında  Adalar İlçesinde misafir edildi.

Öğrencileri Büyükada ve Heybeliada da öğrenci velileri 3 gün boyunca misafir etti.

Öğrencileri Büyükada’da proje koordine ekibi karşıladı. Büyükada Saat Meydanında Ada halkı ve esnafın yoğun ilgisiyle karşılanan öğrencilere esnaf tarafından  dondurma ikramında bulunuldu. Öğrenciler “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında 04.05.2018 İstanbul Gezi Programı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlilerinin mihmandarlığında, Sultanahmet Meydanı ve Camisi, Ayasofya Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Gülhane Parkı, Topkapı Sarayı ve Miniatürk gezdirildi.  Ardından saat 18.00 da başlayan İstanbul Gençlik Festivaline katılan öğrenciler  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile sohbet ederek, günün anısına fotoğraf çekildi.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocuklara oyuncak dağıtmasıyla program sona erdi. Öğrenciler 06.05.2018 Pazar günü Sabiha Gökçen Hava Limanından Şırnak iline yolcu edildi.

“Biz Anadoluyuz Projesi”

İçişleri Bakanlığı tarafından 180 günlük eylem planı kapsamında “Biz Anadoluyuz Projesi”  hayata geçirildi. Proje kapsamında Doğu ile Güneydoğu Anadolu Bölgelerinden belirlenen 21 il’ den 15 yaş ve altı okul çağında olan 50.000 katılımcıya ülkemizin farklı şehirleri ziyaret ettirilerek iller arası kardeşlik köprüsü kurulması, ortak kültürel değerlerin paylaşılması hedeflenmekte…

İstanbul iline Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Hakkâri illerinden öğrenciler gönderiliyor. Öğrenciler THY sponsorluğu ile İstanbul’a taşınacak olup alandan alınıp gezi programı çerçevesinde gezdirilmeleri ve misafir edilmeleri İstanbul Valiliği tarafından organize edilmektedir. Kafileler aylık 1.000’er kişilik gruplar şeklinde gelecek ve 4’er ya da 5’er gruba bölünerek gezdiriliyor

İstanbul’u ziyaret edecek öğrencilerin illlerdeki ziyaretleri, konaklamaları, gezi programı ve ulaşımlarını planlamak ve hazırlık yapmak üzere çalışmalar tamamlanarak proje hayata geçirildi. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Kızılay, Yeşilay ve ÖNDER temsilcilerinin katılımı ile Yürütme Kurulu oluşturulmuş 18 Eylül Cuma günü ilk toplantı yapılarak genel hatları ile birlikte Çalışma Grubu oluşturulmasına karar verilmişti.

Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İstanbul’a gelen misafir öğrenciler İstanbul ve dolayısıyla ülkemizin kültür, turizm, tarih ve diğer değerlerini görebilmeleri ve bu bağlamda kültürel aidiyetlerinin oluşabilmesi için İstanbul ölçeğinde Valilik koordinasyonunda hummalı bir çalışma yürütüldü.

Yaklaşık 15 ay süresince devam edecek olan proje kapsamında her hafta olacak şekilde kafilelerin misafir ediliyor.  Bu belirlenen programa ek olarak kafilelerin ziyaret dönemlerine denk gelmesi durumunda ayrıca gezi programlarına çeşitli eklemeler yapılarak gelen misafirlerin daha memnun ayrılmaları sağlanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*