DOLAR 7,4048
EURO 8,9922
ALTIN 445,261
BIST 1580
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Parçalı Bulutlu

Büyükada’nın açıklarında denize döküm yeri! Şaka gibi!

26.12.2020
A+
A-

Kadıköy Kurbağlıdere’den çıkarılan balçık, atık gemiyle taşınarak Büyükada açıklarında denizin ortasında döküm yeri olarak belirlenen yerde denize bırakılıyor.

Kurbağalıdere’nin ıslahı için yapılan çalışmalarda dereden çıkartılan balçık, atık ve pislik döküm yeri olarak belirlenen Büyükada bölgesine boşaltılıyor.

Uydudan Emine ANA isimli geminin canlı olarak çekilen rota görüntüsü

Kurbağalıdere’nin ıslah çalışması İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü tarafından senelerdir devam ediyor. Çalışmalar sırasında bir yandan kepçeler ile dip temizliği yapılırken, bir yandan Kurbağalıdere’ye su pompalanıyor. Kurbağalıdere’den kepçeler yardımı ile toplanan atıklar ise Emine ANA isimli gemiye yükleniyor. Emine ANA isimli gemi ise çıkan pisliği, atığı, balçığı Büyükada yakınlarına denize döküyor.

Döküm yeri olarak belirlenen bölge

Aşağıda haritada gösterildiği üzere döküm yeri Büyükada’nın arka tarafı, körfeze doğru, Pendik açıkları. Burada derinlik 1267 metre. Aşağıda bir yarık var. Yani gemi mürettebatı 1267 metre yukarıdan nokta atışı yapıp yarığa pislikleri dökmesi gerekiyor!

Büyükada'nın açıklarında denize döküm yeri! Şaka gibi!

Mümkün mü?

Tabii ki mümkün değil… Eğer denizin dibine 1267 metre bir hortum sarkıtıp pislikleri dökmüyorlarsa! Gemiyi inceledik. Tam ortasında bir kapak var. Mürettebat kapağı açıp ‘saldım çayıra mevlam kayıra!’ diyerek boşaltıyorlar. Eğer başka bir sistemle tam yarığın içine pislikleri, balçığı, atığı boşaltıyorlarsa anlatsınlar buradan bizde okurlarımızla paylaşalım. Gerçi pislikleri, balçığı, atığı tam yarığın içine boşaltsalar ne olur. Nitekim boşaltılan yer denizin içi. Rüzgarın yönüne göre pislikler ya körfeze doğru ya Büyükada’ya doğru yada Pendik’e doğru gidiyor.

Yıllardır lağım akan İstanbul Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmalarında Kurbağalıdere temizlenirken bu kez başka bir yer kirletiliyor. Zira oradan çıkarılan tüm pislikler eskiden Yassıada açıklarında denize dökülüyordu şimdi de Büyükada açıklarına dökülüyor.

Ülkemizin Londra Konvansiyonuna (Atıkların ve Diğer Maddelerin Boşaltılmasıyla Oluşan Denizin Kirletilmesinin Önlenmesi Hakkında Sözleşme) taraf olma çalışmaları devam etmekte. Ayrıca Barselona Sözleşmesi (Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması) ve Bükreş Sözleşmelerine (Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması) ve eki olan Boşaltım Protokolüne ülkemiz taraf olmuştur. Bu konvansiyon ve protokollerde deniz çevresinin korunması amacıyla boşaltım faaliyetleri ile ilgili çeşitli düzenleme ve sınırlamalar yer almaktadır.

Bu bağlamda, DİPTAR projesinde elde edilen veriler ile Ülkemizin uluslararası yükümlülükleri dikkate alınarak Bakanlıkça “Dip Tarama Malzemesinin Çevresel Yönetimi Yönetmeliği” hazırlanmış olup ve söz konusu yönetmelik 14.01.2020 tarihli ve 31008 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelik ile deniz ve kıyı alanları ile nehir ağızlarında gerçekleştirilen dip tarama faaliyetlerinin çevresel yönetimi, bu faaliyetler sonucunda ortaya çıkan tarama malzemelerinin faydalı kullanımı ile çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde deniz ortamına boşaltılması veya bertarafına dair usul ve esasların belirlenmesi amaçlanmaktadır.

 • Kurbağlıdere’nin dibinden sizce zararsız atık, balçık çıkar mı?
 • Bu çıkan pislikler zararlı mı değil mi nasıl belirleniyor?
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya bir kuruluş tarafından bir tahlil, analiz yapılıyor mu? Gördüğümüz kadarıyla yapılmıyor.

2015 yılında TÜBİTAK zararsız raporu vermiş

2015 yılında Kurbağlıdere’den çıkan örnekleri analiz eden TÜBİTAK, derenin dibinden çıkarılan çamur için ‘tehlikesiz atık’ raporu verdi. Analiz raporunda, atık çamur örneğinin; “Nötral, yüksek inorganik ve kısmi organik içeriğe sahip olduğu”, “örneğin sulu çözeltisinin çözünmüş oksijen miktarının 9,17 mg/lt olduğu ve bu değerin sucul ortama karışması halinde risk teşkil etmediği”, “İnorganik içerik bakımından Atık Yönetimi Yönetmeliği’ne göre tehlikesiz olduğu”, “Balıkbiyodeney sonuçlarına göre ZSF=1 elde edilmiş olup, örneğin sucul canlılar için AKUT açıdan tehlikesiz olduğu”, “Örneğin içinde risk içerebilecek seviyede ağır metale rastlanmadığı” sonucuna varıldığı belirtildi.

Şükrü Abanoz

Büyükada'nın açıklarında denize döküm yeri! Şaka gibi!
YORUMLAR
 1. Andrea Dorya 2 dedi ki:

  Adalar belediyesinde katı atık vergiye tabi, gevşek atık deşarjı bedava. Bu durumda katı atıklarınızı müshil ilacı yardımıyla gevşetirseniz vergiden kurtulursunuz.

 2. Celal karaca dedi ki:

  Bu haber yeni mi. Yoksa eski bir tarihteki işlemi yeni diye mi sunuyorsunuz. Eğer öyle ise biraz ayıp olmuş.. Birkaç günden beri araştırıyoruz. Emine Ana gemisi bu alanlarda hiç görülmemiş.. Sanırım bu haber bayat.. Veya tam bir bilgi verin.. Geminin rotasına baktığımız zaman Aralık 4 olarak geçiyor. Belki bizler yanlış bir yerlere bakıyoruz.Lütfen tekrar kontrol edin. hala bu işlem devam ediyor mu… Oysa Sizlerin Marmara Denizine döküm yerlerine izin veren Prof. bulup onlara neden demeniz gerekiyor. Denizlerimizi kirletilmesine izin veren eğitimli denizden anlamayanlar olduğunu sanıyorum. Teşekkür ederim..

  1. derya dedi ki:

   Arkadaş neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamadım. Bir vatandaş ibb ye başvurmuş.
   Al sana cevap
   153 başvurusundan aldığım cevap bu:
   T.C.

   İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

   Sosyal Hizmetler ve Bağımlılıkla Mücadele Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü

   BEYAZMASA

   Başvurunuz:

   26.12.2020 TARİHLİ ADA GAZETESİ’NDE YAYINLANAN VE SOSYAL MEDYADA YAYILAN HABERE GÖRE 04.12.2020 TARİHİNDE KURBAĞALIDERE’DEN KALKAN “emine ANA” İSİMLİ ÇAMUR TAŞIMA GEMİSİNİN KURBAĞALIDERE ÇAMURUNU ADALAR AÇIKLARINDA DÖKTÜĞÜ YÖNÜNDEDİR. SÖZKONUSU GEMİNİN 04.12.2020 TARİHİNDE “MARİN TRAFFİC” ÜZERİNDEKİ ROTASI DA HABERE DAYANAK YAPILMIŞTIR.

   BÖYLE BİR OLAY OLMUŞ MUDUR?
   DÖKÜM GERÇEKLEŞMİŞ MİDİR?
   ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE YARATACAĞI EKOLOJİK SORUNLAR AÇISINDAN ÇOK CİDDİ SONUÇLARI OLACAK OLAN BU İŞLEM HAKKINDA BİLGİ VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUM.
   AYRICA KAMUOYUNUN DA BU KONUDA ACİLEN BİLGİLENDİRİLMESİ ELZEMDİR.

   Sayın Başvuru Sahibi;

   İlgi : 27.12.2020 15:40:53 Tarih ve 1-37264158164 Nolu Başvurunuz

   Başvurunuzda yer alan konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir:

   “Söz konusu Kurbağalıdere ıslah çalışmaları kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün izni doğrultusunda Limanlardan, kıyılardan ve doğal dere yataklarından gemilerle taşınmak suretiyle alınan malzemeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili mevzuatlarına uygun olarak aynı zamanda gerekli analizler yapılarak yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının göstermiş olduğu koordinatlara bu bölgelerden çıkarılan malzemeler dökülmektedir. Bu doğrultuda Başkanlığımızca gerekli izin alınmış olup, gerekli çalışmalar yapılmaktadır.”