Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Divan Oteli’nin açılışı nedeniyle düzenlenen törene katıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Divan Oteli'nin açılışı nedeniyle düzenlenen törene katıldı

İle paylaş:


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Cizre ilçesinde yapılan Divan Oteli’nin açılışı nedeniyle düzenlenen törene katıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Divan Oteli'nin açılışı nedeniyle düzenlenen törene katıldı

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere beraberinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Şırnak’a gelen Mehmet Özhaseki, Divan Grubu tarafından Cizre ilçesinde yapılan Divan Oteli‘nin açılışı nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

 

Törende konuşan Mehmet Özhaseki, terör saldırılarının yaşandığı yerlerde 70 binden fazla hasarlı birimin bulunduğunu, bunların yaklaşık 30 bininin kullanılamaz durumda olduğunu vurgulayarak, şimdi yaraları sarma ve uyanık olma zamanı olduğunun altını çizdi.

 

Vatandaşın suçu ve günahının bulunmadığını, masum olduğunu kaydeden Mehmet Özhaseki, “Vatandaşın evini talan edenler belli. Şimdi vatandaşın evlerini tek tek yapıp teslim etme zamanı. Bu bölgeleri yaparken yeni bir dizayn, yaşam ortamı, alt ve üst yapısı ile mükemmel bir şehir çıkarma zamanı. Kolay olmayacak ama yapacağız.” şeklinde konuştu.

 

“Kardeşliği Tesis Edeceğiz”

 

Mehmet Özhaseki, devletin ilk görevinin güvenlik ikinci görevinin ise kalkınma olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Eğer biri eline silah alırsa devlet ona vurur. Eğer bir hırsız anarşist ortaya çıkarsa insanların huzurunu evinde oturmasına mani olan bir ahlaksız çıkarsa devlet ona vurur. Bu devletin kudret elidir. Devletin de yapması gerekendir. O olmadığı zaman anarşi hakim olur. Kimse evine gidemez, canı malı güvende olmaz. ‘Ya devlet başa ya kuzgun leşe’ denir. Devlet yaraları sarar, mazlumların yanında olur, yere düşeni kaldırır ve orada ne kadar sıkıntı varsa gidermek için elinden geleni yapar. Şimdi bu yaraları sarılacağı zaman. Bu zararları gidereceğimiz zaman. Artık hep birlikte yatırımların yapılıp önümüzün açılacağı zaman. Aslında un var, yağ da var. Her türlü helva yapmaya ortam da var. Bunu hep birlikte yapacağız. Bunun zamanı geldi. Bunu yaparken de kardeşliği tesis edeceğiz.”

 

Cizre’ye 3 Bin 287 Konut

 

Eskiden Şırnak, Silopi ve Cizre‘yi hep coğrafya kitaplarında okurken şimdi planlamalardan dolayı ara sokaklarına kadar bildiğini, nelere ihtiyaçları olduğunu ezberlediğini belirten Özhaseki, Cizre’de 17 bin 175 yapının hasarlı olduğunu, bunlardan 30 bin lira ve altındaki hasarların bedelini nakit olarak ödediklerini, eşya bedellerini ödemeye devam ettiklerini aktardı.

İlçede 3 bin 287 konutun inşasına başladıklarını, yıkılan ağır hasarlı bina sayısının daha az olduğunu ancak daha fazla konut yaptıklarına işaret eden Özhaseki, ilçede 3 cami ve 2 taziye evinin yapımına da başladıklarını, Şırnak’ın güzel konutlara ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Bakan Özhaseki,  daha sonra Konak Mahallesi’nde terör mağdurları için yapılan konutlarda incelemede bulundu. Nur Mahallesi’ne de geçen Özhaseki Sosyal Yaşam Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi. Özhaseki, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık bir yıl önce temelini attıkları parkın açılışını gerçekleştireceklerini söyledi.

 

Park açılışından sonra gazetecilere açıklama yapan Özhaseki, PKK’lı teröristlerin saldırısı dolayısıyla Şırnak merkez ile Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde ağır hasar oluştuğunu anımsattı.

 

Özhaseki, bu saldırılarda hasar gören 70 bine yakın konuttan 26 bininin kullanılamaz hale geldiğini vurgulayarak, terörün sonlandırılmasının ardından şimdi de yaraların sarıldığını bildirdi. 26 bin konutun yapımına geçen sene başladıklarını anımsatan Özhaseki, bu konutların bir kısmın teslim ettiklerini kaydetti.

 

Mağdur vatandaşa kira yardımı da yaptıklarını aktaran Özhaseki, Şırnak il merkezi ile 3 ilçede 680 kilometre kanalizasyon ağı, 200 kilometre de su hattını inşa edildiğini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*