Bozcaada’dan ilk tepki

Bozcaada'dan ilk tepki

Bozcaada’dan ilk tepki

 

Bozcaada’da referandum önerisine Bozcaada’dan ilk tepki geldi

 

Bozcaada’dan ilk tepki.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İdris Güllüce’nin Bozcaada’nın imara açılmasıyla ilgili ‘yerel halkla referanduma gidilsin, onlar ne isterse biz uyarız. Belediye başkanı ve halk bizim plana itiraz etsin gerekeni yapalım’ önerisini değerlendiren Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz referanduma sıcak baktıklarını söyledi.

 

Bozcaada’yı imara açmayı hedefleyen plan için binden fazla dilekçe ile itiraz yapıldığını söyleyen Yılmaz sözlerine şu şekilde devam etti:
‘’En baştan beri bu plan hazırlanırken hazırlanan planın içeriğinin halkla, yerel yönetimle ve buradaki sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşılması gerektiğini düşünüyoruz. Zaten bu planın Bozcaada gerçekleriyle örtüşmemesinin tek sebebi planlama aşamasında böyle bir hamlenin yapılmamasıydı. Referandumun hukuki bir karşılığı var mıdır onu araştırmak lazım. Bu tarz bir referandumun hukuki dayanağı var ise Bozcaada Belediyesi olarak zaten halkın istediğini yaparız. Daha önce hazırlanan 1/25 binlik plana ve yeni hazırlanan 1/100 binlik plana zaten belediye meclis kararıyla itiraz ettik. Bu itirazlar kendi aramızda ufak bir referandum yaptığımızı gösteriyor. Biz sonuna kadar halkın vereceği kararın arkasında olacağız. Bizler, ‘Bozcaada’da imar yapılmasın’ demiyoruz. Bu imar planında Bozcaada için bir takım tehlikeler içerdiğini fark etik. Biz bu tehlikeli noktalarda revizyon yapılmasını talep ediyoruz. Ben Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu revizyona sıcak bakacağını düşünüyorum.’’

Haber: İDRİS EMEN –

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz