Cengiz İnşaat’a Bakanlık ayarı Meclis’te

Cengiz İnşaat'a Bakanlık ayarı Meclis'te

CENGİZ İNŞAAT’A BAKANLIK AYARI MECLİS GÜNDEMİNDE

 

Belediyenin reddettiği Ataşehir’deki araziyle ilgili imar planı değişikliğini Çevre Bakanlığı’nın onaylaması TBMM’ye taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlanması için önerge verdi; adı 17 Aralık Operasyonuyla sık sık gündeme gelen Mehmet Cengiz’in sahibi oluğu Cengiz İnşaat’a sağlanan “İmar Ayarı”nı sordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çevre yapılanma şartlarının üzerinde emsal değeri verildiği için 12.10.2012’de oybirliği ile reddettiği Ataşehir ilçesi, Küçükbakkalköy Mahallesi, 3378 ada, 1 parselde bulunan ve mülkiyeti Cengiz İnşaat’a ait olan taşınmaz ile ilgili plan değişikliğine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay geldiğini ve plan değişikliğinin 04.09.2014 – 03.10.2014 tarihleri arasında askıya çıktığını ifade eden Öğüt, aradaki 2 yıllık sürede söz konusu araziye iş merkezinin yapıldığını ifade etti.

İmar planının daha önce İBB Meclisi’nde oybirliği ile reddedilmesine rağmen Meclisin seçilmiş üyelerinin verdiği kararın yok sayılarak Bakanlıkça planda değişiklik yapılmasının gerekçesini soran Öğüt, “ Söz konusu durum Belediye Meclisi’nin görevlerinden birinin çiğnenerek işlevsizleştirildiği ve meclis kararın yok sayıldığı anlamına gelmez mi?” diye sordu.

İmar planının İBB tarafından reddi ile Bakanlığın yeni imar planına onay vermesi arasında 2 yıllık bir zaman dilimi olduğunu ve plan değişikliğinin geçtiğimiz Eylül ayında askıya çıktığını hatırlatan Öğüt, bu 2 yıllık süre içinde Cengiz İnşaat’ın Bakanlığın yaptığı plana göre yapıyı inşa ettiğine dikkat çekti.

“Değişiklik askıya çıkmadan binanın yapılmasının izahı nedir? Bakanlık mı Cengiz İnşaatın yaptığı binaya uygun imar değişikliği yapmıştır yoksa imar değişikliği Cengiz İnşaat’a önceden bildirilmiş midir?” diye soran Öğüt ayrıca “Anılan ada ve  parselde yapımı bitme aşamasında olan taşınmazın yapım aşamasında alınması zorunlu olan temel ruhsatı, temel üstü ruhsatı alınmış mıdır?” sorusunu yöneltti.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlanması için, gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

Kadir Gökmen ÖĞÜT

İstanbul Milletvekili

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Çevre yapılanma şartlarının üzerinde emsal değeri verildiği” için 12.10.2012’de 2162 sayılı kararla oybirliği ile reddettiği Ataşehir ilçesi, Küçükbakkalköy Mahallesi, 3378 ada, 1 parselde bulunan ve mülkiyeti Cengiz İnşaat-Mehmet Cengiz’e ait olan taşınmaz ile ilgili plan değişikliğine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay gelmiş, plan değişikliği 04.09.2014 – 03.10.2014 tarihleri arasında askıya çıkmıştır ancak zaten geçtiğimiz 2 yıl içinde söz konusu araziye iş merkezi yapılmıştır. Konuyu İBB’nin CHP’li üyesi Hüseyin Sağ da gündeme getirmiş, İBB Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ın yanıtlaması için yazılı yazılı soru önergesi vermiştir.

Bu bağlamda;

  • Söz konusu imar planı daha önce İBB Meclisi’nde oybirliği ile reddedilmesine rağmen Meclisin seçilmiş üyelerinin verdiği kararı yok sayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca planda değişiklik yapılmasının gerekçesi nedir?
  • Söz konusu durum Belediye Meclisi’nin görevlerinden birinin çiğnenerek işlevsizleştirildiği ve meclis kararın yok sayıldığı anlamına gelmez mi?
  • İmar planının İBB tarafından reddi ile Bakanlığın yeni imar planına onay vermesi arasında 2 yıllık bir zaman dilimi vardır. Plan değişikliği geçtiğimiz Eylül ayında askıya çıkmıştır. Ancak bu 2 yıllık süre içinde Cengiz İnşaat, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı plana göre yapıyı inşa etmiştir. Değişiklik askıya çıkmadan binanın yapılmasının izahı nedir? Bakanlık mı Cengiz İnşaatın yaptığı binaya uygun imar değişikliği yapmıştır yoksa imar değişikliği Cengiz İnşaat’a önceden bildirilmiş midir?
  • Anılan ada ve  parselde yapımı bitme aşamasında olan taşınmazın yapım aşamasında alınması zorunlu olan temel ruhsatı, temel üstü ruhsatı alınmış mıdır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz