Büyükada’daki Fethi Okyar korusunda neler oluyor!

Büyükada’daki Fethi Okyar korusunda neler oluyor!

İle paylaş:


Büyükada’da bulunan Türkiye’nin ikinci başbakanı Fethi Okyar ile aynı isme sahip torun Ali Fethi Okyar ait arazide son zamanlarda ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Büyükada’daki Fethi Okyar korusunda neler oluyor!

Adalar belediyesi eski başkanı Mustafa Farsakoğlu zamanında vergiden düşmek için tarihi esere sokulan, Büyükada’da bulunan Türkiye’nin ikinci başbakanı Ali Fethi Okyar ile aynı isme sahip torun Fethi Okyar ait 191 ada 9 parsel 56 pafta 41.700.00 m2 kagir hane, kulübe, kireç ocağı ile 191 ada 11 parsel 56 pafta 51.437.00 m2 tuğla fabrikası, kireç ocağı, bostan ve kulübe olan arazide son zamanlarda ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Büyükada’daki Fethi Okyar korusunda neler oluyor!

Türkiye’nin ikinci başbakanı Ali Fethi Okyar’ın yaşamış olduğu Büyükada’daki ev, ünlü Türk mimarı Sedat Hakkı Eldem’in eseridir. Büyükada’daki Fethi Bey Korusu’nun içindeki ev eski bir şaraphaneden değişime uğrayarak bugünlere gelmiş. Seferoğlu ailesine ait bu koru geçmiş yıllarda üzüm bağıymış. Bu bağın üzümleri şaraphanede şarap haline getirilirmiş. Torun Fethi Okyar, birara bu koruluğu yeniden üzüm bağına dönüştürmeye çalışmış.

Büyükada’daki Fethi Okyar korusunda neler oluyor!

Atatürk’ün Fethi Okyar’a verdiği Büyükada’daki araziyi birara satın alan Galatasaray Kulübü eski Başkanı Fuad Süren mahkemelerden çıkamamıştı!… 1940’larda başlayan “Orman arazisi vasfını yitirmiş alanların kullananlara verilmesi meselesi bugün “2B” olarak tartışmaya açıldı. 2B olarak tanımlanan araziler, bir dönem yasanın tanıdığı olanaklardan yararlanarak hak sahibi olma yolunu bulmuş insanların elinde. Kullanabiliyorlar, ancak çivi çakamıyorlar, badana yapamıyorlar. Çünkü tapuları yok.

Büyükada’daki Fethi Okyar korusunda neler oluyor!

ARAZİDE TARIM KOOPERATİFİ KURULDU…

Adalar’da yaşayan bir grup bir araya gelerek bu arazide bir tarım kooperatifi kurdu. Kooperatif, Büyükada’da kurduğu istiridye mantarı tesisiyle mantar üretimi, arı kovanları ile bal üretimini ve zeytin ağaçları ile zeytin ve zeytin yağı üretimi gerçekleştirerek satışa sundu. Burada bir fabrika göremedik  bu zeytinyağı nasıl üretiliyor ayrıca bu kadar dik bir arazide nasıl tarım yapılacak merak etmemek mümkün değil. İnşallah bu arkadaşların amacı hakikaten tarımdır.

Büyükada’daki Fethi Okyar korusunda neler oluyor!

Dönemin belediye başkanı Mustafa Farsakoğlu bu arazi için bir proje hazırlamış, projenin amacının ise AB’den fon almak! Böyle düşünmemizin nedeni Adalar belediye eski başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, ekürisi Ada Vakfı ve belediye içindeki çetesinin olduğu yerde çok hayırlı işlerden bahsetmek söz konusu değil!…

ARAZİDE BİRDE KAÇAK İSKELESİ OLAN YELKEN KULÜBÜ VAR

Teşkilat-ı Esasiye’nin!.. Fethi Okyar’ın bağında, mimoza ve zeytin ağaçları hikayesi arasında, Sedad Hakkı Eldem tasarımlı eski bağ evinin spor, kültür, sanat, turizm ve botanik konuları merkeze alınmak suretiyle, geleceğe sürdürülebilir şekilde korunarak taşınmayı hedefleyen bir dönüşümün içine girildiği iddiası ve bu dönüşümün ilk ayağını tarihi tuğla ocağının gölgesinde sahilinde gençleri performans ve hobi yelkenciliği ile birleştirmeyi amaçlayan kaçak yapılaşma altında bir Yelken gurubu oluşturuyor.

Büyükada’daki Fethi Okyar korusunda neler oluyor!

