Çamlimanı’nda Neler Oluyor ?

Çamlimanı’nda Neler Oluyor ?

İle paylaş:


Çamlimanı’nda Neler Oluyor ?

Çamlimanı’nda Neler

İlçemiz Adalarında yaklaşık 9-10 metrelik deniz çekilmesi vatandaşları korkutuyor

ADAGAZETESİ Heybeliada Haber:12 Kasımda Düzce İlçesinde meydana gelen depremi yıldönümünün sıcaklığı henüz geçmeden Heybeliada‘da yaşanan ilginç olay akıllara bir çok soru işareti getirdi. Heybeliada’nın güneyinde kalan “Çamlimanı” sahilinde deniz suyunun 9 – 10 metre çekilmesi paniğe neden oldu.

Yılbaşı tatilini fırsat bilerek yürüyüşe çıkan bazı Adalılar  “Şimdiye kadar hiç böyle bir şey görmedik. Deniz çekildi. Bunun nedeni sahile yapılan iskele ve doldurulan taşlar olabilir. Ama hayra alamet olmayan bir gelişme” dedi. Vatandaşların bazıları ise med cezir olayı olduğunu ifade ediyor. Kendilerinin olası Marmara depremi öncesi yaşanan bu gelişmeyle korkuya kapıldıklarını belirten bazı vatandaşlar ise, suların çekilmesinin araştırılmasını istediler.

Öte yandan suların çekilmesiyle birlikte sahil bölümünde geniş bir alan oluştu. Bazı iskele kalıntılarının açığa çıkması dikkat çekti.

UZMANLAR ‘ENDİŞEYE GEREK YOK’ DİYOR


Jeoloji profesörleri ise Heybeliada’da yaşanan su çekilmesi olayının normal olduğunu bir deprem habercisi olmadığını belirtti. Konu ile açıklamalarda bulunan İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür bu tip deniz çekilmelerinin depremle ilişkili olması için büyük bir depremin ardından yaşanması gerektiğini belirtti. Görür “Bu yüzden bu tip kaymalar atmosfer ve denizlerin etkileşiminden kaynaklanabilir. Basınç farklılıkları, gel-git olayları, rüzgarın yönü, ay çekimi gibi faktörler bu tip deniz çekilmelerine yol açabilir. Bunlar sıklıkla görülebilen normal olaylardır” diye konuştu. Görür, bu doğa olayının Simav depremleri tarafından tetiklenmediğinin, bu iki olayın ilgisi bulunmadığının da altını çiziyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy da Marmara’nın bir Endonezya olmadığı için bu deniz çekilmesini atmosfer koşullarının yol açtığını belirtti. “Zaman zaman özellikle denizin sığ olduğu yerlerde rüzgar sebebiyle geniş deniz çekilmeleri görülmesi normaldir. Deniz çekilmelerinin depremin habercisi olduğu ancak Endonezya, Japonya gibi yerlerde görüldü. Endonezya’da deprem öncesi su çekilmesi yaşanmıştı. Ancak bunun Marmara’da yaşanma imkanı yok. Bu çekilmenin atmosferdeki koşullardan gerçekleştiğini düşünüyorum.” Dedi…

Fotoğraglar: Arşiv-Turgut Kuli

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*