DOLAR 13,36
EURO 15,168
ALTIN 793,536
BIST 2013,5
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Çok Bulutlu

Büyükada’da Arkeolojik SİT alanında tam gaz inşaat!

25.03.2021
A+
A-

İstanbul’da yada Türkiye’mizin herhangi bir ilinde, İlçesinde ikamet edenlerin hayalinde adalı olmak, Adalar’da yaşamak vardır.

Büyükada'da Arkeolojik SİT alanında tam gaz inşaat!-65515

Nasıl olmasın. Düşünsenize, yüzölçümünün %85’inin  mis gibi kokan çam ağaçları ile kaplı olduğu, eşsiz mimoza ağaçlarının ve akasyaların renk cümbüşü yarattığı Adalar orman tur yollarında yapılacak yürüyüşlerin, yazın yürüme mesafesindeki sahillerden denize girilmesinin, denizin, yosun, iyot kokusunun,  sabahları balıkçıların oltaları ile tuttukları ufak leğenler deki canlı balıkların, sabahları  araba gürültüleri ile değil de martı çığlıkları ile uyanmanın, hafta sonları ailece çay bahçelerindeki simit peynir ve çay ile kahvaltı yapmanın hayalini kurmak gayet doğaldır.  Cennetten bir köşedir adalarımız.

Büyükada'da Arkeolojik SİT alanında tam gaz inşaat!-65515

Ancak gelin görün ki Adalarımızda gün geçmesin illegal bir olay karşımıza çıkmasın. Büyükada Maden Mahallesi Şehzade Sultan Süleyman Han Bin Mehmet Han Vakfı’na ait 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olan, altında Kadınlar Manastırı, üzerinde bir plaj işletmesi olan, planlara arkeolojik sit alanı olarak işlenen 179 ada 10 parselde olanlar akılları durdurur nitelikte. Resimlerden anlaşılacağı üzere plaj, otel olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 15’e yakın oda yapılmış ve inşaat devam ediyor. Adalar Belediyesi de seyrediyor.

Yer, Gayrimenkul Eski eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun kararı ile 179 adanın üzerinde bulunan Eski Kadınlar Manastırı Diye Anılan Kalıntılar Aynen Korunması Gerekli Eski Eser olarak tescil edilmiş…

Büyükada'da Arkeolojik SİT alanında tam gaz inşaat!-65515

İstanbul 3 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı ile Büyükada 179 ada 10 Parsel hakkında yapılan inceleme ve değerlendirmede kiralanması ve satış talep edilen yerlerin imar planında bir kısmının arkeolojik yeşil alan, spor alanı, rekreasyon alanı ve bir diğer kısmının da deniz dolgu alanında kaldığı görüldüğünden kiralanması ve satışının uygun olmadığına karar verilmiş.

Ayrıca, Büyükada 179 ada 10 parselin bilimsel kaynaklarda bu alanda manastır olduğunun belirtilmesi ve gözle görülür mimari kalıntılara rastlanması göz önüne alınarak 2368 sayılı yasanı 6. Maddesine göre 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilmesine, buna göre Adalar 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planında revizyon yapılarak kurulumuza iletilmesine ayrıca 179 ada 10 parselde bulunan mimari kalıntıların korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesine, Maliye Hazinesi mülkiyetinde olan taşınmazın ilgili idaresi ve belediyesi tarafından işgal ve yapılaşmadan arındırılmasının sağlanmasına karar verilmiş…

Adalar Belediyesi neden ya da ne karşılığı bu gibi yerlere göz yummakta… Sahil parsellerindeki yüzme havuzları, rıhtımlar, iskeleler, plaj işletmeleri yasal değildir. Yasal kılıfa sokulması da mümkün değildir. Kamunun yani halkın faydalanması kanunlar ile güvence altına alınmış olmasına rağmen Adalar Belediyesi’nde tek bir zabıtanın tutanağı akabinde 3194 S.K (imar kanunu), 3621 S.K (Kıyı Kanunu) göre ceza ve yolların, sahillerin halkın kullanımına açılması yapılmamaktadır

Şükrü ABANOZ

YORUMLAR
 1. Büyükadali dedi ki:

  Gözlerime inanamiyorum

 2. Andrea dorya 1 dedi ki:

  Adalara tecavüz devam ediyor.İstanbul sözleşmesi iptal edildi. Tecavüz serbest.
  İptal eden akp tecavüz eden chp.

