Boğaz’daki Beyaz Ruslar 1919-1929

Boğaz’daki Beyaz Ruslar 1919-1929

İle paylaş:


Boğaz’daki Beyaz Ruslar 1919-1929

Türkolog Svetlana Uturgauri’den belgeser eser niteliğinde bir kitap
“Boğaz’daki Beyaz Ruslar 1919-1929” yayımlandı!

 

Moskova Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü’nün önde gelen bilim insanlarından olan ve yıllardır Türk tarihi, edebiyatı ve kültürü üzerinde araştırmalar yapan Prof. Dr. Svetlana Uturgauri’nin “Boğaz’daki Beyaz Ruslar 1919-1929” kitabı yayımlandı. Kitapta, 1917’de Çarlık Rusya’nın yıkılmasının ardından Türk topraklarına sığınmaya çalışan on binlerce Rus’un yaşama tutunma çabaları ve o dönemin siyasi olaylarını belgeleriyle aktarıyor.

Son yirmi yılda, ülkemizde devrim sonrasındaki Rus göçlerine olan ilgi oldukça arttı.
Uturgauri’nin yıllarca süren arşiv araştırmaları sonucunda hazırladığı ve belgesel eser niteliğindeki çalışmada, bu konudaki diğer çalışmalardan ayrı olarak Rusya’yı terketmek zorunda kalan ve Türk topraklarında tutunmaya çalışan sivil mültecilere daha fazla yer verildi.
Kitabın adındaki ‘Boğaz’ sözcüğü Türkiye’nin sembolü olarak kullanıldı. Çalışmada yalnızca İstanbul’daki değil, çevresindeki yerleşim yerlerinde olan Çanakkale ve Anadolu’daki “Beyaz Ruslar” da yer alıyor.

Türkiye’ye göç eden on binlerce Rus’un serüveni

Ülkelerindeki devrim sonrası Türkiye’ye yönelen on binlerce Rus, yabancı bir kültür, dil ve dine sahip bir ülkeye, kısa süre öncesinde Dünya Savaşı’nda muazzam bir yenilgiye uğrayan, üç ayrı iktidarın (Sultan, Kemalistler, İtilaf devletleri) hüküm sürdüğü, yıkım ve açlığın egemen olduğu, Türk-Yunan Savaşı’nın devam ettiği ve sonunda yaklaşık altı yüz yıllık feodal teokratik monarşiyi yıkıp modern bir devlet kuran ulusal kurtuluş hareketinin güçlendiği bir ülkeye düşmüştü.

Rusya Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü yayını olan ve Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini alan Svetlana Uturgauri’nin “Boğaz’daki Beyaz Ruslar” kitabı, Çarlık Rusya’nın yıkılmasıyla Türk topraklarına sığınmaya çalışan on binlerce Rus’un serüvenini dönemin tarihsel arka planıyla sunuyor. Temelini arşiv belgeleri, anı edebiyatı, Türk ve Rus yazarların araştırmalarının oluşturduğu kitapta, kullanılan materyallerin özellikleri korunarak not olarak açıklandı.
Türk tarihi, edebiyatı ve kültürü üzerinde çok sayıda kaynak kitabın yazarı olan ve 100’den fazla çalışması yayımlanan Türkolog Svetlana Uturgauri, Orhan Kemal, Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Leyla Erbil, Bekir Yıldız, Kemal Tahir gibi birçok yazarımızın da eserlerini Rusçaya çevirdi.
İlerideki çalışmalara zengin bir kaynak olmasının yanı sıra tarih sever okurlara aydınlatıcı nitelikteki “Boğaz’daki Beyaz Ruslar” kitabı, Uğur Büke’nin titiz çalışmasıyla Türkçeye kazandırıldı.

logo.2

Rus Arşivlerine göre

BOĞAZ’DAKİ BEYAZ RUSLAR 1919 – 1929

Svetlana Uturgauri

Boğazdaki Beyaz Ruslar 1919-1929

Rusya Bilimler Akademisi değerli Türkologlarından Prof. Svetlana Uturgauri’nin yıllarca süren arşiv araştırmaları sonucunda yazdığı belgesel bir eser “Boğaz’daki Beyaz Ruslar”.

1917’de Çarlık Rusya’nın yıkılmasının ardından Türk topraklarına sığınmaya çalışan on binlerce Rus’un yaşama tutunma çabaları ve o dönemin siyasi olayları belgelere dayandırılarak aktarılmakta. İlerideki çalışmalara zengin bir kaynak olmasının yanı sıra tarih sever okurlara aydınlatıcı olacağını düşündüğümüz bu eser, Uğur Büke’nin titiz çalışmasıyla Türkçeye kazandırıldı.

kitap önizleme

Künye Bilgisi

Yayın No 72
Yazar Svetlana Uturgauri
Kitabın Orijinal Adı Belıe Russkie Na Bosfore: 1919-1929 / Rusya Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü Yayınları
Çeviren Uğur Büke
Yayına Hazırlayan Hülya Arslan
Birinci Baskı Ocak 2015, İstanbul
Sayfa ve Kapak Tasarım Çağlar Yalçın
Özellikler Boyut 13.5 x 21 cm, karton kapak
Sayfa Sayısı 312
ISBN 978-605-4534-65-4
Fiyat 28 TL

Tarihçi Kitabevi

Web sayfamız için
tıklayınız

Diğer yayınlarımızı incelemek içintıklayınız

Bize Ulaşmak İçin

Adres:
Moda Caddesi 104/A Moda/Kadıköy

Telefon:
0(216) 418 68 86 – 0(530) 370 74 11

E-Posta:
info@tarihcikitabevi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*