DOLAR 7,6716
EURO 8,9224
ALTIN 458,972
BIST 1124,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu

Büyükada’daki ahırlardan tonlarca pislik çıktı! Suçlu kim?

21.01.2020
A+
A-

Büyükada’da bulunan atların kaldığı ahırlardan tonlarca pislik/atık çıktı. İBB’nin temizlik çalışmaları devam ediyor.

Büyükada'daki ahırlardan tonlarca pislik çıktı!

Hatırlanacağı üzere 105 atın RUAM hastalığı nedeniyle itlaf edilmesinden sonra Adalar’da 3 ay süreyle faytonlar durdurulmuş, at giriş çıkışı yasaklanmıştı.

İstanbul Valiliği Adalar ilçesindeki atlarda tespit edilen Ruam hastalığı sonrası İl Mahalli Çevre Kurulunu Olağanüstü Toplantıya çağırmış, toplantıda önemli kararlar alınarak Faytonlar 3 ay süreyle yasaklanmış ve İBB’ye bağlı çalışanlar tarafından düzenli periyotlarla fayton durağının dezekfektan işlemi başlamıştı.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) şimdi ise ahırların temizliğine başladı. Resimdeki çıkarma gemisine yüklenen tonlarca pislik/atık yanısıra önceden iki çıkarma gemisinin daha pislikleri/atıkları anakaraya çıkardığı belirtiliyor. 25 ton pislik/atık gibi bir rakam konuşuluyor. Bu sadece Büyükada olan pislik/atık miktarı, İBB bugün ve yarın diğer Adalar’da temizlik yapmaya devam edecek

İBB çalışıyor Adalar Belediyesi seyrediyor!

Gemi gemi anakaraya gönderilen 25 ton pisliği/atığı görünce şu soruyu sormak gerekiyor.

Bunca zaman bu temizlik neden yapılmadı?

Adalar Belediyesinin asli görevi nedir?

Bir belediyenin yapması gereken en önemli hizmet nedir?

Adalılardan niçin vergi alıyorsunuz?

Sizin de aklınıza hemen geldiği üzere cevap tabi ki “TEMİZLİK” Bir belediye asli görevini yerine getiremiyorsa orada bulunmasının anlamı nedir? Bir belediye başkanı, düşünün ki ada tarihinin en önemli toplantısında (Cumartesi günü faytoncularla yapılan toplantı) “yurt dışından misafirlerim var” diyerek salonu terk eden, belediyesine bir gün gelip haftanın çoğu zaman nerede olduğu bilinmeyen belediye başkanından bu sorunların çözümünü beklemek bir hayal olduğunu söylemek çok yanlış olmaz sanırım. Bu eleştirilere bir önceki dönem belediye başkanı da dahil. 25 ton ve daha da artacak pislik/atık…

Şimdi hemen şöyle bir savunma geleceğini duyar gibiyiz: “Ahırlar İBB’ye bağlı” (Ak Parti dönemi de dahil) Yok arkadaş artık adalılar bu laflara inanmıyor. Adalar Belediyesi olarak Adaların temizliğinden sorumlusunuz. Adaları yönetiyorsunuz. Bu pislik/atık sizin suçunuz. Pisliklerden atlara bulaşan RUAM hastalığı sizin suçunuz. Atların itlaf edilmesi sizin suçunuz. İnsanların Büyükada’ya indiğinde at pisliğinin kokusunu içine çekmesi sizin suçunuz. Hiç başka yere suçu, ihmali vs. aramayın.

ADALAR BELEDİYESİNİN HİZMET KUSURU

Bir suçlu varsa, yıllardır fayton duraklarını yıkamayan dezenfekte etmeyen, ahırları temizlemeyen her an başlayabilecek salgın hastalıklara davetiye çıkartan Adalar Belediyesidir.

Adalar yollarının at pislikleri ile dolu olduğunu görmesine rağmen önlem almayan, aldırmayan, belediyenin asli görevi olan Temizlik Hizmetlerini gereğince yapmayan ve ahırlardan çıkan resimde görünen tonlarca pisliğin/atığın suçlusu Adalar Belediyesidir.

Ciddi bir ihmal yapılmıştır. Temizlik hizmetleri layıkı ile yapılmış olsaydı RUAM salgınıda olmayacaktı. Belediye asli görevi olan temizlik hizmetlerini gereği gibi yapmamış, salgına davetiye çıkartmıştır.

Bu sonucun Adalar Belediyesinin Temizlik Hizmet Noksanlığından, yani ADALAR BELEDİYESİNİN HİZMET KUSURUNDAN  olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İBB’Yİ TEBRİK EDİYORUZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesini (İBB) ve Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu kutlamak gerekiyor. Yıllardır kanayan bu sorunu taşın altına elini sokarak çözmüştür. Artık Adalar’da faytonculuk tarihe karışmıştır. Şimdi faytonlarda çalışan ve evine bu işten ekmek götüren emekçilerin mağdur edilmeden olaya nokta koymanın sırası gelmiştir. Tabi bu sorun Adalar Belediyesi ve kifayetsiz başkanı ile olacak gibi görünmüyor. Zaten bu sebeple olsa gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tek başına bu sorunu üstlenip çözüm için gerekli hamleleri yapıyor…

İLGİLİ HABERLER

YORUMLAR
 1. onur dedi ki:

  Şahane bir analiz ,içimden geçenleri yazmışsınız .
  Bir tek faytoncular kısmına katılmıyorum,onlarada gerekli ücret ödendi.
  Büyük bir çevre ve hayvanlara eziyet sorunu ortadan kaldırılmıştır.
  Harcanan her kuruş helal olsun.
  Teşekkürler sayın İmamoğlu.

 2. andrea dorya dedi ki:

  İBB-AKP el ele !!!!!
  Kanal İstanbul’da gırtlak gırtlağa gelen İBB ve AKP fayton mevzubahis olunca nasıl dudak dudağa geldi ?
  Ah rant sen nelere kadirsin.
  Bugün win-win seçim zamanı bakalım nereye vın-vın ?