 3. LocAda dedi ki:

  Engin bey sağolsun bize sahip çıktı her şeyimizi yaptık.

 4. Ufak tefek Yalanlar dedi ki:

  Başınıza taş düşse Engin’den bileceksiniz.Burada Engin’in günahı ne ki? Bu parselde yapılanlar 1984 den beri devam ediyor.Kaç Belediye Başkanı ,kaç resmi kurum görevlisi geldi gitti düzen aynı düzen.Engin ne yapsın? Burası Recep Koç zamanında Adalar Spor Klubüne gelir elde etmesi şartı ile plaj yapıldı.daha öncesinde Büyükada Maden bölgesinin en güzel denize girilen yeri idi.Plaj açıldıktan sonra işler değişti.Önce plaj büyüdükçe büyüdü.Yanındaki yerde turistik tesis yapma hayalleri peydah oldu.Lozan anlaşması ile mütegayyip (kaçak) ilan edilen ,Mora isyanının finansörü galata bankeri 1961 de 3/380 sayılı gizli kararname ile vatan haini ilan edilen zarifiden kalan bu yer önce milli emlağa sonrasında da Sultan Süleyman Bin Şehzade Sultan Mehmet vakfına intikal etti. , evveliyatında sahte kontratlar ile kiralandı ,parçalara bölündü,tenis kortları,plaj,kayıkhane ve ufak tefek evler yapıldı.Yetmedi plaj diye başlayan yer her sene büyüyerek pansiyon otelciliğe başladı.Gerçeğe aykırı evraklar ile ruhsatlar verildi.Bütün bunlar olurken de çok önemli bir konu sümenaltı edildi.Şu anki plajın olduğu yerde yakın zamana kadar açıkta olan Büyükada aya yorgi kilisesinin deniz kaçış tünelinin ağzı ile bu alandaki antik liman kalıntıları ile 6. Yüzyıla tarihlenen imparatoriiçe Elen (İrini) tarafından oluşturulan kadınlar manastırı kompleksi parça parça yok edildi.Adalardaki en önemli arkeolojik sit alanı rant uğruna kurban edildi.Bu yerin üzerindeki kaçak yapılaşmadan arındırılarak tahliye edilmesi ve çoğu kaybolmaya yüz tutmuş arkeolojik kalıntıların açığa çıkartılması ile ilgili resmi kurum yazışmaları tozlu raflarda kaldı.Ortada o kadar büyük bir rant var ki hiçbir kurum bu kanunlara aykırı iş ve işlemlere dur diyemiyor.Sayın gazeteci Adalardaki belki de en önemli arkeolojik talan ile ilgili yapmış olduğunuz bu haberi inşallah konuyu araştırarak geniş bir şekilde ele alırsınız.

 5. İknâ Odası dedi ki:

  Yarın sabah mesai başlayınca kacak işleri yapanlar belediyeye gelirler.Engin başkanla çay içip durum değerlendirmesi yaparlar . İmar personeli daha önceki tarihte hazırlanmış olan yapı tatil tutanağını kaçak yere asar,daha sonra muhtarlığa da eski tarihli gibi teslim edilir.Nasılsa encümen kararları yayınlanmadığı için encümen girer mi girmez mi yoksa unutulur mu savcılığa suç duyurusunda bulunulur mu bunlar derin sorular

 6. Mülayim MUTEDİL dedi ki:

  HER KADEMEDEKİ YETKİLİLERİMİZ KIŞ UYKUSUNDA, HER TÜRLÜ KANUNSUZLUK, ÖZELLİKLE DE ADAMIZDA, KILIFINA UYDURULURSA HOŞ GÖRÜYLE KARSILANIYOR, MAALESEF.

