DOLAR 7,4263
EURO 8,9523
ALTIN 409,325
BIST 1538,04
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Az Bulutlu

Büyükada’da sinema etkinliği adı altında koronavirüs skandalı!

17.07.2020
A+
A-

Büyükada eski Fayton Bekleme Meydanı’nda Adalar Belediyesinin dün düzenlediği sinema gösterimi altında yapılan etkinlikte koronavirüs önlemlerine dikkat edilmemesi tepkiyle karşılandı.

buyukada'da-sinema-etkinligi-adi-altinda-koronavirus-skandali!

Büyükada Fayton Bekleme Meydanı olarak da bilinen alanda dün bir sağlık skandalı yaşandı. Sinema gösterimi adı altında adaya giren 10-15 kişinin belediye ile ortak düzenlediği etkinlikte koronavirüs önlemlerinin hiçe sayılması, belediye eliyle koronavirüs salgınının artmasına imkan sağlanacak ortamların oluşturulması adalılar tarafından tepkiyle karşılandı.

Ayrıca Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün etkinlik önce yaptığı konuşmasında bu alan faytoncuların demesi de kafalarda soru işaretleri bıraktı. Bilindiği üzere alanın bir bölümü devletin bir bölümü ise birkaç kişinin özel mülkiyetinde. Etkinlik yapılırken bu kurum ve şahıslardan izin alındı mı? Bu da ayrı bir soru.

buyukada'da-sinema-etkinligi-adi-altinda-koronavirus-skandali!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi esas alınarak alanın bünyesinde bulunan tüm bölümlere ilişkin temizlik/hijyen uygulamaları ve süreçleri, ziyaretçi / seyirci / katılımcı / personelde hasta, semptomlu, şüpheli durumların varlığı ve acil hallerde ulaşılacak/yönlendirilecek kişi/kurumları, hastalık belirtileri gösteren ziyaretçi/seyirci/katılımcıya personelin yaklaşımını ve bu kapsamda alınacak önlemleri belirlemek üzere ‘Eylem Planı’ hazırlandı mı?

Planı uygulamaktan ve uygulamaları denetlemekten sorumlu personeller belirlendi mi?

Alanda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ziyaretçi / seyirci / katılımcı kabulü yapıldı mı? (Resimlerde bunun yapılmadığı görülüyor)

Ziyaretçi /seyirci/katılımcıların Kovid-19 tedbirleri ve uygulamalarına ilişkin bilgilendirilmeleri amacıyla alana girişte ve kolayca görülebilecek yerlerde uyulması gereken kurallar için görsel/yazılı bilgilendirme panoları asıldı mı?

Ziyaretçi/seyirci/katılımcılara, girişte termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulandı mı?

Ziyaretçi/seyirci/katılımcıların alana maske ile girmeleri ve alanda bulundukları süre boyunca maske takmaları sağlandı mı? (Resimlerde buna da uyulmadığı görülüyor.

Alana girişlerde el antiseptiği bulunduruldu mu? Ziyaretçi / seyirci / katılımcıların ellerini antiseptikle temizlemelerinden sonra girişleri sağlandı mı?

Alanda oturma grupları seyrekleştirilerek ve araları açılarak yerleştirildi mi? Kapasite her 4 metrekareye bir kişi olacak şekilde belirlendi mi? Toplantı düzeninde oturum alanı iki kişi arası 1 metre mesafe bırakıldı mı? (Hiçbirine uyulmadığı görülüyor)

Alan etkinlik başlama saatinden en az 30 dakika önce hazır hale getirildi mi? Etkinlik başlama saatinden önce alana kademeli olarak misafir alımlarının başlatılması sağlanarak kalabalık oluşumu engellendi mi?

