Burgazadası’nda tencere tava hep aynı hava

Share

Adalar İlçesi’nde yapılan ve devleti milyonlarca lira zarar uğratan haksız uygulamalar Adalılar tarafından tepki çekiyor.

Burgazadası Kış Bahçeleri Mevkiinde bulunan yerdeki BEŞ KAGİR İKİ AHŞAP EV BİR AHIR niteliğindeki 17,281.00 m2 sahalı gayrimenkulün yaklaşık % 45 ine denk gelen bir kısmı Öztiryaki ailesi fertlerinden aile şirketleri namına Ağustos ayının son haftasında bir takım kişilerin devreye girerek kamu zararı oluşturularak muvazaalı bir şekilde el değiştirdi.

1990 lı yıllarda bu parsele Muhteşem Giray’ın koruma kurulu başkanlığı yaptığı dönemde 20 ye yakın bloklu site avan projesi onaylanmış ve o dönemdeki Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan dava sonucunda bu proje iptal ettirilmişti. Uzun yıllardan beri kanunlara aykırı bir şekilde emlak vergisi muafiyetinden faydalanan ve yakın zamanda bu oyun da bozulan gayrimenkul ile ilgili olarak ne işlem yapılacağı merak konusu

1980 li yıllara kadar yanındaki Avusturya kilisesi ile tek bir parsel olan gayrimenkul o zamanki mal sahibesi Vera Baver tarafından büyük bir parsel olan yer 2 parçaya ifraz edilerek habere konu 90 parsel sayılı BEŞ KAGİR İKİ AHŞAP EV BİR AHIR niteliğindeki 17,281.00 m2 sahalı parsel ile Bostan ve Kargir İbadethane vasfı ile 9198 m2 sahalı 91 no lu parsel olarak ifraz edilmiştir.Sahibesinin Avusturya uyruklu birkişiyi kendine evlat edinmesi ve ibadethane kısmını bu kişiye bağışlaması üzerine bu yere Avusturya Manastırı denilmektedir.

1990 yıllardaki muvazzalı kurul kararı  ve bu kararın eki olan çok bloklu proje o dönemki İBB tarafından yargıya taşınmış ve iptal edilmiştir.Parsel içinde halen metruk durumda olan eski eser yapılar ve eski eser olmayan bir takım kaçak yapılar bulunmaktadır.

1 yorum

  1. Demek ki cemiyet hayatında afili pozlar vererek,kamu kurumlarındaki yöneticiler ile resim çekerek sosyal medyada paylaşımda bulunarak bu işler hallediliyormuş.Çoklu mülkiyetteki bir parselde şahsi hisselerini kendi şirketlerine sermaye olarak satış yapmaları,bu satışı yaparken ödenmesi gereken tapu alım satım harçlarını avukatları devreye sokarak ödetmemeleri cemiyet içindeki değerlerini göstermektedir.Olay tüm resmi mercilerde detaylı bir şekilde incelenmektedir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*