DOLAR 7,8118
EURO 9,2677
ALTIN 481,262
BIST 1211,51
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Büyükada’daki yabancı uyruklu mahkumlar olayında skandal gelişme!

16.05.2020
A+
A-

Koronavirüs salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020’ye kadar izinli sayıldığını bir önceki haberimizde paylaşmıştık.

buyukada'daki-yabanci-uyruklu-mahkumlar-olayinda-skandal-gelisme!

Bu kapsamda yabancı uyruklu Hristiyan hükümlülerin Büyükada’da Kilise ve Katolik yurtlarında 15 Nisan 2020 tarihinde Büyükada’ya kilise tarafından getirilerek misafir edilmesi Adalar’da gündem konusu olmuş ve Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ertuğrul Özkök bu konuyu köşesine taşımıştı.

Erdem Gül ” 4 Mayıs’da Büyükada’ya gelmişler”

Ertuğrul Özkök’ün “BÜYÜKADA’DA HASSAS BİR KORONA TARTIŞMASI” başlıklı 15.05.2020 tarihli köşe yazısında gazetemizin Hastalık şüphesi olan yabancı uyruklu mahkûmlar adaya getirildi iddiası… başlıklı haberimiz işaret ederek;

“İddiaya göre yabancı uyruklu, özellikle Afrikalı bazı Hıristiyan mahkûmlar adaya getirilip San Pacifico Kilisesi ile Çankaya 19’daki Katolik yurduna yerleştirilmiş. Cemevi de bu insanlara yemek veriyormuş. Gazetenin haberine göre adada yaşayan “bazı insanlar da” buna tepki gösteriyormuş. Doğrusu ben bu tepkiyi anlamadım…” diyerek hristiyan mahkumların adada misafir edilmesine karşı çıkan bazı insanlara tepki göstermişti.

Çıkan haberlerden sonra Adalar kamuoyunun bu olayı gündeme alması ve kamuoyunun baskısı nedeniyle bir açıklama yapmak zorunda kalan Erdem Gül, Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök’ü arayarak mahkumların 4 Mayıs’da Büyükada’ya geldiğini belirtmiş.

Erdem Gül’ün Ertuğrul Özkök’e verdiği ve Özkök’ünde köşesine taşıdığı beyanatına göre; Büyükada’daki San Pasifiko Kilisesi 4 Mayıs günü belediyeye başvurup, korona tehlikesi nedeniyle cezaevlerinden çıkarılan 14 kişiyi adaya getirip karantina sırasında burada barındırmayı istemişler. Belediye de izin vermiş. (Hoş belediye hangi yetkisine göre izin vermiş anlamadım!) Demiş Ertuğrul Özkök’e Erdem Gül!

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül;”Ben böyle bir beyanat vermedim”dediği iddiası

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ertuğrul Özkök’e verdiği beyanatta Hristiyan mahkumların 4 Mayıs’ta Büyükada’ya geldiğini belirtmesine rağmen aldığımız bilgilere göre Ertuğrul Özkök’e böyle bir beyanat vermediğini, Kilisenin 4 Mayıs’da maske için belediyeye başvurduklarını belirtmiş.

Zaten mahkumlar Büyükada’ya 15 Nisan’da geldi.(Bunun belgelerini yakında Adalılar ile paylaşacağız) Mayıs’ta Büyükada’ya gelmeleri imkansız. Çünkü seyahat kısıtlaması var. Koronavirüs salgını sebebiyle Adalar’a 23 Nisan 2020 tarihinden önce yerleşim yeri adresi olarak kayıtlı olanların, e-devlet sisteminden alınmış tarihçeli adres bildirim raporu ile, ilçeye giriş ve çıkış yapılabiliyor. İkametgahı olanların bile giriş çıkış ta zorlandığı bir ortamda bu insanların Büyükada’ya girmesi imkansız.

Ertuğrul Özkök, ülkemizin yakından tanıdığı duayen gazetecilerimizden biri. Meclis muhabiri olan ve herhangi bir yazısını okumadığımız / görmediğimiz Erdem Gül ‘le yaptığı konuşmayı mutlaka kayda almıştır. Bu haberden sonra belgeleri de paylaştığımızda nasıl bir yazı kaleme alacağı ise merak konusu! Çünkü Erdem Gül, Ertuğrul Özkök’ü eğer iddia doğruysa söylemediği sözleri söylemek ve yanlış haber yapmakla itham ediyor!

Bu tartışma ilerleyen günlerde çok şeye gebe gibi görünüyor!

Şükrü Abanoz

İLGİLİ HABERLER

ERTUĞRUL ÖZKÖK’ÜN KONUYLA İLGİLİ YAZILARI

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ertugrul-ozkok/kurtarici-bir-karantina-kahramani-trolcu-sevki-41517909

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ertugrul-ozkok/iste-buyukadanin-sir-14-karantina-sakini-41518837

YORUMLAR
 1. andrea dorya dedi ki:

  15 Nisan mı 4 Mayıs mı? Ya da her ikisi de mi? Eğer bu zatı muhteremler iki postada Büyükada’ya intikal ettiyseler, hangi tarihi kullanırsanız kullanın yemin etseniz başınız ağrımaz.
  Bu dindar Afrikalı arkadaşlar 15 Nisan tarihi itibarı ile Belediye Başkanının oluru ve izniyle Büyükada’ya yerleştirildiyseler, 22 Nisan tarihinde adalılara giriş çıkışı yasaklayan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararının altına nasıl imza attınız Sn.Erdem Gül? Kendinize şu soruyu sormak aklınıza gelmedi mi? ”Yahu daha bir hafta önce Türkiye’nin dört bir yanından getirilen Afrikalı dindar kardeşlerimizi adaya kabul ettim ama şu anda gerçek adalıların adaya girmesine engel oluyorum.”
  Hadi diyelim ki 4 Mayıs itibarı ile bu arkadaşları adaya kabul ettiniz. Bu sefer adama sormazlar mı, yahu kardeşim adalara giriş çıkış yasağı kararı aldınız, 100 yıllık, 150 yıllık aile geçmişi olan adalıları adaya sokmuyorsunuz da bu dindar Afrikalı kardeşleri nasıl sokuyorsunuz? ( Bu soruyu Erdem Gül kendisine de sormuş olacak ki 4 Mayıs tarihinden vaz geçmiş ama bu arada Ertuğrul Özkök’ü yalancı durumuna düşürmüş. Tam çarşafa dolanma durumu.)
  Aşağı tükürsen şişe, yukarı tükürsen şişe!
  Arkadaşım beyanat vereceğin zaman, imza atacağın zaman ‘mazot’u sen kullanma Belediyenin teknelerine aktar da işe yarasın.

 2. konaklama dedi ki:

  Geçenlerde DSP Adalar İlçe Başkanı Nail Murat Pekin’den whatsapp mesajı olarak gelen metin şöyleydi.
  “Murat Pekin: ADALAR KAMUOYUNA DUYURU:
  Büyükada’ya getirilen yabancı ülke vatandaşı olan siyasi hükümlülerin adaya getirilmesi ile ilgili hiçbir sorunum yoktur. Hatta istedikleri taktirde, yarın itibariyle tümünün kendi otelimde yeme içme dahil gidecekleri güne kadar bedelsiz olarak konaklamalarını taahhüt ediyorum. İlgililer tarafıma müracaat ettiği taktirde gereğini hemen yapacağım.” Bu 2 aylık uzatma sonrası bu siyasi hükümlülerin derhal Murat beyin oteline aktarımları sağlanmalıdır.Gidecekleri süre sonuna kadar bedelsiz olarak yeme içme dahil konaklamaları böyle daha münasip olur.

  1. kon-ak-lama dedi ki:

   Metinin devamını da yazarsanız iyi olur. Belediye Başkanı hangi tarihte, kimlerin talebiyle ve hangi sebeple bu yabancı uyruklu misyonerleri davet ettiğini açıklasın Murat Pekin de 31 Mayısa kadar ağırlamaya hazırdır sanırım.Murat Pekin’in metni yazdığı sırada 60 günlük uzatma kararı alınmamıştı. 31 Mayısa kadar Murat Pekin ağırlar sonrası iki ay süreyle de Belediye Başkanı verdiği sözler üzerine adaya giriş çıkış yasağını devam ettirir(mi acaba?)

   1. Konaklama dedi ki:

    Murat beyin attığı mesaj aynen böyleydi
    ADALAR KAMUOYUNA DUYURU:
    Büyükada’ya getirilen yabancı ülke vatandaşı olan siyasi hükümlülerin adaya getirilmesi ile ilgili hiçbir sorunum yoktur. Hatta istedikleri taktirde, yarın itibariyle tümünün kendi otelimde yeme içme dahil gidecekleri güne kadar bedelsiz olarak konaklamalarını taahhüt ediyorum. İlgililer tarafıma müracaat ettiği taktirde gereğini hemen yapacağım.
    Ancak itirazım, bu kişilerin güvenliklerinin sağlanması için, ikameti olmaması gerekçesiyle 36 gün boyunca adalıların adaya sokulmamasınadır.
    Nail Murat PEKİN