Cemil Çiçek’e ‘Sağlam İrade’ önergesi

Sağlam İrade’nin gölgesine borçlu olanların küçük hesapları,Cemil Çiçek'e 'Sağlam İrade' önergesi,CHP, "Sağlam İrade" ilanı için Cemil Çiçek'e başvurdu

İle paylaş:


Cemil Çiçek'e 'Sağlam İrade' önergesi,CHP, "Sağlam İrade" ilanı için Cemil Çiçek'e başvurdu

Cemil Çiçek’e ‘Sağlam İrade’ önergesi

 

TBMM Soruşturma Komisyonu’nun, eski bakanlar hakkında Yüce Divan” oylaması için toplandığı gün Sivil Dayanışma Platformu pek çok gazeteye verdiği “Sağlam İrade” başlıklı ilan Meclis gündemine taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ilanı hem Genel Kurul’da eleştirdi hem de Millet iradesini aşağıladığı gerekçesiyle Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in yanıtlaması istemiyle önerge verdi.

 

Bildirinin başlı başına bir suç unsuru olduğunu, Anayasa’ya ve onun en üst uygulayıcısı olan Anayasa Mahkemesine, demokratik rejime karşı hakaretamiz ve tehditkar ifadeler içerdiğini belirten Öğüt, bildiride ayrıca Meclisin verdiği kararların fütursuzca sorgulandığını, ülkenin her görüşünü temsilen seçilen milletvekillerine ve halkın oylarına hakaret edildiğini dile getirdi.

“Süreci bir darbe olarak görenler asıl darbeyi Anayasa’ya ve Meclise yapma girişimi içindedir” diyen CHP’li Öğüt, “İmam ve cemaat örneğinde olduğu gibi, en baştaki kişinin milletin vekiline “tuzluk” dediği yerde böyle bir bildiri ne yazık ki normaldir. Buna müsaade edenler, görmezden gelenler ve gereğini yapmayanlar bugün ve yarın bu suçun ortağı olarak hafızalarda kalacak ve hatırlanacaktır, suçlanacaktır” diye konuştu.

Öğüt önergesinde de Çiçek’e “Milli iradeye meydan okuyan, Meclis’in verdiği kararları hakaretamiz üslupla sorgulayan, ülkenin her görüşünü temsilen burada bulunan milletvekillerine ve onları bu makama taşıyan halkın oylarını “ Siyasi kariyerlerini ve kazanımlarını ‘Sağlam İrade’nin gölgesine borçlu olanların küçük hesapları” ifadeleri ile aşağılayan bildiri ve yazanlarla ilgili gerekli hukuki süreci başlatmayı veya herhangi bir açıklamada bulunmayı düşünmekte misiniz?”sorusunu yöneltti.

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı 24. Dönem 5. Yasama Yılı 39. Birleşim 07/Ocak /2015 Çarşamba

 

KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (İstanbul) – Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

İki gün önce pek çok gazetede Sivil Dayanışma Platformunun “Sağlam irade” ilanı yer aldı. Bu bildiri başlı başına bir suç unsurudur. Millî iradeye meydan okuyan, Anayasa’ya ve onun en üst uygulayıcısı olan Anayasa Mahkemesine, demokratik rejime karşı hakaretamiz ve tehditkâr ifadeler yer alan bildiriyi yayınlayanlar hakkında Meclis Başkanını ivedilikle göreve davet ediyorum.

Bildiride, bu yüce Meclisin verdiği kararlara saygı duymak bir yana, fütursuzca sorgulanmakta, ülkenin her görüşünü temsilen burada bulunan milletvekillerine ve bizleri buraya taşıyan halkın oylarına hakaret edilmektedir. Süreci bir darbe olarak görenler asıl darbeyi Anayasa’ya ve Meclise yapma girişimi içindedir.

Zira, imam ve cemaat örneğinde olduğu gibi, en baştaki kişinin milletin vekiline “tuzluk” dediği yerde böyle bir bildiri ne yazık ki normaldir. Buna müsaade edenler, görmezden gelenler ve gereğini yapmayanlar bugün ve yarın bu suçun ortağı olarak hafızalarda kalacak ve hatırlanacaktır, suçlanacaktır.

Teşekkür ediyorum.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından yazılı olarak yanıtlanması için, gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

Kadir Gökmen ÖĞÜT

İstanbul Milletvekili

 

TBMM Soruşturma Komisyonu’nun, eski bakanlar hakkında “Yüce Divan” oylaması için toplandığı gün pek çok gazetede Sivil Dayanışma Platformu’nun “Sağlam İrade” ilanı yer almış, ilanda yer alan ifadeler kamuoyunda tepki çekerek eleştirilere maruz kalmıştır.

Bu bağlamda;

  • Milli iradeye meydan okuyan, Meclis’in verdiği kararları hakaretamiz üslupla sorgulayan, ülkenin her görüşünü temsilen burada bulunan milletvekillerine ve onları bu makama taşıyan halkın oylarını “ Siyasi kariyerlerini ve kazanımlarını ‘Sağlam İrade’nin gölgesine borçlu olanların küçük hesapları” ifadeleri ile aşağılayan bildiri ve yazanlarla ilgili gerekli hukuki süreci başlatmayı veya herhangi bir açıklamada bulunmayı düşünmekte misiniz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*