Kaçak iskele ve illegal yapılaşma yaparak performans ve hobi yelkenciliğini birleştirerek çocuklara kaçak ve illegal yapılaşmanın yanısıra özgüven, karar alma, boyutsal farkındalık, yön duygusu, hava durumu bilgisi, düzen ve temizlik alışkanlığı, sabır, teknik ve mekanik beceri gelişimi ve alışkanlıklarını kazandırmak!…

Büyükada’daki Fethi Okyar korusunda neler oluyor!

Kulağımıza gelen bilgiler dahilinde buraya bungalo tipi evler koyup otelcilik yapılacak olması ve bunun için alt yapı oluşturulması. Tabi bu bir iddia. Bizim görevimiz ise bu iddiaları gündeme taşımak. İnşallah ilerleyen yıllarda biz demiştik demeyiz!…

Şükrü Abanoz

Büyükada’daki Fethi Okyar korusunda neler oluyor!Büyükada’daki Fethi Okyar korusunda neler oluyor!

15 yorum

 1. Şükrü Abanoz bu nasıl haberciliktir ?
  Ben haberde isnatsız, mesnetsiz, asılsız ithamlarda bulunduğun tarım kooperatifinin kurucusu ve yöneticisiyim. Çok açıkça ifade ediyor ve üzerine basa basa NET olarak söylüyorum ki; gazetecilik ve haberciliğin tüm etik ilkelerinden son derece uzak, araştırma, inceleme ve isnatlandırma temellerinin hiç birine dayanmaksızın YALAN HABER yapıyor ve kamuoyunu yanlış yönlendiriyorsunuz. Kurmuş olduğumuz tarım kooperatifinin faaliyetleri tüm kamuya açık olarak sürdürülmekte ve belirtilmiş amaç doğrultusunda sürdürülmektedir. Yürütülen bu faaliyetlerin (suç ya da ayıp olmamakla birlikte) haberinizde bahsettiğiniz eski belediye başkanı Farsakoğlu ya da herhangi bir vakıf ile bağlantısını negatif imalarla iddia ettiğiniz iddialarınızı derhal ispat etmeniz ve ASLA ispat edemeyeceğiniz bu UYDURMA haberlerinizin kanuni hesabını yargı önünde vereceğinizi bilmeniz gerekmektedir. HABER adı altında yaptığınız bu isnatsız paylaşımın ve ÇAMUR AT İZİ KALSIN zihniyetinin dayanaklarını ve delillerini DERHAL açıklamanızı bekliyor, açıklayamadığınız her bir satırın hesabını yargı önünde vereceğinizi açıkça bildiriyorum.

 2. Güzel kardeşim sen Anadolu kulübündeki 1/1000 lik planlarda Atilla Aytaç’a posta koyan mimar değil misin? Ben mi karıştırıyorum acaba. Eğer doğru hatırlıyorsam orada mimardın bu arsada çifçi oldun şimdi de gazeteci mi oldun. Maşallah on parmağında on marifet. yok yok. başarılar kardeş…

 3. Elinizde alkol şişeleriyle sokaklarda gezersiniz sonra biri tekerinize çomak sokunca bas bas bağırırsınız. Buı ne yüzsüzlük. Anadolu kulübünde belediye başkanı Atilla Aytaç’a ağza alınmayacak laflar konuşursunuz sonra kuyruğu kısıp gider tarım adı altında belediye ile işbirliği yaparsınız bu ne aymazlıktır. Kaçak yapılaşma yaparsınız sonra bu yapıları adaların meşhur mimarı ile aklamaya çalışırsınız utanmadan bir de bu illegal yere kaymakam Hikmet Dengeşik’i çağırırsınız. İnsan da biraz utanma olur. Gazeteciyi tebrik ediyorum. Bu alkolikleri gündeme taşıdığı için. Adalar’da Ak Parti diye bir parti olmadığı için bunlar at oynatıyor. Bunların amacı tarım falan değil tarım adı altında oradan buradan para hibe almak. Kimbilir bu zamana kadar ne yardımlar almışlardır. Ey Ak Parti Adalar İlçe Teşkilatı bunlar araştırıyormusunuz? Devletten ne kadar bağış veya hibe almışlar bu parayı ne yapmışlar. Bu kaçak iskeleyi kim yapmış. İşlem yapıldımı? Gördüğüm kadarıyla belediye işlem yapmış. Sonucu ne oldu? Kamuoyunu bilgilendirin. Bu alkollikler bu arazide yangın çıkartırlarsa sorumlusu kim olacak Kaymakam mı? Bu yerin maliye veya masak ile işi varmı? Tahmin ediyorum ki bu haberle sınırlı kalmayacaktır. benim bildiklerimi gazetecinin bilmemesine imkan yok. Bekleyelim görelim.İtfaiyeyi ve emniyeti uyarıyorum bu araziye dikkat edin!

 4. Bak Semih bey . Ben ablan olarak ağağıdaki yazıyı dikkat ile oku ve kendi kendine sor bakalım nasıl bir gaza geldin de kooperetifin kurucusu seni yaptılar anlarsın belki.
  1-Önce yorum yapacaksan azcık adam olacaksın yorumunu kendin yapacaksın başkasına yaptırtmayacaksın. Davul boynundayken tokmağı farsak ve aytaç gibi gözde memuresine vermeyeceksin yakışmıyor senin karizmatik yüzüne mimar efendi.
  2-Senin yerine yorum yaptıracağın kişi ise bizim anladığımız üzere senin de tam üstüne bastın dediğin kooperatifin kurucu fikir-zikir babası olan T.K efendinin ayrıldığı eşi hiç olmayacak.
  3-Senin adın olan yorumu onun yaptığı o kadar bariz ki, hatunun klişe lafı olan “Çamur at izi kalsın “ belediyenin basın duyurusunda olduğu gibi, belediyenin resmi yayın organı olan bir gazetede de(bu gazetedeki yazıların çoğu bu hatun kişinin elinden çıktığı bilinmektedir) geçtiği gibi belediyenin savunma mekanizması içi dâhilinde aynı kişinin ezberindeki laf olduğunu bilmeyende kalmadı. Kelime dağarcığı ve haznesi kıt olan ama başka ne özelliği varda gelen giden başkanların vazgeçemeyip basın yayın müdürü olarak çalıştırılan ve her taşın altından çıkan meşhur hanım önce Farsağın gözdesiyken sonra Aytaç’ın gözdesi haline gelmesindeki maharetleri ve becerileri haliyle adalılarda derin merak uyandırsa da aslında en büyük becerisi Avrupa fonları, dernekler, kooperatifler için geri ödemesiz hibe sınıfında olan fon destekleri için belediyenin ve başkanlarında dahil tüm nüfusunu kullanması ve çok büyük kredileri kendi aralarında kırışması olmakta olduğunun adalıları bırakın istanbul’daki sağır sultan bile duydu. Bu fonların alınımındaki pratik çözümleri bulurken şart olarak EX eşini dernek, kooperatif her ne tezgah kuruyorsa ya onun başına başkan yada yönetimine sokarak fon çıktıktan sonra 1/3 nü aile içine kaydırması oluyormuş. Kalan 2/3’çümü soruyorsunuz valla onun içinde Adalar Belediyesi bile varmış. Neden mi kooperatifi kurarken Adalar Belediyesi ile protokol imzalatılıp ciddi bir görüntü verilip fon müracaatları yapılıp fonun alınmasının sağlanmasına sebep olan Adalar Belediyesi elbette ki bu işten bir pay alacak. Yoksa başgan bey cayar. Bu pay maddi manevi yada meşhur gözde hatırına olacaktır ama illa olacaktır.
  4-Fonların tamamı hibe ve geri ödemesiz… Avrupa Birliği (AB) Çerçeve Programı kapsamında ……milyar euroluk fonundan pay alma çabasıdır. Başarılıda olunmuştur. Bu kooperatife alınan bir kaç parti bağış fonu bunun ispatıdır
  5-Kooperatifin yasal olduğunun görüntüsü için Adalar’da yaşayan artık siyasetin diplerinde dolaşan, Sabah gazetesine göre kendi yaşadığı ev bile sit alanı olan Adalar’da bina yüksekliği olan h:6,5 mt iken tarihi eser olan evini 5 katlı bina haline getirmiş olan manşet olan eski bakan Ali TOPUZ tarım kooperatif tesislerine (tesis olarak sahildeki bir bank var) getirildiği yetmemiş bu referanslama işine Adalar Kaymakamı da alet edilerek kooperatife davet edilmiş,yabani zeytinlerden hasat yapıldığı söylenerek hepsi hepsi iki kucak dolusu zeytin toplanarak başında fotolar çektirilerek adalılarda ve geri ödemesiz fonun talep edileceği makam için algı yaratılmıştır. Bu algı olayına Adalar Kaymakamının da alet edilmesini adalılar olarak esef ile gözlemlemiş bulunmaktayız.
  6-Adalar Kaymakamı huzur toplantılarında kıyı kanunun ne olduğunu vatandaşlara anlattığı için artık sit alanı olan Adalar’da kaçak iskele yapılmasına,sahil şeritleri içinde hiçbir şekilde yapılaşma yapılmaması, beton platformlar yapılmaması, kaçak iskele yapılmamasını deklere etmiş olmasına rağmen, kooperatif ziyareti sırasında kaçak iskele için neden herhangi bir işlem yaptırmamasını da anlaşılmaz olmuştur. Bu sessizliği tarım kooperatifi adı altındaki oluşuma dik duramayaşından mıdır? Tarım kooperatifi algı operasyonunu başarı ile tamamlamış eski dışişleri bakanı ve yeni kaymakamı ağırlar ağırlamaz facebook sayfalarında bu şahıslara methiyeler düzerek şeref verdiler gazı ile kendilerini legalleştirmenin ama en önemlisi kaçak iskelelarini resmileştirmelerini garanti altına almışlardır.
  7-Bu saatten sonra sit alanında kaçak iskele yapıldığı gerekçesi ile yapılan şikayetlere işlem tutacak zabıta müdürü veya zabıta memurları olabilir mi? Böyle bir kahramanlık yapabilirler mi? Fotolarda zabıta memurları gözüküyor ama işlem yapılan bir durum mevzubahis bile olmaz. Neden Adaların memurluğu tartışılan ve İBB müfettişlerinin rapor tuttuğu Ş.K Aytaç’ın gözde memuresi. Her ne hikmetse Aytaç Farsakoğlu’nu sevmese de onun gözde memuresi kendisinin de gözdesi oldu. Basın Yayın Müdürlüğünü verdiği gibi Belediyenin her arızalı işi bu memure tarafından yapılıyor.
  8-Bu saatten sonra Adalar Kaymakamlığına yapılacak bir şikayette Kaymakam bir işlem yapabilir mi? Eğer kaçak iskeleye yanaşan motordan yürüyerek Tarım Kooperatif denilen tesislere gittiyse Kaymakam bu iskele için işlem yaptırabilir mi? İşte Basın Yayın müdürü böyle adamı işin içinden çıkılmaz hale getirir. Artık suç ortağı gibi pozisyona getirmiş oldu bitti ile kaçak iskele yasal hale getirilmiştir.
  9-Kaçak iskeleyi daha yasal hale getirmek için birde yelken sörf dalgası uydurulmuş bununda kılıfı hazırlanmıştır.
  10-“ Kurmuş olduğumuz tarım kooperatifinin faaliyetleri tüm kamuya açık olarak sürdürülmekte ve belirtilmiş amaç doğrultusunda sürdürülmektedir.” Demişin ya Semih efendi; Sizin tek amacınız o sahili plaj haline getirip kooperatifi paravan olarak kullanıp plaj çalıştırmak sonrada buir şeklini bulup bumgalov yaparak köşeyi dönmek. Bunu bilmeyen mi var ? Varsada öğrendiler çevirmeye çalıştığınız tezgahı.
  11-“ ÇAMUR AT İZİ KALSIN zihniyetinin dayanaklarını ve delillerini DERHAL açıklamanızı bekliyor, açıklayamadığınız her bir satırın hesabını yargı önünde vereceğinizi açıkça bildiriyorum.” Demişin ya Semih efendi; şu kaçak iskeleniz var ya işte o sizin iskelenizi kaymakam beyi oraya çağırmakla legal hale getiremezsiniz. Şimdi yarın T.V.K’ye şikayet edeyimde sizi bakim onu bunu tehdit ediyorsunuz ya siz bu kaçak tan ne bok yiyeceksiniz onu görelim. Birde aklı sıra hem suçlu hem güçlü olacaksınız. Foyanız ortaya döküldü ya herkesi de tehdit edeceksiniz öylemiiiii.
  12-O malum hanfendi kendini uyanık zannediyorsa başını kuma gömmüş ama kıçı açıkta. Sonrada ben hastayım ms’ sim ayaklarına yatıp duygu sömürüsüne,acındırmalara hiç girmesin. Allah kime bir musumet veriyorsa bir düşünecek önce. Ama bu düşünmeden tam gaz devam ediyor. Allah sonunu hareylesin diyemiyecem. Bildiği gibi yapar inşlah.
  13 uğursuz olduğu için daha devam etmiyorum. Ama tüm uğursuzluklar üzerinize olsun, tüm foyalarınız ortaya dökülsün diyorum. Hem de bunun takibini inşlh davet ettiğiniz Kaymakam yapar inşlhhhhhh.

 5. Vay babam bunlar işi öğrenmiş. İnternette aynen ifadeler şöyle “Geçmiş dönem bakanlarımızdan Cumhuriyet değerimiz Sayın Ali TOPUZ, Kanada’da tarih araştırmalarını sürdüren ikinci kuşak torunu ile birlikte Kooperatif tesislerimizi ziyaret ederek bizleri onurlandırdı.
  Mevcut tesislerimiz hakkında bilgi alan ve planlanan projelerimize desteğini ifade eden Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz.” Hokus pokus eskidenmiş artık bunamış bu amca. Ne işin var kaçak iskelesi olan sözüm ona tesislerde.
  Resimlere bakarsan tesis olarak ne zeytin imalathanesi,ne zeytinyağı için kurulu sanayi tesisi nede mantar üretimi için karamlık odalar var. Ne mi var sahil düzenlemesi tamam yakında şezlongculuk başlar,birde yanına köfte salonu açarlar hadi bakalım işsiz güçsüz ayyaş takımına iş buldular işte. Kimlermi meşhur belediyenin kadrolu gözde çakma memur asil müdür maaşı alanlar ile adaların projeden bi haber olan ama konuşunca mangallarda kül bırakmayan ama konuştuklarıda fındık kabuğunu doldurmayan mimar bozuntusu ile diğer işsiz güçsüz alkolik tayfalar. Sonuç hokus pokus gelsin plaj tesisi……… olan bu başka bişey değil.

 6. Adalara ne olduğu ve neden geldiğini anlayamadığımız birtakım kişiler gelip yerleşiyor. Bunlar neredeyse her dernekte ,sivil toplum örgütünde faal oluyorlar.Ya da yeni dernek ve sivil toplum örgütü kuruyorlar.Amaçlarının bu oluşumlarda bulunarak adaları bir şekilde kontrol etmek,yönlendirmek olduğunu ve bunun çok da masumca sebepler yüzünden olmadığını düşünüyorum.Sanki özellikle adalara yönelmiş gibiler.Bizim temiz ve gerçekten hiç birşeyden haberi olmayan eski adalılarımız da farkında olmadan bunların ekmeğine yağ sürüyor.Sevgili adalılara buradan seslenmek istiyorum Lütfen Farsakoğlundan bu yana birdenbire pıtrak gibi çoğalan bu sivil oluşumlara ve kişilere karşı biraz dikkatli yaklaşın.Amaçlarının gerçekte ne olduğuna bakın diyorum.Süslü püslü sözlerine aldanmayın.

 7. ARTIK BÜYÜKADA’DAN ISTANBUL’A TARIMSAL ÜRÜN GIDIYOR !!!
  Adalar’da yok olmaya yüz tutmuş tarımsal faaliyetleri 1 Asır sonra canlandırarak hayata geçiren kooperatifimiz, her ay yaklaşık 4 Ton istiridye mantarını Büyükada’da üreterek Istanbul Avrupa ve Anadolu yakasındaki tüketicilerine Tescilli BÜYÜKADA Markası ile ulaştırmanın gururunu taşıyor.

  İyi niyetli bakmaya çalışıyorum olmuyor Ya siz ne içiyorsunuz sahi. Mimarın internette meşhur tarımsal tesis denilen arazinin başında oturup şarap şişesini diklediği fotosuna bakılırsa şarap içiyonuz gibi gözüksede yok valla daha sıkı bişey içiyosunuz belli. Ben anlarım arkadaş. Yıllardır içerim en sarhoş halimle bile adadan hemde 4 ton istireridye gönderiyorlarmış demem. Pardon istiridye mantarı.Kim inanır Kadir inanır. Siz kimi kandırıyorsunuz bilemem ama bu ayaklardamı kredi aldınız. Kredi niye alınır . Ben bu işleri yapacam alt yapıyı organize etmem için aldım diceksiniz. Kardeşim sizin yaptığınız alt yapı belediyeden kaçak olarak yaptığınız iskele birde sahile döktüğünüz çakıl,mıcır düzenlemeleri. Niye bunları yapıyorsunuz? Millet gelip kelle başı size veya arkanızda kim varsa 30-40 tl verip sahilden denize girecek onun düzenlemelerini yapıyorsunuz. Size verilen kredi tarımsal faaliyet için verildi siz veya arkanızdakiler ne yaptınız KAÇAK İSKELE.

  Kaçaklığını gizlemek için belediyedeki çete Atilla Aytaçı’da devreye sokup birde protokol imzaladı. Suça Atilla Aytaç’da direk ortak edildi. Bu saatten sonra organize bir suç resimleri ile belgelenerek basına düştü ise Adalar savcısının resen işlem başlatarak imzalanan Belediye protokolünün sit alanında kaçak iskele yapılmasına izin verip vermeyeceğini inceleyip sorumluları,kooperatifin adını kullanarak tarımsal faaliyet var mı yok mu burada amaç gerçekten tarım mı devletin kredileri doğru beyanlar ile mi alındı alınmadı ise gerçek ihtiyaç sahiplerinin kredi almasının önüne geçen sahısların cezalarının verilmesi için mahkemeye sevk edeceğini düşünüyoruz.

 8. “Adalar’ımızın tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkarak, Adalar’da yok olmaya yüz tutmuş tarımsal faaliyetleri bir asır sonra canlandırma ve geliştirme ülküsü ile yola çıktık. Kısa sürede imza attığımız başarılı projeler ile tamamladığımız 2017 yılını sevinçle uğurlarken, yepyeni umutlar ve yepyeni projeler ile karşılamaya hazırlandığımız 2018 yılının tüm dostlarımıza sağlık, başarı ve mutluluk getirmesini diliyoruz.”

  Kaçınnnnn tarımsal kooperatif adında rantsal yağmacılar geliyorrrrr. Bunlar 2017de aldıkları bedava paralar acippp hoşlarına gitti 2018 dede aynı tarifeden gideceklerde de önüne çıkmaytın sizide sulu götürür susuz getirirler alimallah. Neymiş bedava geri ödemesiz kredi. Avanta para. Belediye arkasındaymış. Ne arkasında ortağı olmuş belli. Aytaç milletin evine boya badan yaptırmasına bile encümenden para cezası giydirirken adanın en güzel yerine kaçak iskeleyi yaptırdı sonrada sezlongları yığdırır olur biter. Avantadan alınan paralar kimin cebine gider belli değil orası. Belki ben size izin veririrm ama avanta hibe size yedirmem ben arlım mı dendi de kaçağa göz yumuldu. İzin verildi demiyorum çünkü sit alanında belediyenin böyle bir izin yetkisi de yok çünkü. Verenlerin imzası varsa ipe giderler. Şansları yok.

 9. Adalarda yine neler oluyor.yinemi birileri alınacak görevden.buradan herkese cağrım özellikle hukuksuz işlem yapanlara yapmayın. Sanmayın adalar duruldu kimse sizi takip etmiyor. Herkes takip ediliyor.her olan kayıt ediliyor.elbet bir bu çarkta olmayan biri bu çarkı yıkar. He bu arada ne oldu müfettiş raporu

 10. Lavanta avanta bahçesi “Adalarda yok olmaya yüz tutmuş tarımsal faaliyetleri canlandırma yolunda, öncelikle organik bal, yabani zeytin ve istiridye mantarı üretimi ile başladığımız yolculuğa, önümüzdeki süreçte kuracağımız lavanta bahçeleri ile lavanta balı, lavanta yağı, meyve fidancılığı, bağcılık, organik solucan gübresi ve en önemlisi Adalarımızın tüm organik çöpünü ayrıştırıp, yepyeni bir değer olarak geri kazanmak üzere, ayrıntılarını halen uzma…”
  Avantanın bahçesi olmaz demeyin işte bu tarımsal bahçenin adı avanta bahçesidir. Etinden,sütünden,derisinden,gerisinden bil cümle her yerinden avanta fışkırıyor.

 11. “MARMARA BİRLİK tesislerinde SOĞUK SIKIM olarak üretilen DELİCE ZEYTİNYAĞI’mız hazır.
  Sızma zeytinyağında Dünya standardı 0.80 olan ASİT DEĞERİ bizim yağımızda 0.40 ve yine Dünya standardı 20.00 olan PEROKSİD değeri bizim yağımızda 1.19 olarak MARMARA BİRLİK Labaratuarlarında analiz edilerek MÜKEMMEL KALİTE tescillendi”
  Yalan olurda bukadar olmaz. Meşhur arazideki zeytin ağaçlarının sayısıda belli verimide. Yabani incir neyse yabani zeytin odur. Yabani inciri bir tek reçel yaparsın. Yani şeker yanında gider başka bir şekilde yemenin imkan ihtimali yoktur. Varsa söylesinler bilelim. Yabani zeytinde aynı şekilde. İsmini delice melice koyup aklı sıra birde sankim güzel bir şeymiş gibi allayıp pullasanda, eşeğe altın semerde vursan olmuyora arap atı sizin delice zeytininizden de bir bok olmaz. Gemlike gider bahçelerden kilosu 2 tl ye zeytini alır sonra yol üstünde zeytinyağı sıkmacılarına götürür 1/5 şini sıkmacılara vererek zeytinyağının 5 kilosunu 22 tl ye getirir üstüne yapışkanlı sözde tarımsal ürününüzün amblemini yapıştırır işi bilmeyenler tenekesini 70-80 tlden satarsınız. Yaptığınız iş bu sizinde biz yemeyiz. Adadan zeytin mi çıkıyorda yok organik zeytinyağı üretirlermiş. Hadi ordan sizi kandırıkçılar beş kağıtçılar sizi. Bide utanmadan Marmara birlik sıkim miynişde mükemmel kaliteymiş. Yabani delice zeytinden mükemmel kalite çıksaydı tımarhanedeki delilerdende bilim adamları çıkardı be yaaa…

 12. Kaymakam bey size hiç yaıştıramadım. Sizki bu işleri bilen kül yutmaz bir devlet adamı olmanız gerekir. Adalar SİT ALANI. Biliyorsunuz değilmi? Kaçak iskelenin yapılarak sahillini düzenleyen bu tarımsal kooperatif ne ayaktır diye araştırmadan giderseniz sizin gitmenizi ranta bu şekilde çevirirler. Sizi bu tesisin ortağı yaparlar işte. Oldu bittiye geldiğiniz besbelli. Ali Topuz geldi efeninm sizide bekliyoruz deyince belikli sakınca görmediniz ama işte bakın sizin adınızı bile malzeme yaptılar böyle. Siz yakışan hemen belediyenin başkanınamı imar müdürünemi söylersiniz bilmem ama ordaki kaçak yapılaşmayı ve iskeleyi derhal yıktırırsınız. Bida söylemeye gerek varmı bilmem ama belediyenin buradan haberi var. Zabıtaların resimleride var. Tutulan bi,r tutanak var mı bilemem ama belediyenin işi evrak düzenlemek olduğu için şikayet olunca eski tarihlki bir tutanak düzenlemek te zor değil onlar için. Adamlar bu işin hokkabazı olmuşlar. Nede olsa başlarında hokus pokusçu var. Adalarda adam aklmamış gibi Atilla aytaçı başımıza bela edende o değilmi zaten. Aynı şekilde yaver atillada hokus çu çıktı işte. Şikayet yoksa görmez varsa eski tarihli bir tuatanak ile biz uyarmış der haberim yoktu müdürlerin ihmali olmazsa onları mahkemeye vereyim suçlular bile der çıkar işin içinden. Yapmadığı bir şeymi memur harcamak. Alışmış bir kere. Kendisinde kabahat yokmuş gibi gönderir savcıya arkasından da tlf eder valla çokta kabahatlaeri yoktur bile der . Önceden dediklerini sağda solda söyler kafası iyi olunca zaaarrr.

 13. Selamlar,
  Haberdeki harita resimlerine baktım ,devamında yandex ve maps ten kontrol ettim,burada esas soru şu : madem burası Sedad hakkı ELDEM yapısı eski eser ve SİT alanı ve burada Yelken Klubü ve Tarımsal Faaliyet yapılıyor ve bu işler için Avrupa Fonlarından hibe alınıyor ise bu parsellerde yapılan yapı ve eklentilerin yasal olması gerekmektedir,hal böyle iken buralardan hem Emlak vergisi ile Kültür Varlıkları Katkı Payı hem de ticari faaliyetten dolayı katı atık,işyeri açma harç ve vergileri alınıyordur.Yasal olması adına bu meblağlar alınıyorsa parsel büyüklükleri göz önüne alındığında Adalar Belediyesinin en büyük gelir kaynağı olur.Bu her adalı için Belediyeden alınacak hizmetler adına sevindiricidir. Yok eğer bu vergi ve harçlar alınmıyorsa ve bu yerlerde kanuni aykırılıklar var ise bu işletme kaçaktır ve ve işte o zaman insanın aklına her şey gelir.Bu yerle ilgili olarak geriye dönük vergi,vergi zayii ve faizleri tahsil edilmesi gerekir.Ayrıca her türlü tarımsal ve sportif faaliyetten men edilmesi ve bu durumun denetlenmesi ilgili kamu kurumlarının vazifesidir.
  Eski adı ile T.C. Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü olan , devamında 5345 sayılı “Gelir İdaresi Başkanlığının Kuruluş Kanunu” ile yeniden teşkilatlandırılan kurumun yetkisinde olan emlak vergisini toplama görevi Büyükşehir ve İlçe belediyelerine devredilirken toplanan bu gelirin bir kısmı tahsilatı yapan İlçe Belediyesine,kalan kısmı Maliye Hazinesine gönderilmek üzere Büyükşehir Belediyesine iletilmesi gerekirken “ilçemiz küçük bir ilçe,gereken mali kaynakları yok,binaların çoğu eski eser vergi ödemiyor” gibi ŞEHVEN yapılan bir hata ile bu durum karambola getirilmektedir.Aç parantez her ne kadar eski eserlere de senin tuvalet penceren kaçak,sen de kaçak oda var diyerek 08/08/2011 gün ve 648 sayılı KHK nin ve 6111 sayılı torba yasanın 98. Maddesi gereğince denilerek geriye dönük vergi,vergi zayii ve gecikme zamları ile tahsili yapılmak üzere ikna odaları kurulmuş idi bir zamanlar kapa parantez .
  Eğer bu yerde gerçekten kaçak ve kanuna aykırı işler var ise ve bu işin içinde marsağın hemşerisi üzerinde güneş batmayan ünlü mimar ve Adalar Belediyesi kurulduğundan beri her yeni gelen Belediye Başkanı ile bayrak sallayan ,her yaptığı iş kaçak olan ama kendisine sorsan tüm kurumlardan teşekkür alan Erzincanlı inşaat kalfası ortağı İ….. Ç…. var ise bu işin akibeti şimdiden bellidir.Mecliste soruşturması devam eden 15 Temmuz hain FETÖ/PDY kalkışmasının darbe merkezi Splendid Palas,halen yapımı devam eden (ne de büyük balkonları var acaba hangi imar yönetmeliğine göre yapılmakta ,statik durumu nedir ? demek ki 2863 Sayılı Koruma Kanunu,3194 Sayılı İmar Kanunu,6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanununu biz yanlış okumuşuz bu kanunları bir de tersten okumak lazımmış ) Büyükada Çankaya Caddesi üzerindeki yok edilen Motola Evi,yakın zamanda başlayacak olan Burgazada şantiyesi gibi şaheserlere imza atan ekip (Mimar,İnşaat kalfası,Sivas Madımak Davası Sanıkları Savunma Avukatlarından Kurul Başkanı A.B., onun Ankaradaki hamisi F.Y. vs.) olduğu sürece bu işe de bir kılıf uydururlar.Ne de olsa bu ülke de adam yakanlara da bir şey olmuyor.
  Allahtan Adalar İlçemizde tarihinde en yoğun şekilde mesai mefhumu gözetmeksizin, yapılan yanlışlara DUR! Diyen bir Emniyet Müdürü ile tam bir vatansever görev insanı olan Cumhuriyet Savcısı var da bu yapılanların yapanın yanına kâr kalmadığını göreceğiz inşallah.

 14. Burası Birleşik Krallığın York şehri değil,Türkiye Cumhuriyeti , Belediye içinde buraya yardımcı olan memur arkadaşlar 657 sayılı yasayı açıp iyi okuyun 2010 ve devamı yıllarda yapılan düzenlemeler ile sorumluluğunuz 30 yıla çıktı.Yarın öbür gün bu başınızdaki yönetim gider ama bu işin yargılanması, cezası vb. yaptırımlar size kalır.Türk adli sisteminde Suçu bildiği halde ilgili mercilere bildirmemek de suçtur.Gerçeğe aykırı belge düzenlemekte suçtur.Kanunların kendisine verdiği kamu görevini kötüye kullanmak ve şahsi menfaat sağlamak da suçtur.Ve tüm bu yapılanlar normal şartlar altında organize şuç ve çete teşekkülüne girmekte iken içinde haksız zenginleşme zimmet vb gibi durumlarda içinde bulunduğumuz OHAL şartlarında vatana ihanet sebebidir. Emniyet Müdürünün geçen seneki organize operasyonundaki şuçlular iskeleden adliyeye ters kelepçe ile yürüdüler.Herhalde bu çete üyeleri ters kelepçe ile büyük tur yaparlar.

 15. Maliye Bakanlığı arkeolojik sit alanı ve doğal sit alanı olan yerler ile eski eser parseller hakkında vergihükümlerini özelge ile belirler.Kamu zararı oluşmaması ve anılan yer ile ilgili karışıklığın giderilmesi için bu durum bakanlığa sorulabilir.6552 sayılı torba yasanın 98. Maddesindeki konuyu açıklama adına T.C.GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü
  Sayı: B.07.1.GİB.4.34.18.01-175.01[6552-2015/6.1.14-170017]-95960 ile konu hakkında zaten yayınlanmış bir özelge bulunmaktadır.Fakat habere konu yerde hem tarımsal faaliyet hem eski eserde ticari faaliyet hem de parselde kaçak yapılaşma olduğu için olduğu için vergilendirilmesi daha farklı olabilir.

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*