Ceza Kanunu ve HSYK değişiyor

Türk Ceza Kanunu ve HSYK değişiyor

 

 Ceza Kanunu ve HSYK değişiyor

 

Teröre ve çetelere karşı çifte reform

 

AK Parti, iç güvenlik ve yargıda reform niteliği taşıyan ‘güvenlik paketini’ TBMM’ye sundu. Birden fazla yasada yapılacak değişiklikle katalog suçlar genişletilecek. Sanığın kaçma şüphesine bakmadan hakim tutuklama kararı verebilecek. Polisin arama yapabilmesi için ‘kuvvetli şüphe’ yerine ‘makul şüphe’ yeterli olacak. Dinlemeler zaman dilimiyle sınırlı olacak. İletişim tespit taleplerinde kişinin gerçek adı kullanılacak. Hükümete karşı işlenen anayasal suçlar da mala el koyma kapsamına girecek.

AK Parti, şiddet olaylarına çetelere karşı daha etkin soruşturma yöntemleri için harekete geçti. AK Parti Milletvekilleri Ramazan Can ve Recep Özel tarafından tarafından hazırlanan ‘güvenlik’ paketi TBMM‘ye sunuldu. Bugün ele alınması beklenen paket, Türk Ceza Kanunu (TCK), Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) ve ‘Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda değişiklikler öngörüyor.

TEHDİDİN CEZASI ARTACAK

– Teklifle, Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) önemli değişiklikler yapılıyor. Hürriyete karşı suçlar bölümündeki ‘tehdit’ maddesi yeniden düzenleniyor.

– Bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, hürriyetine, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğinden ya da malvarlığı itibarıyla büyük bir zarara uğratacağından veya sair bir kötülük edeceğinden bahisle tehdit eden kişi mağdurun şikayeti üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacak.

KAMU GÜCÜYLE TEHDİDE 5 YIL

– Tehdidin; kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle ve kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle yapılması halinde iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilecek.

EL KOYMANIN KAPSAMI GENİŞLİYOR

– Taşınmazlara, hak ve alacaklara el koymanın kapsamı genişletiliyor. Türk Ceza Kanunu’nda ‘Anayasal Düzene Karşı Suçlar’ başlığında sayılan ‘silahlı örgüt’ veya ‘örgüte silah sağlama’ suçundan elkoyma kararı verilirken; ‘Anayasayı ihlal’, ‘yasama organına karşı suç’, ‘hükümete karşı suç’, ‘Hükümete karşı silahlı isyan’, ‘silahlı örgüt’, ‘silah sağlama’ ve ‘suç için anlaşma’ soruşturmalarında el koyma kararı verilebilecek.

GİZLİ KAPAKLI DİNLEMEYE SON

Bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuşturmada iletişimin tespitine ağır ceza mahkemeleri yerine sulh ceza hakimlikleri veya yargılamayı yapan mahkemelerce karar verilecek. Dinleme kararında, yüklenen suçun türü, hakkında tedbir uygulanacak kişinin kimliği, iletişim aracının türü, telefon numarası veya iletişim bağlantısını tespite imkan veren kodu ve tedbirin süresi belirtilecek.

‘Hassas’ dosyalara inceleme sınırlaması

Müdafinin dosya içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek alması, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek ise, Cumhuriyet savcısının istemi üzerine hakim kararıyla bu yetkisi kısıtlanabilecek.Yakalanan kişinin veya şüphelinin ifadesini içeren tutanak ile bilirkişi raporları ve adı geçenlerin hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer adli işlemlere ilişkin tutanaklar hakkında, kısıtlama uygulanmayacak.

İDDİANAMEDEN SONRA SERBEST

Müdafi, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiği tarihten itibaren dosya içeriğini ve muhafaza altına alınmış delilleri inceleyebilecek; bütün tutanak ve belgelerin örneklerini harçsız olarak alabilecek. Örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarda, Cumhuriyet savcısı soruşturmanın yapıldığı yer sulh ceza hakiminden de karar alabilecek.

Avukatlara hakim ve savcılık yolu kısaldı

Yargıtay Kanunu’nda yapılan değişiklikle, Yargıtay’da yeteri kadar tetkik hakimi bulunacak. Tetkik hakimleri, meslekte en az 5 yılını fiilen doldurmuş adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcıları arasından HSYK tarafından atanacak.

– Mesleğinde en az 2 yıl fiilen çalışmış avukatların hakimlik ve savcılık adaylığı sınavına girebilmelerine imkan tanınıyor. Bu konuda 5 yıllık fiili çalışma süresi kısaltılıyor.

– Teklifle, Adalet Bakanlığı Yurtdışı Teşkilatı kuruluyor.

– Yurt dışı sürekli görev süresi 3 yıl olacak. Bu süre hizmetin gerektirdiği hallerde Adalet Bakanı’nın onayıyla bir yıla kadar uzatılabilecek.

Adli yıl töreni tarih oluyor

– Yargıtay Kanunu’nda öngörülen ‘Adli Yılın Açılışı’na ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırılıyor. Maddede, ‘Her adli yıl Ankara’da bir törenle açılır ‘ düzenlemesi yer alıyordu.

– HSYK 1. Dairesi’nin; Türkiye Adalet Akademisi tarafından yapılan planlamaya ve alınan taleplere uygun olarak eğitim programlarına katılmaya izin verme yetkisi de yürürlükten kaldırılıyor.

Polisin arama yetkisi genişliyor

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ‘şüpheli veya sanıkla ilgili arama’ maddesinde yapılan değişiklikle, ‘yakalanabileceği veya suç delillerinin elde edilebileceği hususunda somut delillere dayalı kuvvetli şüphe varsa; şüphelinin veya sanığın üstü, eşyası, konutu, işyeri veya ona ait diğer yerler aranabilir’ ifadesindeki ‘somut delillere dayalı kuvvetli’ ibaresi, ‘makul’ olarak değiştiriliyor.

– Sanığın kaçma süphesine bakmadan hakim tutuklama kararı verebilecek.

– Devletin güvenliğine karşı ve anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlarda; ‘dinleme ve kayda alma’, ‘gizli soruşturmacı görevlendirme’, ‘teknik araçla izleme’ mümkün olabilecek.(Yeni Şafak)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz