DOLAR 6,766
EURO 7,5779
ALTIN 370,883
BIST 109503,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Büyükada’da Sinan Çetin filmi! “Adalar’da Encümen Kıyağı”

24.09.2019
A+
A-

Ünlü yönetmen Sinan Çetin Büyükada’da yaptığı imar usulsüzlükleri ile sanata ayrı bir boyut kazandırdı.

Büyükada Nizam Mahallesi 126 ada 54 parsel sayılı taşınmazın proje harici mevzuata aykırı olarak 20 m² teras ( Çatı Arasında) olmak üzere kayıkhane olan yeri sauna, tuvalet ve yüzme havuzuna çevirip toplamda 90 m2 yaşam alanı yaratan Çetin, filmlerinde verdiği toplumsal mesajlara “Encümen Kıyağı” mesajını da ekledi.

Parselinde oluşturulan teras haricinde KUDEB’den izin alınmadan basit onarım tadilat kapsamında çalışmalar yaparak kayıkhane olan yeri yaşam alanına çevirmiş.

Nisan 2019 ayının ilk haftasından itibaren hummalı bir şekilde tadilat işlerine başlanan ve inşaat yasağının başlaması ile beraber faaliyetlerine iyiden iyiye hız verilen 126 ada 54 parsel yerde etraftan gelen yoğun şikayetlere üzerine tutanak tutulan yere uygulanan encümen cezası ise Yeşilçam filmlerine taş çıkartacak şekilde. Aynı yerde 90 m2 bir yaşam alanının fiyatı aşağı yukarı 1 Milyon Dolar olan yere komik bir encümen cezası kesilmesi ise encümende görevli olanların film çekmeye Sinan Çetin’den daha yetenekli olduğunu gösteriyor.

2018 yılı içinde icradan satışı gerçekleştirilen ve icra ilanında tüm durumu resimler ve bilirkişi raporu ile kayıt altına alınmış olan yerdeki parsele tutulan tutanaklar en ufku geniş senaristlere bile parmak ısırtır.

YORUMLAR
 1. Mustafa dedi ki:

  Savcılık bu yazıyı ihbar olarak düşünüp derhal soruşturmayı başlatmalı.

 2. Encümen dedi ki:

  Bu büyüklükte kaçak yapılaşma için 2 ayrı encümen kararı ile 12.000 TL encümen cezası kesilmesi bu yer hakkında hiçbir şey yapılmayacağının en büyük göstergesidir.Olayı başından beri anlamaya çalışalım.2018 yılı içinde icradan satışa çıkan ve adliyedeki dosyasında satış anındaki durumunun gösteren resimler ile bilirkişi raporu mevcuttur.Bu yer 1 parsel içindeki 2 adet ikiz villadan 1 tanesidir.Cezaya konu yapı kaçak bodrum kat,zemin kat ve 1.kattan ibaret triblex bağımsız bölümden oluşmaktadır.Üzerine kaçak çatı katı ilave edilmesi yapının tamamını etkileyen bir durumdur.Kayıkhane üzeri alan denilerek kayıkhanenin yasal bir alan olduğu izlenimi verilmiştir. Kayıkhane kaçaktır ve 2 katlı hale getirilmiştir.Bu yer ile ilgili olarak İBB KUDEB e başvuruda bulunulmuş ve KUDEB tarafından olumsuz rapor verilmiştir.Bunun üzerine Nisan 2019 tarihinde belediye içindeki meclis üyesi,başkan yardımcısı ,imardan ve zabıta biriminden bazı kişiler vasıtası ile işe yol verilmiştir.Yapılanlar ayyuka çıkınca önce göstermelik 1.encümen cezası kesilmiş akabinde şikayetler devam edince göstermelik 2. Encümen cezası kesilmiştir.Tüm bu yapılanlar başkanın bilgisi dahilindedir.Bu yer ile ilgili olarak ilgilisi çok yoğun bir para trafiği yaşamıştır.Yok eğer bu yazılanlar gerçeğe aykırı ise belediye gereğini yapıp kaçak yerlerin yıkımını sağlamalıdır.Ayrıca yapılan tüm kaçak inşai faaliyetler için gerçek hesaplamalar ile encümen cezası kesilmeli ve kamu zararı oluşturulmamalıdır.Bunlar yapılmadığı sürece belediye başkanı,başkan yardımcısı,encümen üyesi,zabıta ve imar biriminde görev yapanlar zan altında kalır.

 3. andrea dorya dedi ki:

  Savulun Rüzgar Çetin geliyor.
  Büyükada sokakları tehlike altında.
  Trafik canavarı Rüzgar Çetin’den Tanrı bizi korusun.

 4. ANDREA DORYA dedi ki:

  İLÇE BAŞKANI ARANIYOR
  Atatürk meydanına rüşvet karşılığı çadırlar kuruluyor.
  Sinan Çetin kaçak tripleks villa yapıyor.
  Adaların sembolü faytonlar tarihe karışıyor.
  Yaz boyunca ertelene ertelene işporta tezgahları sezonu tamamladı.
  Çöp yığınları bugüne kadar olmadığı oranda yığıldı.
  Siyasi partilerin ilçe başkanları nerde?
  Hadi Ercan başkan delege seçimleri ile meşgul diğer ilçe başkanları nerede?

 5. Zafer antal dedi ki:

  Yer 1.000.000 dolardan daha fazla değerli ama dahada ucuza aldı. Ben o evi satan emlakçı zafer antal ım büyükadada. Bu haberde biraz abartı var evin bende eski resimleri var ve metruktu harebeydi. Teras falan açılmış diyorlar o teras zaten vardı hatta bu villa birleşik bitişik 2 villadan oluşuyor ve yanındaki villa ile aynı hatta 2 villanında terası var. Kayıkhane çok büyüktür bu yalının orayı kayıkhane olarak kullanmıyor önüne cam taktırdı masa sandalye koydu öğrencilerine ders vermek için tasarladı yani orjinal halinde şu an ve çokta şık oldu. Dediğim gibi eski fotoğrafları ile karşılaştırabiliriz bende mevcut. Belediyedeki imar mafyası rüşvet alamadığı için böyle haberler yayıyorlar doğru değildir bu anlatılanlar. Çankaya 64 teki tarihi konak yıkılıp apartman yapıldı 6 daireli Ona niye itiraz edilmedi ünlü diil ya sahibi ondan heralde. Böyle yıkılıp yapılan düzinelerce taşınmaz var adalarda ama sinan çetin ünlü diye göze battı heralde. Yasa dışı hiç birşey yoktur sinan çetinin yalısında