Çalışma Bakanı İstifa Etmeli

Çalışma Bakanı İstifa Etmeli

Çalışma Bakanı İstifa Etmeli

 

Özelleştirme, Taşeronlaştırma, Denetimsizlik İşçileri Yine Göçük Altında Bıraktı!

 

Çalışma Bakanı İstifa Etmeli, Sorumlular Yargılanmalı, Madenler Derhal Kamulaştırılmalıdır!

 

İş cinayetleri dur durak bilmiyor,  kitlesel hale geldi. Soma’da 301 işçi, Torunlar inşaatta 10, her gün işçiler iş cinayetlerinde ölüyor, öldürülüyor. Facia haberi bu kez Karaman’dan geldi. Karaman Ermenek’te özel bir şirkete işlettirilen maden ocağını su bastı ve madende yaşanan göçükte 18 işçi kardeşimiz  mahsur kaldı. Kaç gündür işçilere ulaşılamıyor.

Göçükte kalan işçilere, aileleri ve yakınlarına, işçi sınıfımıza geçmiş olsun diyoruz. Umuyoruz ve diliyoruz ki işçi kardeşlerimiz  en kısa sürede sağ olarak göçükten çıkarılsın.

Türkiye’de yıllardır uygulana gelen ve AKP hükümeti ile daha da hız kazanan özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarının, işçi sağlığı ve güvenliğini hiçe sayan, kar hırsını her şeyin önüne koyan politikaların sonucunu bir kez, Ermenek’te gördük.

Bu facianın sorumlusu özelleştirme ve taşeronlaştırmayı yaygınlaştıran, denetim yapmayan AKP hükümeti ve patronlardır. Karın ve üretimin sürekliliğini işçinin sağlığının önüne koyan, İş Sağlığı ve Güvenliğini hiçe sayan, denetimleri yapmayan, etkili yaptırımlar uygulamayan AKP hükümeti bir kez daha madenlerdeki cinayetlere sorumlu aramaya başladı. Yandaş medyanın bu günkü manşetleri sorumluluktan sıyrılma çabaları olduğunu görüyoruz.

Soma katliamının ardından hiçbir somut ve etkili çalışma yapmayan, güvenlik tedbirlerini almayan, AKP hükümeti, maden patronlarına “işçileri ölümüne çalıştırma” vizesini yeniden vermiştir. Sonuç ortadadır, Soma’dan alınmayan ders; Karaman’da yeniden gündeme gelmiştir.

Karaman’da göçük altında kalan işçilerin en kısa sürede sağ biçimde madenden tahliye edilmesi için gerekli tüm çalışmaların yapılması hayati önem taşımaktadır. Görünen odur ki arama ve kurtarma faaliyeti bile organize edilmemektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik derhal istifa etmeli; sorumlular yargılanmalıdır.        Madenlerde özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarına son verilmeli, madenler kamulaştırılmalı, madenlerde çalışan tüm işçiler, kamu işçisi olarak çalıştırılmalıdır.

İşçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmadığı tüm madenlerin faaliyetleri gerekli önlemler alınıncaya kadar derhal durdurulmalı, bu süre zarfında işçilerin ücret ve diğer mali hakların ve sigorta primlerinin tam olarak ödenmesi sağlanmalıdır.

Sendikalaşmanın önündeki tüm engeller kaldırılmalı, maden işçileri başta olmak üzere tüm işçilerin, kendi istedikleri sendikalarda özgürce örgütlenebilmeleri ve sendikaları aracılığıyla madenler ve işyerlerindeki sağlık ve güvenlik koşullarını denetlemeleri sağlanmalıdır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası yerine, emek ve meslek örgütleri ile bilim insanlarının katılımıyla hazırlanacak, işçileri gerçekten koruyacak bir İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yasası çıkarılmalıdır.

 

Seyit Aslan    

Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası Genel Sekreteri    

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz