DOLAR 6,9338
EURO 8,2152
ALTIN 449,295
BIST 1087,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

Büyükada’daki doğal sit peşkeşine polis baskını!

17.04.2019
A+
A-

Büyükada’da bulunan, Adalar Vakfı’nda başkan vekilliği yapan Teoman Göral’e ait Doğal Sit alanındaki kaçak yapılaşma peşkeşine polis dur dedi.

Adalar Kaymakamlığının talimatıyla Ada Vakfı yöneticilerinden Teoman Göral’e ait olan ve Doğal Sit alanında kalan izinsiz inşaat Adalar İlçe Emniyetine bağlı ekiplerce dün yapılan baskın sonucu durduruldu.

ERDEM GÜL’E YAKIN İSİM

Adalar Belediyesinin görmezden gelip peşkeş çektiği, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’e yakınlığı ile bilinen Ada Vakfı yöneticilerinden Teoman Göral’e ait olan doğal sit alanı içinde kalan Nizam Mah. 191 ada 21 parsel 54 pafta 8.666 m2 müfrez tarla(1. Derece Sit Alanından 3. Derece Sit Alanına sokulmuş), 191 ada 19 parsel 54 pafta 1.544.50m2 müfrez tarla ve 191 ada 20 parsel 54 pafta 316.50 m3 müfrez geçit mahalli yerdeki şantiye alanına dönmüş kaçak inşaata Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki ekiplerce dün baskın yapıldı. 20-30 kişinin çalıştığı şantiyeye dönmüş yerle ilgili olarak 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun ilgili maddeleri kapsamında tutanak tutarak ilgili mercilere bildirdi.

Edinilen bilgiye göre, Büyükada’daki Büyük Tur’a cepheli tentelerle çevrilen tesisin bulunduğu yerin yukarıdan görünmemesi nedeniyle çalışmalar uzunca bir süre fark edilmedi. Ses çıkmasın diye makine kullanılmayan Doğal Sit alanı içinde kalan arazideki inşaatta 20-30 kişinin çalıştığı tespit edildi.

DOGAL SİT ALANI ŞANTİYEYE ÇEVRİLMİŞ

Hafriyat çalışmalarının tespit edildiği Doğal Sit alanı içinde kalan arazide beton atıldığı, üzerine tek katlı büyük bir kapalı alan restoran veya toplantı salonu benzeri bir inşai faaliyetlerin yapıldığı, rıhtım çalışmalarının ise daha önce bitirildiği ve kıyıdaki çam ağaçlarının kesildiği belirtiliyor. Çalışmaların Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün mazbatasını aldığı gün hızlandığı gelen bilgiler arasında. İnşaat çalışmalarının yapıldığı yerde tarihi kalıntıların bulunup bulunmadığı yetkililerin tespiti sonunda ortaya çıkacak. Resimde Ekim 2018 de kurul tarafından çekilen fotoğraf.  Kurum arşivinde kayıtlı. Şu anda orada iskele, rıhtım var ve ağaçların çoğu da kesilmiş.

BÜYÜK PARSEL 1. DERECE SİT ALANINDAN 3. DERECE SİT ALANINA SOKULMUŞ

Ada Vakfı yöneticisi Teoman Göral’e ait olan Nizam Mah. 191 ada 21 parsel 54 pafta 8.666 m2 tapuda müfrez tarla gözüken parsel iptal olan Koruma Amaçlı İmar Planlarında bir kısmı 1. Derece Sit Alanı iken 3. Derece Sit Alanına sokulmuş. 1/5000’lik planlardaki bu tezgah Ada Vakfı Eski Başkanı ve Adalar Belediye Eski Başkanı Mustafa Farsakoğlu zamanında yapıldı.

1. derece sit alanlarında kesin yapı yasağı olmakla birlikte, resmi ve özel kuruluşlarca zorunlu olan alanlarda, teknik altyapı hizmetleri (kanalizasyon, açık otopark, telesiyej, teleferik, içme suyu, enerji nakil hattı, telefon hattı, doğalgaz hattı, GSM baz istasyonu ve benzeri) uygulamalarının koruma bölge kurulunun uygun göreceği şekliyle yapılabiliyor.

3. derece sit alanlarında ise, kullanıma açılacak bölgelerde geçici dönem yapılanma koşullarının ilgili kurumların görüşleri alınarak koruma kurullarınca belirlenmesine, bu belirlemede varsa 1 /25.000 ölçekli çevre düzeni planı veya 1/5.000 ölçekli nazım planı kararları ile arazinin topografya, peyzaj, silüet vb. karakteristiklerinin göz önünde tutuluyor.