Seyirci koltuklarında kişiler arası her yönden bir koltuk boşluk bırakılarak, Alan kapasitesinin yüzde 60’ını aşmamak kaydıyla sosyal mesafe planına uygun oturma düzeni sağlandı mı? (Uyulmadığı görülüyor)

Konserler, gösteriler ve temsiller; sahne büyüklüğüne göre sosyal mesafe kurallarına uyularak daha az sanatçı ile icra edilebilecek eserler arasından seçildi mi?

Kimsenin kültür ve sanat etkinliklerine bir diyeceği yok. Ancak herkesin sağlık için alınan kurallara uyması gerekiyor.

Unutmayalım… Her şeyin başı sağlık…

Şükrü Abanoz

YORUMLAR
 1. Emir Kusturica dedi ki:

  Belediye resmi bir kamu kurumu ki bu kurumun içindekiler devletten maaş ve özlük hakları alan kamu personeli olmaları gerekirken bunlar ne yapmışlar ; organize suç örgütü kurmuşlar hem de nasıl bir suç örgütü içinde yok yok. Öncelikli olarak başkanın “bu meydan faytoncularındır” cümlesi başlı başına yalandır.Böyle bir cümleyi söylemesi seçim zamanı “Adalar’a deniz getireceğim” demesine benzemez .Kanuni yaptırımları çok ağır olur.Büyükada fayton meydanı denilen yerde milli emlağın,Vakıfların,İBB ‘nin ve başkan bilmese bile Adalar Belediyesinin ve çok sayıda özel kişinin parselleri bulunmaktadır.Başkanın bu meydanı faytonculara atfetmesi kendi başına veya belediye meclisi ile İBB meclisi ve başkanının bile karar veremeyeceği bir anayasal hak olan mülkiyet durumudur.Devamında bu alanda açık hava sineması işletilmesi için (Tanıtımlarda ücretli olduğu ve adalar Belediyesi ile meşhur! yönetmenin ortaklığında işletildiği ilan edilmiştir) gerekli olan başvurular yapılarak resmi mercilerden kanuni izinler alınmış mıdır? Böyle bir müracaat var mıdır? Ve açıkhava sineması olması gereken yerde bulunması gereken tedbirler alınmış mıdır? Yoksa bununla ilgili de meclise önerge mi verilecektir? Pandemi şartlarında resimlerden görüleceği üzere sosyal mesafe ve hiçbir hijyen,sağlık tedbiri alınmayan bu yerin sorumlu mesul müdürü var mıdır? İleri de olumsuz bir durum olması halinde bunun hesabını kim verecektir? Meşhur yönetmenin adaya geldiği günden beri (yaklaşık 4 ay) yaptığı gayri kanuni iş ve işlemlerden belediyenin bilgisi var mıdır? Bu gösterimi yapılan ve ticari faaliyet olan sinema işletmesinde gösterimi yapılan telif eseri filmlerin yapımcısı ve distribütöründen yasal izni var mıdır? Yoksa nasıl olsa film kült biz de hard gireriz diye mi düşünülmektedir?

 2. Adali dedi ki:

  Resmi merciiler arastirmali

 3. Parazit dedi ki:

  Film gösterimleri ile ilgili facebook paylaşımlarına yapılan yorumlara belediye adına cevap verenler bu cevapları kafaları kıyakken mi yazıyorlar ? İnsanlarla dalga geçme hakkını kendilerinde nasıl buluyorlar? Belediye bu çıkar amaçlı suç çetesinin kimlerden oluştuğunu biran önce sosyal medya hesaplarında isim isim açıklasın .Nerede sosyal ve şeffaf belediyecilik?

  1. Sabırlı dedi ki:

   Suç çetesi belediyenin ta kendisi…elebaslari belli biraci denilen zat.baskan ve avanesi zabıta müdürü denilen zat ,imar md.daha daha kimler var bunları kolladigina inanmak istememe rağmen ilçe başkanı bile bulaşmış durum da size kendilerini nasıl açıklasınlar.

   1. Ayyaş ve avanesi dedi ki:

    Doğru lafa ne demeli