Bizde Atatürk’ün heykelini dikmeye talibiz

Bizde Atatürk'ün heykelini dikmeye talibiz

İle paylaş:


Bizde Atatürk'ün heykelini dikmeye talibiz

Bizde Atatürk’ün heykelini dikmeye talibiz

Büyükada’da çok ilginç gelişmeler oluyor. Con Paşa ile ilgili haber dizimize başlamadan önce yeri incelemeye gittiğimizde şok görüntülere şahit olduk. Büyükadanın en güzel sahil şeridine birileri beton kalıplar içinde kaideler yapıp üzerlerine at, ayı, domuz, zürafa belki dinazor, öküz heykellerini yerleştirmeye başlamış. Yer Çankaya 57 ile Yanaros Köşkü, diğer adıyla Troçki Evinin sahili…

14. İstanbul Bienali’nde tuzlu suyu keşfedin

Araştırmalarımız sonucunda  14. İstanbul Bienali’ne ulaştık. 14. İstanbul Bienali’nde, Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Kuzey Amerika’dan 80’in üzerinde katılımcının çalışmaları Boğaz’ın Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan 30’dan fazla mekânda gezilecek. TUZLU SU, müzelerin yanı sıra tekneler, oteller, eski bankalar, otoparklar, bahçeler, okullar, dükkânlar ve özel konutlar gibi kara ve su üzerindeki geçici yerleşim alanlarına yayılacak.

Güzel sanatı ve kültürel olayları desteklememek gibi bir misyonumuz olamaz. Ancak gazetecilik iç güdüleri burada başka bir şeyler dönüyor hissini bize verdiği ve gazeteciliğin ise olayları kurcalamak altında bir bit yeniği aramak gerçekleri ortaya çıkarmak olduğu bilincinde biraz karıştıralım dedik.

.İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve Koç Holding sponsorluğunda gerçekleşecek İstanbul Bienali arkasında sporsorlardan biri de Arkas Holding Lucien Arkası’ın olduğu iddia ediliyor. 14. İstanbul Bienali, 5 Eylül-1 Kasım 2015 tarihleri arasında Carolyn Christov-Bakargiev tarafından TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori başlığıyla bir dizi işbirliği içerisinde şekillenecek.

Sergi, Karadeniz’deki Rumelifeneri’nden Yunan mitolojisinde Altın Post’u arayan İason önderliğindeki Argonotlar’ın geçtiği, sekiz bin beş yüz yıl önce bir su kanalı olarak açılmış dar ve kavisli bir fay hattı olan İstanbul Boğazı’na, oradan da Akdeniz’e doğru, Bizans İmparatorluğu’nun düşmanlarını sürgün ettiği ve Troçki’nin 1929’dan 1933 yılına kadar yaşadığı Büyükada’ya uzanacak.

Adadaki diğer mekânlardan biri  ise, 1907-1908 yıllarında Ermeni bir tüccarın kızları için inşa ettiği, Troçki’nin sürgünde olduğu dönemde kısa bir süre yaşadığı tahmin edilen ve son zamanlarda Türkiye’de dizi çekimleri için kullanılan Çankaya 57 ile Yanaros Köşkü, diğer adıyla Troçki Evi.

Bienal mekânları arasında sadece Masumiyet Müzesi’nin girişi ücretli olacak. Bienale aralarında DAI Dilijan Sanat Girişimi – IDeA Vakfı, SAHA – Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi, Avustralya Sanat Konseyi, Mathaf: Modern Sanat Müzesi (Katar Müzeleri),  Acción Cultural Española (AC/E), Mondriaan Fonu, Kanada Konseyi, British Council, Henry Moore Vakfı, Culture.pl,İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Norveç Güncel Sanat Merkezi (OCA), Norveç Sanat Konseyi, Fondazione Sandretto re Rebaudengo, Schering Stiftung,  Fiorucci Art Trust, Schwarz Vakfı, Dena Çağdaş Sanat Vakfı, Outset Güncel Sanat Fonu ve Kadist Sanat Vakfı’nın da yer aldığı kurum, kuruluş, uluslararası fon sağlayıcı ve fon kuruluşları da destek veriyor. Bunların içinde Arkas Holding Lucien Arkas’ın da olduğu iddia ediliyor.

Troçki Evi sergi alanlarından biri ise önü neden hayvan heykelleri ile dolduruluyor.

Büyükadanın en güzel yerlerinden biri olan Troçki Evinin sahili neden hayvan heykelleri ile dolduruluyor. Buna kim izin verdi. Madem çeşitli etkinlikler adı altında sahiller katediliyor bizde 130 ada 5 parsel de yer alan ve önümüzdeki saatler içinde yazı dizisine başlayacağımız Con Paşa Köşkü’nün önüne Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bir heykelini dikmeye talibiz. Önüne gelen Büyükadanın en güzel yerlerini denizi doldurarak kendine arazi çıkarıp kendi parsellerine katmaya veya çeşitli etkinlikleri bahane ederek kendine bir krallık kurmaya çalışıyorsa  bizde yarı AKP’li yarı CHP’li Adalar Belediyesinin yapamadığını yani Atatürk’ün heykelini 130 ada 5 parselde bulunan Con Paşa Köşkünün önüne dikmeye talibiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün  heykeli Con Paşa Köşkünün şimdiki sahipleri olan Arkas Holding ile de tarihi bir bütünleşmeye de imkan sağlayacak!

Ayrıca üçüncü köprü yapılıyor bu köprünün yan yollarını çevre yollarını yapmazsan köprü ne işe yarar. Sergi adı altında yapılan amacı ise başka olan bu yere  inen yollar köşk sahipleri tarafından kapatılıp kendi parsellerine katıldığı  için vatandaş buraya uçarak mı inecek, denizden yüzerek mi gelecek veya helikopter servisi mi yapacaksınız?

Buralara bu heykelleri diken ilerleyen günlerde ben kültür hizmeti yapıyorum buraları bana ücretsiz kiralayın derse ne yapacaksınız? kısa bir süre önce Adalarımız bir lodos felaketi yaşadı aynı şiddette bir lodos tekrarlanırsa bu heykelleri kim koruyacak? Yoksa amaç başka mı?

Şükrü Abanoz

3 yorum

  1. Sayın gazete sahibi;boşa uğraşmayın bunlar sizin istedğiniz Atatürk heykeli için izin vermezler. Desenizki oaraya mantar dikecem izin için daha fazla şansınız var. Burgazadadaki Atatürk büstü çevresi çöp kamyon otoparkı yapılıyosa ortada Atatürk sevgileri bunların. CHP li Belediyede olması gerekir diye düşündüğünüz Atatürk sevgisi Adalar AKP li başkan zamanında daha itibarlıydı. Zaten izni bu sevgiyi düşünüpte istediğinizide düşünmüyorum yaa. İzin isteyeceğiniz makam da Belediye olmamalı. Oraları istediği gibi kullanan Arkas holdingin sahibi olmalı o belki kendi emellerini kamufle etmek için verebilir bak. O verirse belediye izin verir yoksa yok. Oralarda onun kanunu geçiyor besbelli sayın editör.Anlıcanız parayı veren düdüğü öttürüyor. Parası olmayan gariban adalılarında düdüğünü öttürüp ümüğünü sıkıyorlar .Doğru savcıya şikayete gidiyorlar. Adalarda düzen çok acıdır böyle. size Allah kolaylık versin size ayrıca helal olsun takiplerinize.Yoksa nerden haberimiz olacak akıllara zarar usulsüzlüklerden,kanunsuzluklardan. TşkLer

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*