Kısacası planlar iptal olmasaydı buralara inşaat izinleri almak kolaylaşacaktı.

ADALAR BELEDİYESİ OLAYI ÖRTBAS ETMEK İSTEDİ

Adalar Belediyesi İmar Mürlüğü’nde görevli memurlar bugün ilgili parsele gelerek olayı kapatmak isteği ancak Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Adalar Kaymakamlığının yazı gönderip yetkili birimleri bilgilendirdiği için olayı kapatamadığı gelen bilgiler arasında.

TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ ORTADAN KALDIRMAK SUÇUNDAN DAHA ÖNCEDE YARGILANMIŞ

Tamamı SİT alanı Adalar’da Doğal Sit alanında kalan yerdeki parsellerde at oynatan Ada Vakfı yöneticilerinden Teoman Göral’ın, Cumhuri­yeti, vatan ve milletin bütünlüğünü, bölünmezliğini, bağımsızlığını, mili güvenliği teh­likeye düşüren ve temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya zemin hazırlayan olayların fikri ve eylemsel yapısını önceden hazırlamak suçundan yargılandığı ortaya çıktı.

YURT DIŞINA KAÇTI İDDİASI

Bir süre yurt dışına kaçtığı iddia edilen Ada Vakfı yöneticisi Teoman Göral sahipliğini, Veli Yılmaz’ında sorumlu yönet­menliğini yaptığı Halkın Kurtuluş yayınlarından olan dostluk matbaasında basılan, Arnavutluk Emek Partisi Merkez komitesi sekreteri ve siyasi büro üyesi Ramiz Atilla’nın yazdığı (Devrim – Çözülmek için ele alınmış bir sorun) İsimli broşürlerin 29/11/1978 gününde yayınlanarak piyasaya çıkarıldığı, bu broşürde özetle “Proletarya ve geniş halk kitleleri İçin şiddete dayanan devrimden, devrimci şiddet aracılığı ile si­lahlı ayaklanma aracılığı ile burjuva devletinin yıkılıp parçalanmasından ve proletarya diktatörlüğünün kurulmasından başka çıkış yolunun olmadığı» gibi cümlelerle komünizm propagandası yapıldığı, İstanbul C. Savcılığınca 21/3/1979 günlü iddiana­mede genişçe açıklanarak, sanıkların eylemlerine uyan Türk Ceza Yasası’nın 142/1-d. maddeleri uyarınca cezalandırılmaları için Ağır Ceza Mahkemesine kamu davası açılmış…

Şükrü Abanoz

YORUMLAR
 1. Adali dedi ki:

  Ne güzel istanbul Dunya Mirasi Adalar radyo programında belediye başkanı boş muhabbet edeceğine bu konular ile ilgilensinler arazi doğal sit alanı arazide bizans kalıntılarında olabilir hemen yanı eski kalıntılar arazinin topografik yapısı mahvolmuş güzelim çamlar kesilmiş arazide setler duvarlar yapılmış belediyeden ses yok daha bu yaz hiç birşey yoktu resimlerden belli hemen imar barisina sokarlar belediyeden de yardımcı olurlar sahiline iskele güneşlenme yeri ondan sonra beach clup ruhsat alırlar büyükşehire de geldiler rahat ederler Allahtan adada ada ile ilgilenen emniyet müdürlüğü var

 2. Gladyatör böcek dedi ki:

  “İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Adalar Orman İşletme Şefliği’nde üretilen yaklaşık 10 bin “gladyatör böcek”, çam ormanlarının en büyük düşmanı olan çam kese böceğiyle savaşması ve ekolojik dengenin korunması için Büyükada’daki ormanlık alana bırakılmaya başlanmış”acaba diyorum bu böcek Belediyeye bırakılsa ordaki cerahatlarıda, halka zararlı olan münafıklarıda yer Belediyeyi temizler mi ? Ya denemekte fayda ver. Ya maya tutarsa mantığı yani dimi ama. Bir bakmışın dernekçiler,geziciler, fetöcüler, pkk lılar, rantçılar,avantacılar, imar rantçıları, bedava samsung telefoncular hepsi bakmışın temizlenmiş. Ne güzel olur.

 3. Adalar Vakfı dedi ki:

  Alman vakıflarının uzantısı gibi çalışır. Türkiyenin başına ne geldiyse bu vakıflardan geliyor son zamanlarda. Bu vakıf işi sadece Adalarda olan hikayede değil. Her tarafta bir vakıf sarmalı gidiyor. İş vakıf olunca şirin masumane gözüküyor. Adalardaki uyanıklarda kendileri için bir şey istiyorlarsa namerdim diyerek vakıf kurup istemeye başlıyorlar.Vakıfla irtibatta olan Belediye başkanlarıda hep mi CHP li olur. Farsakoğlu Adalar Vakfı ile yattı onla kalktı. Halim Bulutoğlu haso admıydı. Erdem GÜL geldi pir geldi işte adamlar adanın o bölgesini mazbatayı alması ile şantiyeye çevirdi. Bak Atilla Aytaç bile azcıkta olsa uzaktı. Nede olsa yarı AKP lidir. Ya . Gerçi ne olduğuda belli değildi. Seçimlerde açık ara Coşkun Özdeni destekledi. Adamın şekerlerini bile kendisi yaptırdı. En az 200 oy coşkuna direk yazdırdı. Ama işte ne olacak o kadar olduydu faydası. Ama cümle alem bilir ne cimri olduğunu para bile yardımı yaptıydı coşkuna. Yani yardımları cebine alırdı almadı ona göndertti. Bu da cebinden çıkması ile eştir onun için sonrada varya yanında durupta alkışlaması ne pişkinlik iki yüzlülüktü ama. Erdem Gül de biliyor ama hep beraber aynı fotoda pozları bile iğrenç siyasettttt. Farsapğluda en arkada alkışı öööööö kusacağım geldiydi izlerken. Ne aşağılık tablo. Herbiri birbirini bir tas suda boğacaklar yüzlerinde pis bir gülümseme ile alkışlama bunların hepsi SAHTEKARRRR SİAYESETÇİİİİİ

 4. Ekram Kara dedi ki:

  Devletimiz bunları araştırmaktadır. Yakın zamanda vakıfçıları ve Belediye içindeki uzantılarını deşifre edecektir. Almanya seyahati ile araştırma başlmıştır. Fetöcü taktikleri ile zıt kutupların Almanya Hollanda seyahatleri ve kredi kart harcamaları ile HTS kayıtları inceleme altında. Arz olunur.

 5. Ifon tlf dedi ki:

  Şimdi Ifon değil samsung muş mış müş. Kardeşim devletin malı deniz yemeyen kerizmi. Sana verilen her avantayı bir şey olmaz iş için olan konuşmalar için özel telefonumu kullanmayım bunu kullanayım dersen işte böle ters köşeye yatırırlar adamı. Sonra bir yatmaya başladınmı hep başlarsın yatmaya birde bakmışın bir sabah yanında zombi zenci bir karı ile uyanmışın. Sonra anneciğim desende tam olursun maymunu sölemedi deme. Söledim bak.

 6. Üçün biri dedi ki:

  Her zaman üçün biri kötü değil bak. Farsak vakıfçı Teomana birin üçü yaptı adam Allah dedi uygulamaya geçti. İyide planlar iptal oldu. Uygulamaya geçmediki. Yani Belediyenin meşhur tahsilatçısı Hüso ortaya çıkıp yok bir şey demesine bakmaz emniyet hatta onunda ifadesini alıp senmi yol verdin laannn denir. Bu çete ve tahsilatçının paket olmasına az kaldı. Bunla beraber bunlara kim bulaşırsa onlarda paket olacak inşalahhh

 7. Izin dedi ki:

  Asıl sorun bu yerde hicbir resmi kurumdan izin alınmadan yapılan bu işlere lojistik nasıl sağlandı toprak üzerindeki kepçe dozer izlerinden buraya ağır araçların girdiği belli hemen yanında sürekli kamera ile izlenen galibe okyar çiftliği ve tarım kooperatifi var kimse görmedi mi? Bu kadar ağaç kesilecek , bu inşai isler yapılacak , adamlar tüm kural ve değerlerle dalga geçecekler, kendinde bu gücü görenler kimlerdir? Sivil toplum orgutleri nerede, kimlerle nasil bir duygusal bag kuruldu, yazdan beri burada neler yapilmak istendigi konusulup duruyor . Belediyenin hemen bu konu ile ilgili olarak vergi odeyen ve oy veren Adalar halkini bilgilendirmesi gerekmektedir.Ayrica buyuksehirin konuyu enine boyuna tüm yapılanları kayıt altına alması gerekmektedir.Kesilen çam ağaçlari ile ilgili orman mudurlugu herhangi bir islem yapmis midir? Cumhuriyet Başsavciligina konu hakkinda suc duyurusunda bulunulmus mudur?

 8. KARAGÜMRÜK'LÜ dedi ki:

  ELE VERİRLER TALKIMI; KENDİLERİ YUTARLAR SALKIMI