DOLAR 16,7708
EURO 17,5378
ALTIN 975,687
BIST 2443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

CHP hiçbir ortamda farklı bir düşünceye sahip olmamıştır

20.04.2013
A+
A-

CHP hiçbir ortamda farklı bir düşünceye sahip olmamıştır

 

Genel Başkan Kılıçdaroğlu: “CHP, ülkenin birliği ve bütünlüğü, üniter yapısı, barışı ve huzuru için hiçbir ortamda farklı bir düşünceye sahip olmamıştır
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, “Şebinkarahisarlılar İstanbul Buluşmaları”nda yaptığı konuşmada, “CHP, ülkenin birliği ve bütünlüğü, üniter yapısı, barışı ve huzuru için hiçbir ortamda farklı bir düşünceye sahip olmamıştır” dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na, Okmeydanı’ndaki Premium Labella düğün salonunda düzenlenen “Şebinkarahisarlılar İstanbul Buluşmaları”nda; CHP genel başkan yardımcıları Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, Umut Oran ve Yakup Akkaya, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, CHP milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Haluk Eyidoğan ve Selahattin Karaahmetoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve partili belediye başkanlarıda eşlik etti.

Gecede konuşan Kılıçdaroğlu, hava koşulları nedeniyle 2011 yılının haziran ayında Şebinkarahisar’da yapmayı planladıkları mitingi iptal ettiklerini ve kendisinin buraya gidemediğini hatırlattı.

Şebinkarahisar İlçe Teşkilatı Başkanı Oktay Alp’in kendisine, “Siz gelemediniz ama biz İstanbul’da bir toplantı düzenleyeceğiz. O toplantıya sizi bekliyoruz” diyerek kendisini buraya davet ettiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Ben aslında yemekli toplantılara katılmıyorum ama Şebinkarahisarlılar’a bir sözüm olduğu için buraya geldim” diye konuştu.

-Erdal Eren’i andı-

Şebinkarahisar’ın il olması yönündeki taleplere değinen Kılıçdaroğlu, “Hak verilmez, alınır. Hakkınızı alacaksınız. İl olmak sizin hakkınız zaten” dedi.

Toplantıda Şebinkarahisarlı olan ve 13 Aralık 1980′de idam edilen Erdal Eren’in isminin anılmasına da değinen Kılıçdaroğlu, “Her zaman yüreğimizi burkan bir anısı vardır 12 Eylül askeri darbesinin. Erdal Eren gibi gencecik bir çocuğun yaşının büyütülerek idam edilmesi. Onun adının burada anılması ayrıca beni mutlu kıldı. Çünkü biz demokrasiden ve özgürlüklerden yana bir siyasal anlayışa sahibiz” ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Şebinkarahisar’da doğup daha sonra İstanbul’a gelen binlerce Şebinkarahisarlı olduğunu ve bu kişilerin bir vefa borcu olarak, doğdukları yeri hiç unutmadığını belirtti.

Bülent Ecevit’in, Şebinkarahisar’ın il olmamasının içinde kalmış bir ukde olduğunu belirten sözünün hatırlatılmasına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Bülent Ecevit, Türk sosyal demokrat hareketinin çok önemli bir kilometre taşıdır. Onun vasiyeti sadece Şebinkarahisar’la ilgili değil. O vasiyetine de sahip çıkacağız ama ‘Ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzen’ şeklindeki vasiyetine de sahip çıkacağız” diye konuştu.

-”Cumhuriyet kolay kurulmadı” –

Türkiye Cumhuriyeti’nin kolay kurulmadığını ifade eden Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Biz bu cumhuriyeti acı ve gözyaşıyla kurduk. Ağır bedeller ödedik. Adına ‘Türkiye Cumhuriyeti’ dedik. Kıvançla bunu her yerde dillendirdik. Kimsenin önünde boyun eğmedik. Onurlu bir yurttaş olarak bütün dünyayı gezdik. Şimdi eğer Türkiye Cumhuriyeti adını kullanmaktan kaçınan bir siyasal anlayış varsa, ona hesap sormak benim kadar bu ülkede yaşayan her yurttaşın görevidir” dedi.

-”Barışa karşı mısınız?” –

“Çözüm süreci” tartışmalarına değinen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:”Ülkemizi seviyoruz. Bize soruyorlar, ‘siz barışa karşı mısınız?’ Aklı başında olan birisi barışa karşı çıkar mı? Çocuklarımızın adını biz ‘Barış’ koyduk, ‘Özgür’ koyduk. Neden barışa karşı çıkalım? Ülkede barış olsun mu? Elbette olsun. Huzur olsun mu? Elbette olsun. O zaman sormamız gereken soru şu; barış ve huzur istiyorsak ki istiyoruz, o zaman bize söylenmesi lazım, ‘barışı şu koşullarda getiriyoruz’ diye. Biz bilmiyoruz. Bilen var mı? Hayır. Milletvekilleri bilmiyor. Bakanların büyük kısmı bilmiyor. Vatandaş zaten hiç bilmiyor. ‘Akil İnsanlar’ bilmiyor. Akil olmayan bir insan bulmamız lazım herhalde, bize biraz ipucu verecek. Kim söyleyecek?”

-Medyada CHP karşıtı bir kampanya başladı-

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, medyada kendileri aleyhinde bir kampanya başlatıldığını savunarak,  “Kampanyaları şu; CHP barışa karşı. Bilmediğimiz bir şey, değerli arkadaşlar. Bir arkadaşımıza soruyorlar, ‘siz neden karşısınız?’ diye Avrupa’da. ‘Önünde yazılı belge var, okumadan imzalar mısınız?’ diye sormuş. ‘Hayır, okumam lazım’. O zaman siz bize niye soruyorsunuz? Önce bir bilmemiz lazım. Bileceğiz ki, koşullar nedir ne değildir. Sayın Başbakan söylüyor; ‘Silahları burada bırakacaklar, silahsız çıkacaklar’. Güzel. ‘Hiçbir pazarlık yapmıyoruz’. Güzel. Ne istiyorsunuz o zaman siz CHP’den? Siz zaten çözmüşsünüz. Neden CHP’yi suçluyorsunuz, sürece karşı diye?” şeklinde konuştu.

“CHP, ülkenin birliği ve bütünlüğü, üniter yapısı, barışı ve huzuru için hiçbir ortamda farklı bir düşünceye sahip olmamıştır” diyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz hep şunu söyledik; ülkemizi insanımızı seviyoruz. Kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, rengi ne olursa olsun, Hakkari’den Edirne’ye, Sinop’tan Mersin, Adana, Hatay’a kadar. Hiçbir zaman, hiçbir yurttaşımız için ayırım yapmadık, herkesi kucakladık ve kucaklayacağız. Bizim insanımızın sorunu varsa elbette ki eğileceğiz. Biz sorunlar konusunda en çok çözüm üreten siyasal partiyiz. O nedenle söylüyorum, Şebinkarahisar köklü tarihi olan bir ilçemiz. Eski ilimiz. Tarihine baktığı zaman gurur duyuyor, entelektüel birikimine sahip aydınlarıyla, genç kuşaklarıyla. Şebinkarahisarlı, Şebinkarahisarlı olmaktan gurur duyuyorsa, aynı zamanda Şebinkarahisarlı Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olduğu için de gurur duyuyor, tıpkı hepimiz gibi.”

Şebinkarahisar’ın il olma talebine değinen Kılıçdaroğlu, “Eğer Şebinkarahisarlı, Giresunlu, Karadenizli, kendilerine verilen söz yerine getirilmediyse ilk seçimlerde yapacakları şey onları değiştirmek. Bu halk ne yapsın? Bu halk değiştirecek. Madem ki değişim, dönüşüm, halka güven veren bir siyasal anlayış istiyoruz, madem ki halkına hep doğruları söyleyen ve söylemeyi bir anlamda önemli bir görev sayan siyasal anlayışı egemen kılmak istiyoruz, o zaman yapmamız gereken, bizi aldatan siyasal iktidarı değiştirmektir. Değişimin yolu budur. Özgürlüğün yolu, barışın da yolu budur. Herkesin aş, iş sahibi olmasının yolu da budur. Yolumuz açık olsun” diyerek sözlerini tamamladı.CHP

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.