DOLAR 12,7403
EURO 14,4459
ALTIN 732,967
BIST 1808,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Yağışlı

Büyükada’da yapılan kaçak “İTFAİYEKONDU” yıkıldı

23.09.2014
A+
A-

Büyükada'da yapılan kaçak "İTFAİYEKONDU" yıkıldı

 

Büyükada’da yapılan kaçak depo yıkılmaya başlandı

 

Büyükada ön kapısı Kumsal sokak 64/1 ve arka kapısı Deniz Kulübü sokak 15/1 numaradaki 223 ada, 37 parsele dükkan yapılması için  22.11.2011 tarih ve 480 sayılı Encümen kararı  ile geçici yapı yapılması kararı oybirliği ile alınan, Encümen Üyeleri Ali TOKDEMİR, Raffi Hermon ARAKS, Ahmet DOĞAN ve Sumru SÜSLÜ bu kararı imzalanan  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca 2 şubat 2012 tarihinde gönderilen yazıda “uygulanmasına göz yumularak, ticari maksatlı meşrubat ve alkollü içecek deposu inşa edildiği, aynı zamanda söz konusu yapının SİT alanında kaldığı, bu münasebetle Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa aykırı olacak şekilde ve ilgili Kuruldan izin alınmaksızın inşa edilmesine göz yumulduğu” ile “ İmar Müdürlüğünüzün imar mevzuatına aykırı olan kısmın yıkımından imtina ettiği” yazan ve aynı yer için İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nin 2012/614 esas ile 2012/2866 sayılı kararında “37 parsel üzerinde geçici yapı izni verilmesine dair dava konusu Encümen Kararı’nda hukuka uyarlık bulunmamıştır” ve “Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline” oy birliği ile karar verilen kaçak depo  Adalar Belediyesi yeni yönetimi tarafından yıkılmaya başlandı. 

Adalar ilçesi Büyükada kumsal caddesinde bulunan ,eski1/5000 ölçekli nazım imar planında,bir kısmı yol,bir kısmı yeşil alan olan ve altından İSKİ boruları geçen alan,eski sahibinin yıllar yılı boşu boşuna bir şey yapmadan vergi ödediği cûzi miktarda arsasını  satarak elden çıkarttığı yer,İBB imar ve şehircilik müdürlüğü planlaması tarafından hazırlanan,5 numaralı KTVKK kurul üyesi,Adalar Belediyesi temsilcisi olan Sumru Süslü tarafından da imzalanan nazım imar planında,bir kısmı belediye hizmet alan,bir kısmı ise konut alanına alınmıştı.

Yeni sahibinin işbirliği ile eski  belediye yönetimi  ikna olmuş ve itfaiyenin hemen yanına itfaiye araçlarının hareket alanını daraltacak şekilde ve en önemlisi itfaiyenin tüm itirazlarına rağmen yasalara uygunmuş gibi gösterilerek Büyükada 223 pafta 32 ada 37 parsel sayılı yere 22.11.2011 tarih ve 480 sayılı ENCÜMEN KARARI ile 250 m2 arsaya 250 m2 geçici yapı izni verilmişti.

Oysaki Adalar’da koruma kurulu tarafından alınmış bulunan ilke kararı ile Adalar’da geçici yapılanma koşulları yasaklanmıştır.Bu bilindiği halde eski İmar ve Şehircilik Müdürünün imzası ile karar alınmak üzere encümene havalesi,eski teknik başkan yardımcısı ziraat yüksek mühendisi Mürsel Ayrancı tarafından eski Belediye Başkanı Dr.Mustafa Farsakoğlu’na uygun görüşle sunulmuştu.Eski Encümen Ali TOKDEMİR, Raffi Hermon ARAKS, Ahmet DOĞAN ve Sumru SÜSLÜ  tarafından oy birliğiyle alınan karar,eski Belediye Başkanı Dr.Mustafa Farsakoğlu tarafından onaylanmış ve yürürlüğe alınmıştı.Encümende yer alan seçilmiş üyelerde bu karara itiraz etmemişlerdi.

YORUMLAR

 1. ekremkara dedi ki:

  sayın adagazatesi

  öncelikle eski yönetimin yaptığı vurgunları sahtekarlıkları böyle çıkardığınız için adalılar olarak size teşekkür ederiz.
  Bu konuda kurul onayı olmadan nasıl buna izin verirler.Adaların savcıları mutlaka gerekeni yapacaktır. Bu konuda r…. alarak İ…. U…a izin verirken nerdelerdi.Eski başkan ve yalakası S…. hanım hala neden yargılanmıyor….

 2. Kaçakçı dedi ki:

  Evet doğru bugün belediyenin karşısındaki yere ruhsatı verdiler. Kaçak bu adamların hayat tarzı olmuş. Hiç utanmalarıda yok. İşine gelene ver işine gelmeyene verme. Aytaç unutma biri yer biri bakar kıyamet bundan kopar. Çukur haberdeki bu yerden ceza aldı. İkincisi yolda hadi hayırlısı. Bu herifin avukatı adaların meşhur kıl avukatı. Ne olacak Adalar’da muhalefet yok. Ak Parti diye bir parti hiç yok. Seçim zamanı hangi suratla gelip oy isteyecekler merak ediyorum. Adalar maalesef suç merkezi oldu.

 3. temizlikçi dedi ki:

  bu adamlar çok akıllı Yaşar gitti hala imar şefi akıllanmadı mı?. bir kaçak binaya nasıl KISMİ RUHSAT VERİLİR. hangi kanunda var.BU KADARMI CAHİLLER.KAÇAK YAPIYA RUHSAT VEREMEZLER.Bunlar belediye BABALARININ YERİMİ..diye sorasım geliyor ama birde bakıyorum Başlarındaki adam fetöya belediyeyi satmış..herhalde müfettiş yeniden adalara girer……
  Ya bu arada YAŞAR DİYE BİR VEZİR VARDI NE OLDU.BİRDEN HASTA OLDU GİTTİ. hep aklıma geliyor…ama işte soruşturmalar gizli yürütülüyor. daha sonra açıklayacağız.