 7. GÖTÜRRRRRRR dedi ki:

  İlçe Başkanı Ercan’a indirme yapılmış. İmar Hüseyin’e de indirme yapılmıştır. Adamlar ful time çalışıyor. Ey kamu yöneticileri siz ne iş yaparsınız?

 8. andrea dorya 1 dedi ki:

  Böyle CeHaPe’ye böyle ilçe başkanı, böyle belediye başkanı, böyle meclis üyeleri (şimdilik iki kadın ve bir erkek üye hariç)

 9. Muamma dedi ki:

  Ercan yemiş,engin yemiş,huso yemiş, erdem ‘in dünyadan haberi yok vanspor tam gaz işi devam ettiriyor , kudeb kurul işi izliyor bakalım vakıflar nasıl bir tepti gösterecek

 10. Deniz dedi ki:

  Kadınlar Manastırının gün yüzüne çıkarılıp turizme kazandırılması gerekiyor. Tabi geriye ne kaldıysa. Üzerindeki bu plajı kaldırıp. Gördüğüm kadarıyla büyük bir parsel. Daha kimbilir üzerinde ne hukuksuzluklar vardır. Bu gibi milletin, devletin yererine kiralama altında çöken kişileri bu adadan uzaklaştırmak gerekir. Bunları gören diğer kişiler cesaret alıp Adaların her tarafına böyle oluşumlar yapıyor. İş işten geçmeden önlem alınması gerekiyor…

 11. Manastır dedi ki:

  Adamların adada işgal etmedikleri milli emlak ,vakıf yeri kalmadı.Her sene 5 – 10 tane yer alıyorlar.Ne vergi kaydı var ne hesap soran var.Bu arsa milli emlaktayken boşaltılması için tebligatlar yapılmıştı.Vakıfların konudan haberi olmaması imkansız.bunlar kadınlar manastırının üzerine yaptıkları bu işleri ört bas etmek için din bile değiştirirler.

 12. Abidin dedi ki:

  Bugün plaj ruhsatı iptal edilen bir plaj sahibi (A…..) Başkan Yardımcısı Engin Çelik’in arkasından ana avrat küfür etti. Tabi plaj ruhsatı vereceğim diye avanta alıp plaj ruhsatını iptal edersen küfürü yersin. Engin kardeş, avantalarla aldığın AUDİ Q7 Jipini sat avantaları geri iade et sana tavsiyem

 13. andrea dorya 2 dedi ki:

  Adalar ilçesindeki siyasi partilerin ilçe başkanları(DSP ilçe başkanı hariç) siz ne iş yaparsınız?
  Bakın Adile (Naşit) teyzeniz size sesleniyor:He he he he!
  Ercan, Ayşe, Sina, Suat kuzucuklarım uyku saati bitti, sabah oldu horozlar ötmeye başladı.Uyanın artık. Bakın Murat’a erkenden işinin başında. Biraz feyz alın Murat’tan. Aferin Murat sana! He he he he!
  Bütün partilerin ilçe binaları teşkilatları var ama icraat yok. DSP’nin ilçe binası teşkilatı yok ama icraatlar mükemmel.
  Bütün partilerin ilçe başkanları, ilçe teşkilatları, kadın kolları, gençlik kolları bir yana Murat Pekin bir yana. Dışardan baksanız DSP diye bir parti yok ama aslında siz yoksunuz hepiniz tabela partisi olmuşsunuz. İyi ki Murat Pekin var.

 14. Götürrrrrrr dedi ki:

  Buraya 1.3 MİLYON ceza kesilmişti. Ne oldu para ödendi mi? Ey imar müdürü cevap ver. Buraya kesilen cezaya ne oldu! Yapılan illagal binalar, otel odaları ne oldu? Yıkıldı mı? Yapanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu mu? Yoksa indiragandi mi oldu!