Büyükada’da Cumhuriyet kutlamaları Fener Alayı ile taçlandı

Büyükada'da Cumhuriyet kutlamaları Fener Alayı ile taçlandı

Büyükada’da Cumhuriyet kutlamaları Fener Alayı ile taçlandı

 

Adalılar,Ermenek’te yaşanan maden kazasının burukluğu içinde geçen Cumhuriyet Bayramı’nı akşamki fener alayına buluşarak kutladı. Büyükada Saat Kulesi’nde toplanan kalabalık bir topluluk,Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’ın önderliğinde Fener Alayı gerçekleştirdi.Bayraklarla süslenen özel yolcu motoruyla Kınalıada, Burgazadası ve Heybeliada’dan Büyükada’ya gelen Adalılar, Saat Meydanı’nda toplanarak Cumhuriyet yürüyüşünü gerçekleştirdiler.

Ellerinde Atatürk posterleri olan adalılar ışıklar eşliğinde Büyükada’da cadde ve sokaklardan geçerek Atatürk Meydanı’nda  toplandı.Burada Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç bir konuşma yaptı.Konuşmadan sonra Fener Alayına katılan adalılara sucuk ekmek ikram edildi…

Atilla Aytaç’ın konuşması

 

Cumhuriyetimizin 91. Kuruluş yıldönümünü kutlarken hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum. Ulus olarak coşkulu ve sevinçli olmamız gereken bugünde ne yazık ki üzücü birçok olayı da yaşamak durumundayız. Son olarak Karaman Ermenek’te, yerin 300 metre derinliğinde mahsur kalıp hala kurtarılmayı bekleyen 18 yurttaşımız için ulusça derin bir üzüntü yaşıyoruz. Bu nedenle tören programımızın bir bölümünü iptal etmiş bulunuyoruz.
Sevgili yurttaşlarım, Tarihimizin en büyük devrimci hareketi; Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından 29 Ekim 1923’te Türkiye cumhuriyetinin ilan edilmiş olmasıdır. İsmet İnönü’nün dediği gibi, “cumhuriyetin ilanı büyük bir rejim değişikliğidir.
Cumhuriyet idaresi ülkemizde demokrasinin ve çağdaşlığın yolunu açarak, aydınlanma devrimlerini gerçekleştirerek laik, demokratik ve sosyal hukuk devletinin oluşumunu sağlamıştır.
Böylesi bir ortamda gelişen ve kalkınan Türkiye cumhuriyeti, ülkenin ve ulusumuzun birliğini, bütünlüğünü koruyarak, 91. Yılına erişmiş bulunmaktadır. Ancak, günümüzde bütün bu kazanımlarımızın kaybedilmesi konusunda çok ciddi kaygılarımız vardır.

 

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’ın konuşmasının tamamını video dan izleyebilirsiniz…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz